ye-logo.v1.2

10 березня: історія, події та факти

Історія 1256
Устима Кармалюка поховано у Летичеві
Устима Кармалюка поховано у Летичеві . Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня українці продовжують вшановувати пам’ять Тараса Шевченка. Бо саме 10 березня 1861 року у Санкт-Петербурзі зупинилося серце Кобзаря. На той час Тарасові Григоровичу було 47 років. Помер він у будинку Академії мистецтв, де жив впродовж своїх останніх років.

Спершу, 12 березня, тіло Тараса Шевченка поховали на Смоленському кладовищі, яке розташовано у Санкт-Петербурзі. Однак у травні все ж був виконаний його заповіт. Згідно з ним, тіло Тараса Григоровича перевезли в Україну. Поховали його на Чернечій горі поблизу Канева, нинішньої Черкаської області.

До речі, 10 березня пов’язане з більш неоднозначною постаттю — Устимом Кармалюком. Він народився саме цього дня 1787 року в селі Головчинці (нині Кармалюкове Жмеринського району, Вінницької області). Він увійшов до фольклору як народний месник, який безстрашно боронив знедолених і скривджених. Також його знають, як керівника масового селянського повстання, яке упродовж 1812-1835 років охопило всю Правобережну Україну.

Натомість є інша версія історії Устима Кармалюка. Згідно з нею, він здебільшого грабував саме бідняків. Крім того, ці напади не мали соціального чи повстанського характеру. Міф про Кармалюка розвінчує у своїх працях подільський історик Валерій Дячок. Згідно з його дослідженнями, основним об’єктом нападів Устима та його побратимів були саме селяни. Згодом це коло розширилося до корчмарів, орендарів, а навколо Кармалюка гуртувалися маргінальні елементи.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1865 рік — У Перемишлі під час шевченківського концерту відбулося перше виконання пісні «Ще не вмерла Україна» Михайла Вербицького на слова Павла Чубинського, яка нині є Державним Гімном України.

1876 рік — Винахідник телефона Александер Ґрехем Белл зробив перший успішний дзвінок. Щоправда, телефонував він у сусідню кімнату. Першими у світі словами, які прозвучали телефоном, стала фраза: «Містере Ватсон, зайдіть, я хочу вас бачити».

1943 рік — У Радянському Союзі стартувала розробка ядерної зброї.

Цього дня народилися

1858 рік — Генріх Фоулер, англійський філолог, автор першого Оксфордського словника.

1920 рік — Борис Віан, французький прозаїк, поет, джазовий музикант і співак. Зокрема, його перу належать романи «Піна днів» та «Осінь в Пекіні».

1953 рік — Тарас Петриненко, український музикант, співак, композитор і поет.

1989 рік — Вікторія Мотричко, українська шашкістка (гра у шашки — авт.), чемпіонка світу.

Цей день в історії Хмельниччини

10 березня 1984 року засновано ВАТ «Хмельницьке авіапідприємство «Поділля-Авіа». Після кризових явищ кінця 1980-х – початку 1990-х років «Поділля-Авіа» відновило регулярні авіарейси з Хмельницького. Маючи літаки Ан-24, Ан-26-100, Ан-26, компанія почала здійснювати рейси не тільки до Києва та Сімферополя, а й за кордон — у Стамбул, Рим та інші міста.

На час проголошення Україною незалежності, Хмельниччина вже мала сучасний, збудованим за всіма міжнародними нормами, аеропорт. Діяли вантажний та пасажирський термінали, митний пост. Однак з часом він почав занепадати… Й нині роками говорять про відродження його колишньої величі.

Перший рейс Як-42 у Хмельницькому, 1988 рік. Фото: з архіву редакції

Перший рейс Як-42 у Хмельницькому, 1988 рік. Фото: з архіву редакції

А торік 10 березня сайт «Є» опублікував матеріал «Чому археолог відкидає версію кам’яних фортифікацій в Плоскирові», присвячений тому, як міг виглядати плоскирівський замок.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую