ye-logo.v1.2

12 березня: історія, події та факти

Історія 1569
Рік тому в Україні запровадили тритижневий карантин, який триває й досі
Рік тому в Україні запровадили тритижневий карантин, який триває й досі. Фото: з архіву редакції

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Торік 12 березня в Україні запровадили тритижневий карантин через загрозу поширення коронавірусу. Згідно із прийнятою постановою, до третього квітня Уряд заборонив відвідувати заклади освіти та проводити масові заходи, у яких бере участь понад двісті осіб. Цей момент створив паніку серед деякої частини місцевого населення. Тоді у хмельницьких супермаркетах одразу ж почали скуповувати окремі продукти. А вже незабаром по всій Україні поступово почнуть встановлювати жорсткий карантин, обмеження якого торкнуться всіх сфер життя.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1894 рік - надійшли в продаж перші пляшки з "Кока-колою" - у місті Віксбург, штат Міссісіпі. Форма пляшок сильно відрізнялася від сучасної й нагадувала, швидше, велику пляшку для мікстури.
  • 1923 рік - американський винахідник Лі Дефорест продемонстрував технологію накладання звуку на плівку ігрового фільму — на демонстраційному ролику в такт музиці танцювали чоловік та жінка і музичний квартет виконува п'єсу. Дефорест назвав своє відкриття "фонофільм", сьогодні ж його називають "саундтрек".
  • 1970 рік - у Києві здано в експлуатацію палац "Україна".
  • 2011 рік - у результаті найсильнішого в історії Японії землетрусу і викликаного ним цунамі на першому блоці АЕС «Фукусіма-1» стався вибух, що привів до руйнування залізобетонної оболонки реактора і викиду в атмосферу радіоактивних речовин.

Цього дня народилися

  • 1838 року народився Вільям Генрі Перкін-старший, британський хімік, винахідник мовеїну — першого синтетичного органічного барвника (1856).
  • 1863 року народився Володимир Вернадський, визначний український і російський та радянський філософ, природознавець, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології, вчення про ноосферу; один із засновників Української Академії наук та її президент із 1919 року. Засновник першої наукової бібліотеки в Україні (нині названа його ім'ям).

Цей день в історії Хмельниччини

Перша писемна згадка про місто Сатанів припадає на 12 березня на 1404 року. Тоді польський король Владислав II Ягайло дав краківському магнату Петру Шафранцю Сатанів з околицями та Зіньковом, зобов'язавши його за це виставляти на королівську службу загін озброєних людей для оборони прикордонних земель. Сатанів згадується в документах тих часів, як велике місто, центр навколишнього краю.

У літописі Сатанівського монастиря ХVІІІ століття перша історична згадка про Сатанів датується теж 1404 роком. Саме цей рік є загальновизнаною датою першої писемної згадки про Сатанів. Її наведено в працях низки істориків. Проте деякі путівники, довідники та енциклопедії стверджують, що перша літописна згадка про Сатанів припадає на 1385 рік.

У 2015-му в Хмельницькому в цей день оголосили про військовий аукціон. “Кіборги” привезли на ротацію з собою багато трофеїв: осколки снарядів, гільзи з Донецького аеропорту і найголовніше - реактивний протитанковий гранатомет “Муха”. Їх і запланували продати на аукціоні. Усі отримані від благодійного заходу гроші направили на потреби 7 окремого батальйону Добровольчого Українського Корпусу.

Цього ж дня у 2015-му Хмельниччина втратила захисника на Сході України. 12 березня на Луганщині загинув 55-річний доброволець Ігор Балда. Колись він був отаманом Хмельницького обласного козацького коша, пізніше очолював обласну організацію УНА-УНСО. На зорі Незалежності одним із перших підняв український прапор над Шепетівською міськрадою.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую