ye-logo.v1.2

25 березня: історія, події та факти

Історія 602
Ця грамота стала одним з найстаріших документів, пов'язаних з Поділлям
Ця грамота стала одним з найстаріших документів, пов'язаних з Поділлям. Фото: kampod.at.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

25 березням 1375 року датується один з найстаріших документів, пов’язаних з Поділлям — грамота Литовського князя Олександра Коріатовича видана Смотрицькому домініканському монастиреві (нині селище міського типу Смотрич входить до складу Дунаєвецького району — авт.).

Фактично цей документ підтверджував надання монастирю млина та землі.

Втім, донині цей монастир не вцілів у своєму первозданному вигляді, адже ще у 1427 році Смотрич постраждав від татарського набігу. Згоріло багато будинків, зокрема домініканський монастир.

А ось грамота Смотрицькому кляшторові збереглася до наших часів.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1655 рік - За допомогою власноруч зконструйованого телескопа голландський астроном Хрістіан Гюйгенс відкрив перший супутник Сатурна. Протягом більше двох століть супутник залишався фактично безіменним. У 1847 році відомі на той час сім супутників Сатурна були названі іменами сестер і братів Кроноса, грецького аналога римського бога Сатурна. Сьогодні відомо, що Титан — єдине, крім Землі тіло Сонячної системи, на поверхні якого виявлено рідину і єдиний супутник планети, що має щільну атмосферу.
• 1807 рік - У Великобританії у місті Свонсі (Уельс) відкрито перший у світі регулярний залізничний маршрут і одну з перших у світі залізниць. На початку XX століття залізниця Суонсі-Мамблз була перетворена на приміський трамвайний маршрут, який проіснував до 1960 року.
• 1999 рік - На 5-му кілометрі автотраси Бориспіль—Золотоноша за нез'ясованих обставин в автокатастрофі загинув український політик В'ячеслав Максимович Чорновіл. Соратники Чорновола вважають його загибель політичним убивством, розслідування якого не завершене й досі.

Цього дня народилися

• 1947 рік - Елтон Джон (Реджинальд Кеннет Дуайт), англійський рок-співак, піаніст, композитор.
• 1976 рік - Володимир Володимирович Кличко, український боксер, Олімпійський чемпіон з боксу у надважкій ваговій категорії (1996), абсолютний чемпіон світу у важкій ваговій категорії (2011-15 рр.), чемпіон за версіями WBO (2000-03, 2008-15 рр.), IBF (2006-15 рр.), IBO (2006-15 рр.), The Ring (2009-15 рр.), WBA (2011-15 рр.). Сьогодні 45-а річниця.

Цей день в історії Хмельниччини

25 березня 1921 року історика, культурно-громадського діяча Поділля Юхима Сіцінського заарештували співробітники Кам’янець-Подільської надзвичайної комісії по боротьбі з контрреволюцією. Його звинуватили в здійсненні «контрреволюційної діяльності». Про це пише Валерій Нестеренко у статті «Репресовані керівники Кам’янець-Подільського музею».

Згідно з ним, слідство тривало майже три місяці й завершився після зміни чекістської трійки. 24 червня Юхима Сіцінського звільнили, проте майже все його майно конфіскували, що призвело до важкої хвороби дружини науковця. Вдруге Юхима Йосиповича заарештували 26 серпня 1929 року.

Під ранок 25 березня 1944 року Проскурів звільнили від нацистської окупації. Запеклий бій точився в усіх куточках міста при підтримці артилерії та авіації. Атаки на місто почалися одночасно з різних напрямків. Підрозділи 107-го корпусу захопили залізничну станцію, аеродром, обласну, а потім міську лікарні. Через кам’янецький та фельштинський переїзди бійці 2-ї повітряно-десантної дивізії пробились до центру міста. Інші військові з’єднання вийшли на Заріччя й форсували Південний Буг (біля нинішнього Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту — авт.).

25 березня 2009 року Хмельницький театр імені Григорія Петровського перейменували на честь українського письменника та драматурга Михайла Старицького. За таке рішення проголосували депутати обласної ради. На той час ім’я основоположника українського театру не було присвоєне жодному театрові України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую