ye-logo.v1.2

8 травня: історія, події та факти

Історія 1339
Восьмого травня у світі відзначають День пам
Восьмого травня у світі відзначають День пам'яті та примирення, згадуючи жертв Другої світової війни. Фото: ілюстративне з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

8 травня 2014 року вперше в історії України на офіційних заходах присвячених завершенню Другої світової війни почали використовувати не гвардійську стрічку, а червоний мак. Автором вітчизняного символу став харківський дизайнер Сергій Мішакін. А у березні 2015 року президент України запровадив відзначення 8 травня Дня пам’яті та примирення.

Червоний мак — це символ пам’яті жертв збройних конфліктів. Вперше його використали для вшанування пам’яті американських солдатів, які загинули у Першій світовій війні. А нині з цим символом вшановують полеглих у Другій світовій війні в більшості країн Західної Європи, а також у США, Канаді та Австралії.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1847 — шотландський винахідник зі Стонгейвена Роберт Томсон отримав патент на гумову камеру для коліс.
  • 1886 — доктор Джон Пембертон з Атланти вперше продав свій лікувальний еліксир. Цей засіб, що продавався через аптеку, мав такий попит, що через три роки його секретну формулу було продано за 2300 доларів — сьогодні його продають по всьому світу під назвою «Coca-Cola».
  • 1951 - свій перший вірш опублікував поет Іван Драч.
  • 1978 • Австрійські альпіністи Райнхольд Месснер і Пітер Хабелер першими у світі піднялись на найвищу вершину Землі Еверест (8848 м) без кисневого спорядження.

Цього дня народилися

  • 1828 — народився Анрі Жан Дюнан, швейцарський філантроп, ініціатор створення міжнародного товариства "Червоний Хрест", перший лауреат Нобелівської премії миру (разом з Фредеріком Пассі, 1901).
  • 1932 — народився (Чарльз) Сонні Лістон, американський боксер-професіонал, чемпіон світу у важкій вазі (1962-63 рр.).
  • 1940 – народився Пітер Бенчлі, американський письменник ("Щелепи", "Безодня", "Острів").

Цей день в історії Хмельниччини

У статті «Друг Адама Міцкевича» для газети «Подолянин» Галина Осетрова наводить спогади історики Юзефа Ролле про святкування дня народження відомого подільського поета Станіслава Старжинського, якого часто називали Стахомі зі Заміхова (нині село в Новоушиччині).

Так, Юзеф Ролле у «Літературних силуетах» писав, що 8 травня 1823 року у село Заміхів у маєтку Станіслава Старжинського зібралося велике товариство. Це були відомі й шановані на Поділлі люди, зокрема письменники. Наприклад, приїхали молоді поети Адольф Янушкевич і Маврицій Голславський. Нещодавно познайомившись, вони вирішили засвідчити свою пошану Станіславу Старжинському, вірші якого знали й дуже любили на Поділлі. На цих іменинах Янушкевич, який недавно приїхав із Вільно, витяг з кишені книжечку «Балади й романси» Адама Міцкевича 1822 року випуску. Один з гостей актор Северин Малиновський прочитав зі збірки кільканадцять віршів. Опісля того вечора, ніхто з присутніх не читав власних творів — настільки присутніх вразили вірші Міцкевича.

Рідне село поета Станіслава Старжинського Заміхів з висоти пташиного польоту. В центрі костел Святого Яна Непомука зведений у 1820 році. Фото: castles.com.ua

8 травня 1906 року відбулось перше засідання Подільської «Просвіти». Організація налічувала тоді 120 членів. На засіданні було обговорено першочергові завдання товариства та обрано Раду «Просвіти», яка складалася з восьми людей на чолі з Костянтином Солухою. Спершу Товариство відкрило кіоск, в якому в базарні дні селяни та міщани могли купити українську пресу та літературу. А 1 червня 1906 року запрацювала просвітянська бібліотека. Через декілька днів Товариство влаштувало перше українське гуляння.

Статут Подільського Українського товариства «Просвіта» датований 1908 роком. Фото: irbis-nbuv.gov.ua

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую