ye-logo.v1.2

На Дунаєвеччині волонтери рятують ще один історичний маєток

Історія 5301
Активісти хочуть зберегти від руйнування маєток в Удріївцях
Активісти хочуть зберегти від руйнування маєток в Удріївцях. Фото: castles.com.ua

Від руйнування хочуть вберегти садибу 19 століття.

У селі Удріївці на Дунаєвеччині хочуть зберегти закинутий маєток, споруджений у середині 19-го століття. Вілла побудована у псевдоготичному стилі й схожа на маленьку фортецю – прикрашають будинок дві вежі, які виконували суто декоративну функцію. Поруч із будинком з розташувався старовинний панський парк та два озерця.
Колись це була панська садиба Лозинських. З часом будівлю стали викристовувати, як приміщення сільської школи.

Понад десять років тому школу закрили, а будинок став пустувати. Нині маєток руйнується. За словами голови громадської організації «Маліївецька спадщина» Анастасії Донець, два роки тому там сталася пожежа. Хоча місцеві її встигли загасити, дах однієї з веж знищено.

«Стан садиби там дуже поганий. Набагато гірший, ніж палац у Маліївцях. Ми ще вивчаємо, але маєток належав певний період одній з гілок Орловських. Є залишки парку – приблизно два гектари. Будинок дуже гарний, стоїть повністю порожній. Після пожежі в одному крилі впало перекриття і тепер просто дірка в небо», - розповідає вона.

Садиба перебуває у занедбаному стані. Фото: demarcos.livejournal.com

Маєток перебуває на балансі територіальної громади. Місцеві ж жителі зацікавилися питанням збереження історичної пам’ятки. Підтримати ініціативу і допомогти їм вирішили волонтери, які займаються збереженням палацу у Маліївцях.

«Садиба невелика, її можна взяти в руки. Спочатку треба зробити перекриття. Але парк немилосердно заріс, щоб підігнати кран для робіт, навколо треба вирізати хащі. Тому 29 травня їдемо туди на толоку, - додає Анастасія. - Є на місці людина, яка буде контролювати процес, а далі – співпраця з відділом охорони пам’яток, територіальною громадою. Власне, тут потрібна консолідація. Є активіст, є сільські люди, які готові його підтримувати, є волонтери, є наш рух, який допоможе на первісному етапі зробити основні роботи і привернути увагу».

За її словами, місцеві активісти мріють про виноградник та виноробню на території маєтку. А після реставрації вілли – щоб туристи приїжджали на дегустацію вина.

«Є ідея посадити виноградники, у маєтку є винні погреби, – розповідає активіст Володимир Кузьмінський. – А в панському парку багато давніх насаджень. Ростуть ясені, каштани. Крім того, є яблуні, які були посаджені в радянські часи, але зараз вони старі. Я пропонував на місці старих яблунь засадити хвойні дерева, поєднавши новий і старий парк».

Регулярні толоки активісти влаштовують в Маліївцях на Дунаєвеччині. Фото: з архіву

Нагадаємо, розпочали подібну ініціативу у Маліївцях. Взимку волонтери там розчищали від повалених дерев та чагарників старовинний парк і заготовляли дрова для опалювання палацу Орловських. Такі волонтерські толоки в Маліївцях привернули цікавість громадськості. Після того активісти виступили з пропозицією створити у стінах палацу заклад культури. Депутати ідею підтримали, проголосувавши за створення комунального закладу «Маліївецький обласний історико-культурний музей». Нині волонтери хочуть перетворити Маліївці на арт-резиденцію.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую