ye-logo.v1.2

Прийняття Конституції України та розстріл Петра Болбочана - 28 червня в історії

Історія 1668
О 9 годині 18 хвилин 28 червня Конституція України була прийнята – в її підтримку проголосували 321 депутат, при 45 голосах проти і 12 тих, хто утримався. Це було найдовше засідання в історії українського парламенту
О 9 годині 18 хвилин 28 червня Конституція України була прийнята – в її підтримку проголосували 321 депутат, при 45 голосах проти і 12 тих, хто утримався. Це було найдовше засідання в історії українського парламенту. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

28 червня 1996 року депутати Верховної Ради України ухвалили Основний Закон нашої країни – Конституцію. О 10 годині ранку 27 червня 1996 року спікер Олександр Мороз відкрив ранкове пленарне засідання парламенту і попередив колег, що працюватимуть вони без обідньої перерви. О 9 годині 18 хвилин 28 червня Конституція України була прийнята – в її підтримку проголосували 321 депутат, при 45 голосах проти і 12 тих, хто утримався. Це було найдовше засідання в історії українського парламенту.

За 23 години безперервної роботи парламентарям вдалося розв'язати найгостріші питання: державна мова — українська, малий герб – тризуб, прапор – синьо-жовтий, мелодія гімну — «Ще не вмерла Україна».

Цей день в історії Хмельниччини

28 червня 1701 року Анна Францішка з родини Гніньських одержала королівський дозвіл поступитися Проскурівським староством на користь свого сина Томаша-Юзефа Замойського. Згодом вона відписала сину і село Гречани з околицями, котре, хоч нібито потім і входило до староства, проте як маєток фігурує окремо. Попри це Анна Гніньська далі керувала інтересами усієї великої родини Замойських. Саме вона привезла перші родини «мазурів» на Поділля. Аби швидко підняти з руїни свої маєтки, після панування татар вона розпочала переселення селян Мазовії. Отримавши від короля пільги для новопоселенців, родина Замойських пересилила на Поділля понад 900 сімей Мазовії. Так у Плоскирові та навколишніх селах з’явились «мазури».

28 червня 1919 року, неподалік від Кам'янець-Подільського на станції Балин, розстріляли полковника Петра Болбочана. Він - український військовий діяч, полковник Армії УНР, очільник Кримської операції проти більшовиків з метою встановлення на території півострова української влади та взяття під контроль Чорноморського флоту. З листопада 1918 року по січень 1919 року Болбочан керував Обороною північно-східної України. Він категорично виступав проти спільних дій з більшовиками. Болбочан вважав, що варто боротися лише за «самостійну демократичну Українську Республіку. Він різко критикував непослідовну, суперечливу політику уряду УНР та його міністрів. Вказував їм на явні помилки та прорахунки. І став жертвою політичних інтриг. Його заарештували 10 червня у Проскурові за підозрою в намірах заколоту.

Того ж дня в Чорному Острові Болбочан був засуджений до страти надзвичайним військовим судом, що тривав загалом 7 годин. Його клопотання до Симона Петлюри про помилування залишилося без відповіді. 28 червня 1919 року о 10-й вечора Петро Болбочан був розстріляний біля станції Балин. На сьогодні ім’я Петра Болбочана реабілітовано історією.

28 червня 1997 року Кам’янець-Подільський педінститут став педуніверситетом. Історія університету починає свій відлік з 17 серпня 1918 року, коли гетьман України Павло Скоропадський підписав Закон про заснування Кам'янець-Подільського державного українського університету. Першим ректором університету було обрано відомого вченого-мовознавця, професора, активного учасника українського державотворення Івана Огієнка. Станом на 1 липня 1919 року в університеті нараховувалось 5 факультетів: історико-філологічний, фізико-математичний, правничий, богословський, сільськогосподарський.

Поразка українського національно-визвольного руху восени 1920 року визначила подальшу долю університету: вищий навчальний заклад було реорганізовано спочатку в Академію теоретичних знань, а з лютого 1921 року — в Інститут теоретичних наук у складі трьох автономних інститутів: фізико-математичних, гуманітарних і сільськогосподарських наук. 26 лютого 1921 року Інститут теоретичних наук було реорганізовано у два самостійні навчальні заклади — інститут народної освіти та сільськогосподарський інститут.

Упродовж 30-40-х років інститут народної освіти тричі реорганізовувався. Рішенням Ради Міністрів СРСР Кам'янець-Подільський учительський інститут з 1948-1949 навчального року було реорганізовано в педагогічний інститут. А в 1997 році постановою Кабінету Міністрів України на базі педагогічного інституту було створено Кам'янець-Подільський державний педагогічний університет. Статус національного Кам'янець-Подільському державному університету було присвоєно у 2008 році. Того ж року розпорядженням Кабінету Міністрів України університету було присвоєно ім'я Івана Огієнка.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1651 рік - Біля містечка Берестечко (нині — Волинська область) між Військом Запорозьким під командуванням Богдана Хмельницького та союзним йому кримськотатарським військом Іслама III Герая з одного боку та армією Речі Посполитої під командуванням Яна Казимира II з іншого відбулась найбільша битва Українсько-польської війни, в якій з обох боків брало участь близько 300 тисяч чоловік. Зазнавши великих втрат і зраджений татарами, Хмельницький був змушений підписати у вересні принизливий Білоцерківський мирний договір, який значно обмежував повноваження гетьмана і автономію підконтрольних йому територій.
• 1917 рік - Мала Рада Української Центральної Ради на своєму засіданні ухвалила створення першого уряду України, Генерального секретаріату, і передав йому виконавчі функції. Перший склад Генерального секретаріату, на чолі якого став Володимир Винниченко, складався з 8 генеральних секретарів та генерального писаря.
• 1989 рік - У Києві на Республіканському стадіоні пройшов прощальний матч Олега Блохіна — збірна Радянського Союзу зустрілась зі збірною світу. Матч закінчився з рахунком 3-3 і Блохін забив гол на 90-й хвилині з пенальті.
• 1992 рік - Морський тральщик «Сигнальщик» під командуванням капітана 3 рангу Теймура Сулейманова став першим кораблем на Чорному морі, який підняв український прапор. Однак на наступний день під тиском військового командування СНД екіпаж був змушений спустити прапор, а команда тральщика була розформована. Більша її частина потім перейшла на службу ВМС України на кораблі «Славутич» та «Гетьман Сагайдачний».
• 1997 рік - В третьому раунді бою з Евандером Холіфілдом за звання чемпіона світу серед професіоналів, що проходив у Лас-Вегасі, дискваліфіковано Майка Тайсона, котрий, за його словами, не стримався після чергового удару головою, нанесеного суперником у ближньому бою, Тайсон відкусив Холіфілду частину вуха. Тайсона було на рік позбавлено ліцензії на проведення боїв у штаті Невада і оштрафовано на мільйона доларів.

Цього дня народилися

• 1946 рік - Олег Борисович Фіалко, український сценарист, режисер (Імітатор, Повернення Баттерфляй).
• 1971 рік - Ілон (Рів) Маск, американо-канадський підприємець (PayPal, SpaceX, Tesla Motors, Solar City), винахідник південно-африканського походження. У січні цього року Ілон Маск став найбагатшою людиною на планеті, його загальні статки перевищили 185 мільярдів доларів. Це сталося після того, як вартість акцій його автомобільної компанії Tesla в черговий раз зросла під час торгів.

Але Маск, як він зізнавався в одному з інтерв’ю, не планує помирати багатим. Він розраховує витратити більшу частину своїх грошей на створення бази на Марсі, і не здивується, якщо на цей проєкт підуть усі кошти. Минулий рік закінчився для Маска справжнім яскравим спалахом, коли в грудні SpaceX випробувала свою нову ракету Starship, на якій планують відправляти людей на Марс. Гігантська ракета вибухнула під час посадки після шести хвилин успішного польоту. Ілон Маск назвав ці випробування «приголомшливим» успіхом.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую