ye-logo.v1.2

Меджибіж унікальний: як знайшли «Сплячого короля» замку та що про нього відомо

Історія 7271

Шаховій фігурі, яку знайшли в Меджибожі, під тисячу років.

Археологічний сезон на території Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» здивував цього річ археологів унікальною знахідкою. Під час розкопок тут натрапили на шахову фігуру, яку датують приблизно XII століттям. Фігуру вже нарекли «Sleeping king» - Сплячий король Меджибізького замку. Її називають найяскравішою знахідкою цьогорічного археологічного сезону.

Польові археологічні дослідження цього літа проводять на захід від палацу Сенявських. Їх розпочали ще навесні. За словами Олега Погорільця, директора Державного історико-культурного заповідника «Межибіж», щойно дозволила погода – археологи заглибилися на глибину понад 2 метри.

За словами Олега Погорільця, багато артефактів підтверджують, що в Меджибожі в XIV – на початку XV століття вирувало активне економічне життя

«Саме зараз йде дослідження шару ХІ-ХІІІ століть, - розповідає Олег Погорілець. – Уже пройшли XVI, XV, XIV століття. Було знайдено дуже багато артефактів, які підтверджують, що в XIV – на початку XV століття тут велися військові дії. Це і залишки зброї, наконечники від стріл арбалетів. Крім того, багато знахідок – це монети, що підтверджує, що в цей період тут вирувало активне економічне життя. Ну і багато побутових речей, які дають можливість нам моделювати, яке населення тут проживало. І все вказує на те, що тут були воїни, і в XIV столітті в Литовський період фортеця була одним зі значимих форпостів Великого князівства Литовського з боку сходу, де був степ та звідки здійснювали набіги татари».

Саме тут під час розчищення ділянки археолог Олександр Надвірняк і натрапив на шахову фігурку зі слонової кістки. Каже, присів перепочити і побачив у глибі землі щось кругле та світле. Як виявилося – унікальний артефакт.

Під час розчищення ділянки археолог Олександр Надвірняк натрапив на шахову фігурку зі слонової кістки

«Цього року студенти, які перебували у нас на практиці, віднайшли половинку формочки для відливання прикрас, - пригадує Олег Погорілець. - Саме її ми спочатку вважали знахідкою сезону 2021 року. Але Олександр Надвірняк натрапив на знахідку, яку й не сподівалися знайти. Це шахова фігура, яку ми атрибутували як короля. Навіть дали їй вже назву - «Sleeping king» - Сплячий король Меджибізького замку».

Наразі науковці віднайшли аналоги фігури, які зберігаються в Парижі і в Польщі. Як виявилося, такі шахові фігури побутували в період з ІХ по ХІІ століття на Близькому Сході та навіть у Європі.

Наразі науковці віднайшли аналоги фігури, які зберігаються в Парижі і в Польщі. Як виявилося, вони побутували в період з ІХ по ХІІ століття

«Знайдена у нас фігура виготовлена зі слонової кістки, - каже Олег Погорілець. - Її далі досліджуватимуть в Києві, щоб визначити, чи зроблена вона з кістки африканського слона, чи індійського. Тоді можна буде точніше визначити місце, де вона могла бути виготовлена. За попередніми припущеннями, з огляду на форму, пропорції та оформлення, це міг бути Іран. Саме звідти в часи Київської Русі такі шахи могли потрапити до Києва, а звідти – до Меджибожа, де була князівська канцелярія».

За попередніми припущеннями, з огляду на форму, пропорції та оформлення, фігурка іранського походження. Саме звідти в часи Київської Русі такі шахи могли потрапити до Києва, а звідти – до Меджибожа, де була князівська канцелярія

Тож цілком можливо, що в ті часи місцеві князі у Меджибожі вже грали в шахи та могли собі дозволити такі коштовна річ. Адже шахи зі слонової кістки за нашими мірками – цілий статок.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую