ye-logo.v1.2

Перша трансплантація руки, «яєчний замах» на Януковича - 24 вересня в історії

Історія 597
Цього дня 32 роки тому Папа Римський Іван Павло II оголосив, що Галілей мав рацію у теорії про геліоцентричну будову Сонячної системи і публічно приніс вибачення вченому
Цього дня 32 роки тому Папа Римський Іван Павло II оголосив, що Галілей мав рацію у теорії про геліоцентричну будову Сонячної системи і публічно приніс вибачення вченому. Фото: ілюстративне з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цього дня 1961 року в місті Клівленд у США відкрили пам'ятник видатній українській поетесі Лесі Українці. Урочисте відкриття монумента приурочили 90-річчю від дня її народження. Це стало можливим завдяки п’ятирічній організаційній праці Союзу українок Америки й Комітету побудови пам’ятника Лесі Українці в Клівленді.

Пам’ятник Лесі Українці відкрили на терені Українського культурного парку, який було створено 1940 році. Таким чином, саме тут 1961 року на високому гранітному постаменті червоного кольору з’явився величавий монумент — статуя славетної поетеси (автор — відомий скульптор Михайло Черешньовський).

Цей день в історії Хмельниччини

У 1919 році Кам'янець був тимчасовою столицею УНР. 24 вересня згадується у Кам'янці-Подільському свідченнями про страйк з вимогами підвищити плату вийшли робітники комунальної сфери. Хоч Міністерства праці УНР утворили на початку серпня комісію, яка виробили нові ставки по заробітній платні, однак власники підприємств не поспішали приймати нові норми оплати праці, які збільшували видатки і знижували рівень їх доходів. Тому люди вийшли на страйк вимагаючи підвищити плату робітникам міської електростанції на 120 відсотків, всім іншим – на 70 відсотків. Страйк завершився перемогою, і 29 вересня робітники повернулися до праці. На подібні кроки наважувалися й інші категорії робітників, зокрема друкарі й перукарі.

24 вересня 1983 року в Кам’янці-Подільському в середній школі № 16 було відкрито музей байкаря Микити Павловича Годованця. Український байкар, жертва політичних репресій Микита Годованець проживав в Кам’янці та похований тут на кладовищі. 31 січня 1937 року Микиту Годованця було заарештовано і за постановою особливої наради при НКВС від 13 червня того ж року вислано на Середню Колиму, де він пробув до 1947 року. Аж через десять літ, 11 вересня 1957 року, отримав офіційну реабілітацію. Оселившись у Кам'янці-Подільському, Микита Годованець віддається активній літературній роботі. Пише оригінальні байки, здійснює переклади і переспіви, вивчає досвід української класичної, російської, і загалом європейської байки, подає практичну допомогу молодим байкарям, проводячи з ними в Кам'янці-Подільському творчі семінари. Помер 27 серпня 1974 року. Він просив, щоб не ставили на його могилі жодної загорожі: «Не відгороджуйте мене від народу». Його поховано на старому цвинтарі на Руських фільварках.


Український байкар, жертва політичних репресій Микита Годованець проживав в Кам’янці. Фото: n-slovo.com.ua

У 2015 році 24 вересня Хмельницьку міську раду пікетували перевізники. Того дня на засіданні виконавчого комітету, як було вирішено на громадському обговоренні, мали розглядати підвищення вартості проїзду у громадському транспорті. Проте люди були здивовані, що питання тарифів навіть немає у порядку денному. Перевізники обурились вважаючи, що влада міста не хоче з ними сісти за стіл переговорів і розв'язати проблему. Із засідання перевізники вийшли ні з чим. Навіть вишикувались у стінах міської ради у «коридор ганьби», проте ніхто ним так і не пройшов.

У 2017 році 24 вересня у Хмельницькому освятив новозбудовану церкву Всіх Святих українського народу Патріарх Філарет. Настоятелем церкви став отець Володимир Марущак. Також Патріарх Філарет нагородив людей, які сприяли будівництву церкви та зазначив, що внесок роблять навіть ті, хто щиро радіє тому, що храм збудували. Окрім того, Патріарх нагородив міського голову орденом Христа Спасителя.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1918 – гетьман Павло Скоропадський затвердив постанову про впровадження в Українській Державі східноєвропейського часу в ніч із неділі на понеділок 13 жовтня.
  • 1989 – Папа Римський Іван Павло II оголосив, що Галілей мав рацію, публічно приніс вибачення вченому і повернув йому "право бути законним сином церкви".
  • 1998 – в Парижі лікарі провели першу в світі операцію по трансплантації руки людини.
  • 2004 – в Івано-Франківську було вчинено «яєчний замах» на кандидата в президенти Віктора Януковича. Постраждалий знепритомнів, його доставленили у лікарню. Потім Янукович заявив, що отримав «черепно-мозкову травму».

Цього дня народилися

  • 1870 — Жорж Клод, французький хімік, конструктор першої неонової лампи (1910).
  • 1896 — народився Френсіс Скотт Фіцджеральд, американський письменник.
  • 1930 — Джон Воттс Янг, американський астронавт; першим здійснив 6 польотів у космос.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую