ye-logo.v1.2

План Проскурова та найменше графіті - 8 жовтня в історії

Історія 592
8 жовтня 2015 року на Хмельниччині створили найменше графіті в Україні. Цього дня на одній з будівель Кам\'янця-Подільського з\'явився малюнок, розмір якого складав дещо більше сантиметра
8 жовтня 2015 року на Хмельниччині створили найменше графіті в Україні. Цього дня на одній з будівель Кам'янця-Подільського з'явився малюнок, розмір якого складав дещо більше сантиметра. Фото: з фейсбуку Андрія Зоіна

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

8 жовтня в Україні - День юриста - професійне свято суддів, слідчих, прокурорів, нотаріусів, юрконсультантів і адвокатів. Зародження юриспруденції відбулося ще в Стародавньому Римі. Слово «юрист» походить від латинського слова jus - право. Першими юристами, фахівцями, що забезпечують функціонування правової системи, вважаються римські жерці-понтифіки. У колегії понтифіків заклали основи правового регулювання суспільного життя і давали компетентні юридичні поради. Через кілька століть юриспруденція сформувалася як наука. Зараз юриспруденція включає всю судову систему, знання про закони і правові норми і способи контролю їх чіткого виконання.

8 жовтня 1800 року проскурівський повітовий землемір Дятлов закінчив складання одного з найдавніших з відомих планів міста Проскурова. Згідно з планом, через місто проходило два поштових шляхи на Кам’янець та Летичів, було по два християнських та єврейських кладовища, соборна дерев’яна церква, єврейська школа, млин, торгові лавки, нові кам’яні лавки, скарбниця, великий став із греблею. Міські володіння поширювалися на навколишні рілля та сіножаті, ставок та болота. 

Землемір працював над географічним, гідрографічним, топографічним та економічним описом Подільської губернії впродовж 1801-1806 років.

Фрагмент плану міста Проскурова 1800 року. Фото: Хмельницький обласний краєзнавчий музей

Цей день в історії Хмельниччини

У Кам’янці-Подільському з цим днем пов’язана історія Церкви священномученика Йосафата, яка раніше була Тринітарським костелом або костелом Святої Трійці. Цей храм є пам’яткою сакральної архітектури доби пізнього рококо, а його колишня назва пов’язана з католицьким чернечим орденом Тринітарій.

Перші ченці цього ордену з’явилися у Кам’янці після його звільнення від Османської імперії у 1699 році. У 1717 році на місці подарованих їм вірменських садиб Тринітарії заснували монастир і побудували дерев’яний костел. А ось будівництво нового кам’яного костелу тривало впродовж 1750-1765 років.

Освятив Тринітарський костел єпископ Адам Красинський 8 жовтня 1780 року вже після розширення та реконструкції храму. Дослідники вважають, що цими роботами займався генерал, інженер-фортифікатор й архітектор голландського походження Ян де Вітте. На згадку про освячення костелу в нього було вміщено пам’ятну дошку, яка збереглася до нашого часу. Таку інформацію наводить туристичний путівник «Кам’янець-Подільський» під науковим редагуванням Ольги Пламеницької.

Міст «Стрімка лань», який у Кам’янці-Подільському пролягає через річку Смотрич, 8 жовтня 2004 року передали у державну власність. Таке розпорядження прийняли члени Кабміну. Й таким чином міст перейшов з комунальної у державну власність, а точніше опинився на балансі Укравтодору. До речі, депутати Кам’янець-Подільської міської ради ще 14 лютого 2001 року проголосували за передачу цього мосту у державну власність.

А 8 жовтня 2015 року на Хмельниччині створили найменше графіті в Україні. Цього дня на одній з будівель Кам'янця-Подільського з’явився малюнок, розмір якого складав дещо більше сантиметра. Це графіті зображує пташку колібрі. Намалювала стінопис київська художниця Анна Звягінцева в рамках фестивалю «Республіка». Маленьку колібрі можна знайти на вулиці Лесі Українки.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1906 рік - У Лондоні перукар Карл Людвіг Несслер продемонстрував пристрій і технологію виконання нової жіночої зачіски - перманенту: волосся клієнтки завивалось на дві дюжини бігуді, загальною вагою більше кілограма, змочених у спеціальному розчині, і фіксувалось у такому стані протягом шести годин.
• 1938 рік - Розстріляно 52-річного українського письменника, артиста, мистецтвознавця Гната Мартиновича Хоткевичаю
• 2005 рік - В Пакистані стався землетрус магнітудою 7,6 балів за шкалою Ріхтера. Він став найсильнішим за весь час сейсмічних спостережень в Південній Азії. За офіційними даними, загинуло більше 73 тисяч чоловік (в тому числі 17 тисяч дітей). Більше трьох мільйонів пакистанців втратило житло.
• 2011 рік - У Києві відбулася урочиста церемонія відкриття реконструйованого НСК «Олімпійський».

В цей день народилися

• 1871 рік - Іван Максимович Піддубний, український спортсмен-борець, шестиразовий чемпіон світу (1905-9); 25 років вважався непереможним борцем у світі.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення

Гаражі: продаж/оренда

  Так  Ні, дякую