ye-logo.v1.2

Вбивство князя Санґушка та гіганський тризуб у Кам’янці-Подільському - 19 жовтня в історії

Історія 2700
Поховали князя Санґушка в крипті славутського костелу святої Дороти
Поховали князя Санґушка в крипті славутського костелу святої Дороти. Фото: uk.wikipedia.org

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

19 жовтня 1917 року в Славуті був вбитий Роман-Даміан Санґушко - громадський і політичний діяч, промисловець і землевласник. За однією з версій у цей день збунтувалися солдати 264-го запасного піхотного полку Російської армії, що розташовувався на Славутчині. Військові напали на палац 85-річного Романа-Даміана Санґушка у Славуті.

Видання «Волинь» повідомляло, що формальним приводом до нападу на палац послужила вимога росіян видати командира лісової варти, між ними виник конфлікт через самовільну вирубку лісу. У повідомленні видання йшлося: «Коли палац був розгромлений, солдати вивели з палацу князя Санґушка, одягненого у шубу, і повели на вулицю, що прилягала до палацу. На адресу князя лунали вигуки: «Заарештувати його!», «Убити його!» тощо. А коли Санґушко намагався зупинитись, солдати позаду підштовхували його у спину прикладами. «Розступись, стріляти буду!», – пролунало з натовпу, і він розступився, залишивши Санґушка. У цей час вискочив із громади якийсь солдат й наніс князеві удар по голові. Услід за тим солдати почали бити князя багнетами та прикладами куди попало. Закінчивши розправу, потягли Санґушка по землі, а невдовзі залишили лежати мертвим на вулиці біля лікарні».

До теми: Унікально: чому на іконі, знайденій у Славуті, святий Степан закриває вуста Ісусу

Поховали князя 22 жовтня 1917 року в крипті славутського костелу святої Дороти.

Цей день в історії Хмельниччини

У 1905 році 19 жовтня у Проскурові мав продовження страйк робітників, що розпочався напередодні. Вранці вулиця Олександрівська (нині Проскурівська) знову наповнилася людьми. До проскурівських робітників приєдналися селяни з ближніх сіл, у тому числі й з Лезневого, адже за непокору в ув’язненні побували чимало лезневчан. Натовп рухався під червоним прапором у бік тюрми. Демонстранти зажадали від поліцейського справника звільнити з в’язниці арештантів. Протестувальники співали революційних пісень, вигукували антицарські лозунги. Невдовзі з камер було випущено декількох політичних в’язнів. Натовп зустрів їх переможними вигуками. Але через пів години після урочистого звільнення в’язнів до Проскурова увійшли козацькі війська. У місті оголосили військовий стан. Ще за кілька годин Проскуровом прокотилася хвиля нових арештів.

Як свідчать подальші історичні події, розправи з вільнодумцями не залякали робітників та селян. Приміром, весною 1912 року цукровари взяли участь у мітингу протесту проти царсько-поліцейської реакції.

19 жовтня 2014 року у Кам'янці-Подільському завершили роботу над гігантським тризубом. Завдяки старанням активістів фестивалю вуличного мистецтва «Республіка» у місті над Смотричем з'явився ще один масштабний стріт-арт. Тризуб та надпис «UKRAINE» прикрашають дах заводу «Електроприлад».

19 жовтня 2014 року у Кам'янці-Подільському завершили роботу над гігантським тризубом. Фото: Андрія Прохорова

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1867 - Альфред Нобель отримав шведський патент на динаміт, вибухову суміш, просичену нітрогліцерином.
• 1918 - На з'їзді у Львові створена Українська Національна Рада, політичний представницький орган українського народу в Австро-Угорській імперії. Її президентом було обрано депутата австрійського парламенту Євгена Петрушевича.

В цей день народилися

• 1854 - Сергій Іванович Васильківський, український живописець, пейзажист.
• 1862 - Огюст Люм'єр, французький винахідник кінематографа.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую