ye-logo.v1.2

Облога Жванця та кінець Холодної війни – 3 грудня в історії

Історія 6173
Перегортаючи сторінки історії Визвольної війни 1648-1654 років, неможливо залишити поза увагою події Богдана Хмельницького під Жванцем
Перегортаючи сторінки історії Визвольної війни 1648-1654 років, неможливо залишити поза увагою події Богдана Хмельницького під Жванцем. Фото: ukrainaincognita.com

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

3 грудня - Міжнародний День людей з інвалідністю. День було засновано в 1992 році Генеральною Асамблеєю ООН. Традиційні заходи до Дня людей з обмеженими можливостями присвячують висвітленню й вирішенню їхніх нагальних проблем.

Цей день в історії Хмельниччини

3 грудня 1960 року середня школа станції Гречани була передана в Хмельницький міський відділ народної освіти, як середня школа №20. Школа на станції Гречани була відкрита у 1917 році, як залізнична неповна середня. Перший випуск учнів, які закінчили 10 класів, був у 1939 році. В 1941 році, напередодні війни, школа зробила третій випуск учнів, які отримали закінчену середню освіту. Тож перші випускники, щойно закінчивши школу, одразу пішли на фронт. Під час війни, в зв’язку з окупацією, школа не працювала. Після звільнення міста заняття в школі відновилися. Але на початку травня 1944 року німецька авіація здійснила наліт на станцію Гречани, і у будівлю влучила бомба, сильно пошкодивши її. Споруда була відбудована тільки в 1946 році. А в 1994 році було збудоване нове, сучасне приміщення, в якому школа знаходиться і зараз.

Перегортаючи сторінки історії Визвольної війни 1648-1654 років, неможливо залишити поза увагою події Богдана Хмельницького під Жванцем, де мало остаточно вирішитися основне питання - розгром шляхти. Після ударів під Берестечком і Батогом Польща зібрала нові сили. У той же час Богдан Хмельницький тримав похід у Молдавію до свого сина Тимоша, який, прагнучи звільнити Сучаву, пішов туди з військами, та потрапив в облогу і був поранений.

Невдовзі гетьман отримує дві вісті - про смерть сина і підхід до Жванця поляків. Він одразу ж перериває похід у Молдавію і йде на зустріч польській армії, приєднавши до себе війська хана Іслам-Гірея III. Ян Казимир проривався дати генеральну битву, але військові і сенатори його відрадили. Отож, польські війська стояли під Жванцем і не чинили опору - це було вигідно Хмельницькому та Іслам-Гірею, оскільки в умовах блокади, епідемії, голоду й холоду королівське військо буде змушене капітулювати.

28 листопада 1653 року шляхтич Гурський повернувся з розвідки і доповів, що татарсько-козацькі війська стоять під Шаравкою. Поляки вирішили вдарити того ж дня під Гусятином і Язловцем, але згодом стало відомо, що татарські війська стоять впритул аж до Кам'янця, а через деякий час вони отаборилися разом з козаками і під Гусятином, що остаточно перервало будь-який зв'язок польської армії зі світом. Отож, це був повний і неминучий розгром, але такий результат не влаштовував хана. Вже 26 листопада Кримський уряд встановив зв'язок з королем. Зв'язок був досить цікавим: молдавському полоненому в чобіт поклали листа від Іслам-Гірея та Кримського уряду до короля Яна Казимира і відправили під охороною. Уже 3 грудня ханський посол Аталик прибув на мирні переговори у Кам'янець.

Представниками з боку польської сторони були: Корицький, Войцехович, Бачинський. Бачачи таку ситуацію, Богдан Хмельницький вирішив будь-яким чином перешкодити з'їзду і вислав своїх представників: Івана Виговського, Івана Богуна, Григорія Лісницького, але це не врятувало ситуацію. Переговори відбулися 15 грудня 1653 року. Обидві сторони взаємно присяглися собі за звичаєм того народу: з рукою на серці й на бороді на мир.

Умови миру не фіксувалися на папері і не створювалися документи, а просто були усними. За умовами миру Ян Казимир повинен був сплатити контрибуцію хану Іслам-Гірею, а татари дістали дозвіл на ясир з Волині і Поділля.
Не затримуючись, татари почали гнати ясир з Поділля. І тут вперше з'явилась така легендарна українська особа як Іван Сірко, який разом з своїми однополченцями займався звільненням подолян від татарського ясиру.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

• 1910 - На Паризькій автовиставці вперше продемонстровано неонову лампу, винайдену французьким фізиком Жоржем Клодом.
• 1989 - Біля узбережжя Мальти завершилась неофіційна зустріч голови Верховної ради СРСР Михайла Горбачова і президента США Джорджа Буша-старшого, котрі після дводенного обговорення проблем роззброєння, регіональних конфліктів і перспектив розвитку Європи прийшли до висновку про закінчення епохи протистояння двох ідеологічних систем, що увійшла в історію під назвою «Холодна війна».
• 1992 - У Великій Британії інженер-випробовувач Ніл Папворт з компанії Sema (нині — Mavenir Systems) надіслав з комп'ютера перше у світі SMS-повідомлення, яке отримав на телефон директор компанії Vodafone Річард Джарвіс. Перша комерційна мережа сервісу коротких повідомлень запрацювала наступного року у Фінляндії.
• 2004 - Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким результати виборів Президента України 21 листопада 2004 року були сфальсифіковані (дії Центральної виборчої комісії визнано незаконними, а протокол ЦВК — недійсним).

В цей день народилися

• 1722 - Григорій Савович Сковорода, український просвітитель, філософ (Діалог, Дві бесіди, Розмова п'яти подорожніх про істинне щастя в житті, Алфавіт світу), поет (Сад божественних пісень, Байки харківські), педагог.
• 1877 - Степан Львович Рудницький, український географ і картограф, академік НАНУ; основоположник української політичної та військової географії.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую