ye-logo.v1.2

27 січня — який сьогодні день, іменини та цікаві факти

Історія 4156
Пам
Пам'ятний знак жертвам Голокосту в Хмельницькому на вулиці Вайсера, 15. Фото: з архіву редакції

Слово «голокост» походить з давньогрецької та означає «всеспалення».

На 27 січня припадає Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Традиція вшановувати цього дня мільйони людей, знищених нацистським режимом, була покладена у листопаді 2005 року на Генеральній Асамблеї ООН.

Дату «27 січня» обрали невипадково, адже цього дня у 1945 році радянські солдати 1-го Українського фронту визволили в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцимі. У цьому концтаборі з кінця травня 1940-го до січня 1945-го за різними підрахунками було замордовано від 1,5 до 2,2 мільйона людей. А загалом, за офіційною статисткою, закріпленою на Нюрнберзькому трибуналі, жертвами нацистів вважають шість мільйонів євреїв.

В Україні Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту на державному рівні почали відзначати з 2012 року. За інформацією Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр», у роки Другої світової війни на території України було вбито орієнтовно 1 мільйон 580 тисяч євреїв. З них 115 тисяч — на території нинішньої Хмельниччини. У пресслужбі Хмельницької облдержадміністрації додають, що першим місцем масового розстрілу євреїв у нашій країні став Кам’янець-Подільський. Саме там 28 серпня 1941 року, тобто через місяць після початку нацистської окупації, впродовж доби вбили близько 23 тисяч євреїв. Серед жертв було 500 дітей 4-8 років, яких окупанти поховали у спільній могилі.

До речі, торік 27 січня в Хмельницькому на вулиці Вайсера, 15 відкрили пам’ятний знак жертвам Голокосту. В роки окупації в цій частині міста було розташоване єврейське гетто.

Яке сьогодні церковне свято

У церковному календарі 27 січня — це день пам’яті рівноапостольної Ніни, просвітниці Грузії. Вона присвятила своє життя проповідуванню Євангелія. Вважається, що вона творила чудеса та зцілювала хворих. Нині її мощі зберігаються у Бодбійському монастирі, поряд з грузинським містечком Сігнагі.

Що не можна робити у цей день

  • Цього дня не варто ухвалювати важливі рішення, а також — позичати гроші.
  • Не сваріться з рідними та друзями.
  • Не відмовляйте людям у допомозі.

День ангела 27 січня святкують

Кузьма, Максиміліан, Назар, Гнат, Петро, Михайло, Ніна.

Прикмети дня

  • У давнину помітили, якщо в ніч на 27 січня на небі багато зірок, то незабаром буде тепло і сніжно.
  • Якщо ж зірок небагато, то буде негода і хуртовина.
  • Білі хмари цього дня обіцяли мороз.
  • Зранку ворона розкаркалась — слід чекати на заметіль.
  • Якщо півні зрання закричали у морозний день, то холод скоро відступить.

Події, що сталися 27 січня в Україні та світі

1880 рік — американський винахідник Томас Едісон запатентував електричну лампу розжарювання.

1944 рік — урочистий артилерійський салют у Ленінграді сповістив про остаточну ліквідацію блокади міста, що тривала 900 діб.

1944 рік — згідно з наказом Головного командування УПА в Українській повстанській армії була заснована власна система військових нагород. Їх міг отримати будь-який воїн, незалежно від свого звання. Народженому також надавали титул «Лицаря Золотого (Срібного чи Бронзового) хреста бойової заслуги».

1967 рік — представники Радянського Союзу, США та Великої Британії уклали міжнародний договір про принципи діяльності держав з дослідження та використання космічного простору. Цей документ не лише проголосив космос надбанням всього людства, а й заборонив розміщення там ядерної чи будь-якої іншої зброї.

2018 рік — В районі Верхньоторецького Донецької області під час снайперського обстрілу загинув 28-річний нацгвардієць з Полонного Мирослав Сливка.

Цікаві факти з минулого

Цього дня 1510 року в Кам’янці-Подільському представники Польщі та Молдови підписали мирну угоду. Вона поклала край польсько-молдавській війні, яка тривала з 1506 року. У договорі врегульовувалася взаємодія прикордонних міст, а спірні питання вирішували старости.

Наприклад, якщо піддані польського короля зазнавали несправедливості з боку підданих молдавського господаря, то вони мали звернутися до старост Чернівців, Хотина та Сорок, щоб ті забезпечили справедливість. Натомість молдавські піддані мали право просити справедливості у старост Галича та Кам’янця.

Покращення молдавсько-польських відносин тривало не довго. Й вже у 1514 році між двома державами виникли нові суперечки та прикордонні конфлікти.

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини — у матеріалі «Цей день в історії Хмельниччини: 27 січня»

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую