ye-logo.v1.2

У Хмельницькому встановили пам’ятний знак жертвам Голокосту

Суспільство 2509
Встановили знак на вулиці Вайсера
Встановили знак на вулиці Вайсера. Фото: автора

З'явився він у центрі міста.

Сьогодні, 27 січня, в обласному центрі відкрили пам'ятний знак жертвам Голокосту. Встановили його на фасаді будинку на вулиці Вайсера, 15, де розташовувалось єврейське гетто – житлова зона, куди у роки Другої світової війни насильно переміщували євреїв з метою ізоляції їх від неєврейського населення.

Як розповідають представники єврейської громади міста, саме Вайсера, 15 було місцем компактного проживання єврейського населення у Проскурові в роки війни, де було створено гетто. Туди звозили не лише місцевих мешканців, а й євреїв з навколишніх сіл та містечок. Люди проживали у тюремних умовах за колючим дротом, під прицілом автоматів. 

«На цьому місці знаходилось єврейське гетто, а навпроти, з лівої сторони, був поліцейський відділок. Гетто було огороджене. Тут перебувало близько 12 тисяч людей. З них 8 200 поховано в місті Хмельницькому на вулиці Сільськогосподарській, 5. Оскільки сьогодні день пам'яті жертв Голокосту, день жалобний,  ми закликаємо людство бути толерантним одне до одного.  Як нагадування цього – пам’ятна дошка присвячена подіям, що відбувалися і на теренах Проскурова у 1941- 1942 роках», - зазначив директор Хмельницького обласного фонду «Хесед Бешт»,  голова єврейської обласної громади Ігор Ратушний.

27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту

Як повідомив заступник Хмельницького міського голови Михайло Кривак, встановлювали барельєф за кошти міської ради. За його словами, цей пам’ятний знак має нагадувати хмельничанам про трагедію і стане приводом не повторювати страшних помилок. 

«80 тисяч гривень - це та дещиця, яка може якоюсь мірою морально компенсувати втрати, які поніс  багатонаціональних Проскурів у роки Другої світової війни. Ця пам'ятна дошка, на відкриття якої, думаю, зібралось не так багато людей, буде щоденним нагадуванням хмельничанам про гетто. Дехто і не знає що воно тут було. А тут катували юдей тільки за ознакою належності до певного етносу. Тут люди помирали», - додав Михайло Кривак.

На відкриття зібралось декілька десятків містян
Виготовили знак за кошти із міського бюджету
До барельєфу приносили лампадки

Довідково: 27 січня - Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту. Пам'ятна дата, запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року. Саме цього дня 1945 року солдати 1-го Українського фронту з лав Радянської Армії визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі. 

Читайте також: День пам'яті жертв Голокосту: історії тих, хто рятував євреям життя

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую