Гаряча тема:
- Війна
Цей день в історії Хмельниччини: 27 січня
Від давнини до сьогодення про людей та події.
27 січня 2020 року виповнюється 100 років з дня народження відомого подільського архітектора Гната Чекірди. Він народився в селі Грузевиця Хмельницького району в багатодітній селянській родині. Навчався у Грузевицькій початковій школі, а потім в Чорноострівській середній школі. Професію здобував на архітектурному факультеті Харківського інженерно-будівельного інституту. У 1946-му в Хмельницькому отримав завдання — розробити проект будівлі міської пожежної команди. І виконав його молодий архітектор успішно. Підтвердження тому ми бачимо сьогодні — будівля, яку вже давно не використовують пожежники, стала однією з візитівок Хмельницького та завдяки своїй архітектурі сприймається більшістю як ратуша. У 2018-му тут замінили годинник та почали монтувати ще один, а згодом також встановили жакемара.
Окрім того, саме Гнатом Чекірдою створені в Хмельницькому такі проекти як Будинок Рад на майдані Незалежності та парк культури та відпочинку ім. М. Чекмана.
У червні 2013 року на фасаді кінотеатру «Планета» творцю будівлі архітектору Гнату Чекірді було встановлено меморіальну дошку.
Меморіальну дошку Гнату Чекіірді встановили на фасаді кінотеатру «Планета». Фото: з архіву.
У 2018 році 27 січня в зоні АТО загинув 28-річний нацгвардієць з Полонного - Мирослав Сливка. Він служив у батальйоні оперативного призначення імені Героя України, генерал-майора Сергія Кульчицького. Виконував завдання в районі населеного пункту Верхньоторецьке Донецької області. Загинув під час снайперського обстрілу противником з боку окупованої території. 30 січня 2018 року з почестями Героя поховали у рідному місті.
Указом Президента України № 98/2018 від 6 квітня 2018 року, «за особисту мужність і самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, зразкове виконання військового обов'язку», нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).
27 січня 1949 року було заарештовано члена президії Єврейського атифашистського комітету Переца Маркіша – письменника та поета родом з Полонного. Він - автор книг «Брат», «Війна», «Чортополох», «З століття в століття», «Міхоелс» (монографія), співавтор сценарію фільму «Повернення Нейтана Беккера». У ніч з 27 на 28 січня 1949 його заарештували радянські органи держбезпеки як члена президії Єврейського антифашистського комітету. Засуджено військовим трибуналом на закритому процесі. 12 серпня 1952 розстріляно в Бутирській в'язниці. Через три роки Переца Маркіша було реабілітовано.
Переца Маркіша реабілітували через 3 роки після розстрілу. Фото: duh-i-litera.com
У Кам’янці-Подільському цього дня в 1510 році Польща та Молдова підписали мирну угоду. Цей документ завершив польсько-молдавську війну, яка тривала з 1506 року. За умовами договору врегульовувалася взаємодія прикордонних міст, спірні питання вирішували старости. Зокрема, якщо піддані польського короля зазнавали несправедливості з боку підданих молдавського господаря, то вони мали звернутися до старост Чернівців, Хотина та Сорок, щоб ті забезпечили справедливість. Молдавські піддані мали право просити справедливості в старост Галича та Кам’янця. Покращення молдавсько-польських відносин тривало не довго. Вже у 1514 році стосунки змінились через нові суперечки та прикордрнні конфлікти.
У 1983 році 27 січня в Кам’янець-Подільському сільськогосподарському інституті створено ветеринарний факультет (нині це навчально-науковий інститут ветеринарної медицини Подільського державного аграрно-технічного університету). Першим деканом факультету став кандидат ветеринарних наук, доцент Микола Тихонов. До створення спеціального факультету підготовка відповідних фахівців велася з 1979 року. До складу факультету увійшло п’ять кафедр, утворених внаслідок реорганізації зооінженерного факультету.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: