ye-logo.v1.2

5 лютого – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 2041
Цього дня уперше синтезували вітамін D. За це відкриття присудили Нобелівську премію з хімії
Цього дня уперше синтезували вітамін D. За це відкриття присудили Нобелівську премію з хімії. Фото: з архіву

Сьогодні День ерудита, а ще в цей день уперше синтезували вітамін D, якого так бракує в зимову пору року.

5 лютого святкують День ерудита. Ця подія присвячена інтелектуально обдарованим людям, які мають великий багаж знань і знають, як ним користуватися. Ерудованість зовсім не пов’язана з наявністю вищої освіти. Ерудована людина самовдосконалюється протягом всього життя і читає багато різноманітної літератури.

А ще цього дня у 1861 році американець Коулмен Селлерс запатентував у кінематоскоп. Цей прилад представляв собою серію наклеєних на барабан фотографій, що змінювали одна одну перед очима. А цього дня 1952 року вперше почали використовувати триколірні світлофори. Відбулося це в Нью-Йорку. В 1958 році під час військових навчань біля узбережжя Джорджії в авіакатастрофі була втрачена воднева бомба, яку не вдалося знайти до сих пір.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 5 лютого вшановує пам'ять Климента Анкірського і Агафангела. У народі день назвали Агафій півхлібник.

Що не можна робити у цей день

• 5 лютого забороняється відмовляти в допомозі тим, хто її попросив.
• Вагітним говорили не стояти на порозі будинку.
• А ще намагалися не веселитися і не співати.

День ангела 5 лютого святкують

Климент, Агатангел, Євдокія, Феоктист, Геннадій, Федір, Павлин, Овсій, Денис

Прикмети дня

• Сніг лежить товстим шаром - рік буде хлібним.
• Мороз і сонце-серпень буде спекотним.
• Кричать синиці - скоро прийдуть сильні морози.

Події, що сталися 5 лютого в Україні та світі

• 1861 - американець Коулмен Селлерс запатентував у Філадельфії кінематоскоп. Цей прилад представляв собою серію наклеєних на барабан фотографій, що змінювали одна одну перед очима глядача, утворюючи рухоме зображення.
• 1887 – у міланському театрі «Ла Скала» відбулась прем'єра опери Джузеппе Верді «Отелло».
• 1919 - перша в Європі регулярна пасажирська авіалінія зв'язала в Німеччині Берлін і Веймар. На лінії використовували військові літаки AEG J.II. У такий біплан із відкритою кабіною, крім пілота, поміщався лише один пасажир, який перед посадкою мусив надягати шолом, окуляри, льотний комбінезон та хутряні унти.
• 1928 – німецький хімік Адольф Віндаус уперше синтезував вітамін D, брак якого спричиняє рахіт. Того ж року Віндауса за його відкриття удостоїли Нобелівської премії з хімії.
• 1952 – Нью-Йорк став першим містом світу, де почали використовувати триколірні світлофори.
• 1971 – американський космічний апарат «Аполлон-14» здійснив успішне приземлення на поверхню Місяця. Шепард і Мітчел здійснили третю висадку людей на супутник Землі. Вона тривала 4 години 29 хвилин. Після тридцяти трьох годин перебування на поверхні Місяці «Аполлон-14» стартував у зворотній політ.

Цікаві факти з минулого Хмельниччини

У 1831 році 5 лютого у Кам’янці-Подільському військового лікаря Володимира Даля призначили завідуючим першої карантинної зони. На той час у місті розгорілась епідемія холери.

Потрапив Володимир Даль у Кам'янець в січні 1831 року, його відрядили з групою військових лікарів на Поділля для боротьби з епідемією, яка почалась з липня 1830 року. Карантина зона Володимира Івановича розмістилась у військовому шпиталі гарнізонних казарм. У район, яким опікувався Даль, входила й приміська слобідка – там траплялись хати, де холера не залишила жодної живої душі.

Володимир Даль перебував на Поділлі менше року. Попри такий короткий термін лікар знаходив час, щоб ознайомитись з археологією та архітектурою краю, життям та побутом, збирати легенди, перекази та повір'я, поповнювати свій запас слів, який незабаром ляже в основу його творів. Записані на Поділлі народні пісні Даль включив до п’ятого тому своїх "Вибраних творів", виданих згодом в Петербурзі під псевдонімом Козака Луганського. До того ж, незабутні враження про перебування в Кам'янці лягли в основу його повісті "Подолянка".

Більше про цікаві факти з історії Хмельниччини – матеріалі
«Цей день в історії Хмельниччини: 5 лютого»

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую