ye-logo.v1.2

14 лютого – яке сьогодні свято, іменини та цікаві факти

Історія 2915
Люди всього світу 14 лютого відзначають День святого Валентина або День всіх закоханих
Люди всього світу 14 лютого відзначають День святого Валентина або День всіх закоханих. Фото: ілюстративне pixabay.com

Патент на перший телефон, створення YouTube.

У цей день у 269 році, за легендою, римський імператор Клавдій II стратив християнського проповідника Валентина, який таємно одружував закоханих. На честь цього відзначається День святого Валентина, як свято всіх закоханих.

А ще сьогодні, 14 лютого у світі відзначають Міжнародний день дарування книг. Це добровільна ініціатива, яка була започаткована у 2012 році. Вона спрямована на підвищення інтересу та доступу до книг і бібліотек.

Мета Міжнародного дня дарування книг – надихнути людей по всьому світу подарувати 14 лютого книгу бібліотеці, друзям або членам родини. У цей день люди дарують книги дітям та надихають на це інших: дарують знайомим і рідним; залишають книги в приміщеннях, де є велика кількість дітей, але мало книг; жертвують свої книги бібліотекам, школам, дитячим будинкам, лікарням; розповідають про це на своїх сайтах, в блогах, соціальних мережах з хештеґом #bookgivingday.

Яке сьогодні церковне свято

За релігійним календарем сьогодні, 14 лютого, віряни вшановують пам'ять мученика Трифона – ранньо-християнський святий, мученик та чудотворець католицької та православної церков.

На Русі Трифона називали Мишегоном або Заклинателем мишей — цього дня у давнину обізнаний чоловік заговорював мишачі нірки та виганяв мишей, щоб ті не псували врожай.

Що не можна робити у цей день

  •  Вважали, що цього дня з хати не можна було виносити сміття, щоб не винести з оселі щастя.

День ангела сьогодні святкують

  • Валентин, Кирило, Мефодій, Петро, Трохим, Тимофій, Семен, Давид, Василь, Анастасій.

Прикмети дня

  • Якщо день буде ясний, то й найближчим часом буде гарна погода;
  • Якщо йде сніг, значить весна буде дощова;
  • Якщо день морозний, весна буде пізня і холодна;
  • Одружитися 14 лютого є гарною прикметою;

Події, що сталися 14 лютого в Україні та світі

  • 1779 рік - Під час свого третього візиту до Гавайських островів у сутичці з тубільцями загинув 50-літній англійський мореплавець Джеймс Кук. Його останки були поховані в морі. В Англію кораблі повернулися 4 жовтня 1779 року. Смерть Кука Англія відзначила загальним трауром. Лондонське королівське товариство, членом якого він був, розпорядилось виготовити на його честь медаль.
  • 1876 рік - Канадський винахідник Александер Белл запатентував перший телефон. Він зробив це дуже вчасно, оскільки, як виявилось згодом, лише на дві години пізніше заяву на отримання аналогічного патенту подав інженер Елішіа Грей, котрий багато років судився з Беллом за пріоритет даного винаходу.
  • 1933 рік - у Парижі відкрилася перша у світі телефонна служба точного часу.
  • 2005 рік - троє працівників PayPal заснували відеохостинг YouTube.

Факти з минулого Хмельниччини

14 лютого у 1919 році до Кам’янця-Подільського дістався український історик, ексголова Української Центральної Ради Михайло Грушевський. Потяг, на якому їхав Михайло Сергійович, потрапив у аварію.

Кирило Миколайчук, член Української республіканської капели, який їхав цим же поїздом, у своїх нотатках писав:

«П’ятниця, 14 лютого, була для нас нещасливим днем, і ми мало що не заїхали на той світ. Десь коло 7-ї години ранку сталася катастрофа. Два сильні штовхуни викинули з місць пасажирів з переляканими очима. Розляглися крики, лементи про рятунок. Серед поля потяг врізався в сніг і зійшов з колії. На шматки розлетілися два старі вагони, в яких покалічилися люди. Професор Михайло Грушевський, міністр Іван Огієнко, Олександр Жуковський, Всеволод Голубович і ми, капеляни, вийшли з катастрофи непошкодженими. Над’їхали два «рятункові» паровози і витягнули нас назад до станції Нестерівці. Звідси ми пішки добралися до села, а там найняли підводи в селян, щоб таки добратися до Кам’янця-Подільського. Ми вирушили о 2-й годині по полудні і після різних цікавих пригод прибули до Кам’янця о 10-й годині вечора».

Цей візит у Кам'янець для Михайла Сергійовича був дуже важливим. Автори біографічного нарису «Михайло Грушевський» - Юрій Шаповал та Ігор Верба писали: «Це був його останній шанс залишитися у великій політиці, стати біля керма державного управління. Очевидно, цей план визрів у нього в самому Кам’янці і посилювався з падінням авторитету Директорії УНР. Очоливши кам’янецьку опозицію, колишній голова Української Центральної Ради прагнув повернутися до державного керма, але програв».

Наприкінці березня 1919 року з Кам’янця Грушевський виїхав за кордон, жив у Женеві, Празі та Відні. У березні 1924 року він, вже у ранзі академіка Всеукраїнської академії наук (обраний наприкінці 1923 року), повернувся з еміграції до радянської України.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую