ye-logo.v1.2

Унікальний артефакт: в обласному архіві показали грамоту Гетьмана Скоропадського

Історія 3531
Грамота гетьмана України Павла Скоропадського видана з нагоди заснування Кам
Грамота гетьмана України Павла Скоропадського видана з нагоди заснування Кам'янець-Подільського державного українського університету. Фото: Державний архів Хмельницької області

Вона видана з нагоди заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету.

У Державному архіві Хмельницької області розповіли про один з найцінніших документів, які мають статус «унікального» - вітальну Грамоту гетьмана України Павла Скоропадського з нагоди заснування Кам’янець-Подільського державного українського університету, датовану 20 жовтнем 1918 року.

«Цей документ залишив помітний слід в процесі становлення української державності, - кажуть в архіві. - Грамота включена до Державного реєстру національного культурного надбання».

Вона має вигляд рукописного документу на цупкому папері шириною 27,5 сантиметра та висотою 61 сантиметр з елементами оздоблення у вигляді висячої печатки жовтого металу залитої сургучем коричнево-червоного кольору з відбитком у вигляді надпису «Державна печатка гетьмана України П. Скоропадського».

Верх грамоти оздоблений прямокутною заставкою, яка містить елементи рослинного орнаменту із зображенням в центрі малого герба з тризубом обрамленим в коло з короною у вигляді гетьманської шапки на фоні двох схрещених булав та розміщеним у стрічці надписом «1918» в його основі.

Верх грамоти оздоблений прямокутною заставкою, яка містить елементи рослинного орнаменту із зображенням в центрі малого герба з тризубом. Фото: Державний архів Хмельницької області

Вступ містить текст «Грамота Ясновельможного Пана Гетьмана Усієї України Українському Університету Подільському».

Основна частина складається з тексту:

«Грамотою цією нашою ознаменуймо всім тим, кому то це належить, і особливо Пану Міністру Освіти, Панам Ректору, Професорам і Студентам, що ми визнали за благо для всього люду українського утворити в місті Кам’янці-Подільському Український Державний Університет. Призиваючи Боже благословеніє на це огнище Народньої Освіти, бажаємо, аби цей Університет, сприяючи широкому відродженню Нашої Національної Культури, виявив усі творчі сили багатого духом та здібностями Українського Народу».

Далі: «Дана Року 1918 від Р.Х. жовтня 20-го в стольному місті України Києві.
Гетьман Усієї України Павло Скоропадський».

Нижня частина грамоти завершується зображенням хреста з півмісяцем в основі та орнаментом з рослинних елементів, зафіксованим прізвищем очевидно художника Шершніна (нерозбірливо) в правій нижній частині кінцівки грамоти.

Грамота оздоблена висячою печаткою з жовтого металу залитою сургучем коричнево-червоного кольору з відбитком у вигляді надпису «Державна печатка гетьмана України П. Скоропадського». Фото: Державний архів Хмельницької області

Текст грамоти виконаний тушшю коричневого кольору (виготовленої з рослинних компонентів). Внизу основного тексту підпис «Павло Скоропадський» виконаний чорнилами.

Довідково. У період Української Народної Республіки університет був опорою українського державотворення. Він забезпечував підготовку волосних інструкторів з формування місцевих органів влади, організовував читання лекцій для військовиків Армії Української Народної Республіки, місцевих робітників і ремісників з українознавства та політичних питань, а також курси для вчителів і духовенства, гімназію для дорослих. Тут перекладали на українську мову духовну літературу, цивільні та карні закони, укладали словники з історії української мови й правознавчої термінології. Професура (у тому числі деякий час Михайло Грушевський) редагувала українські часописи: «Життя Поділля», «Україна», «Новий шлях», брала участь у важливих заходах УНР.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую