ye-logo.v1.2

Факт в історії: як подільський граф організував самопроголошену державу і скасував кріпацтво

Історія 7222
Руїни замку в Отрокові, збудованого графом Ігнатієм Сцибором Мархоцьким
Руїни замку в Отрокові, збудованого графом Ігнатієм Сцибором Мархоцьким. Фото: акварель Наполеона Орди

Ігнатій Мархоцький перший у Східній Європі замінив панщину обов’язком для селян платити податок.

1 січня 1792 року поміщик Ігнацій Мархоцький оголосив першу складову основного зводу законів майбутньої «Миньковецької держави» на території нинішньої Дунаєвеччини. Цього дня він видав документ у власній друкарні та роздав усім місцевим жителям. Таким чином граф запровадив міське самоврядування, зрівняв у правах людей усіх віросповідань і скасував панщину.

Поляк за національністю, 34-річний граф Ігнатій Мархоцький у 1790 році став єдиним та законним нащадком містечка Миньківці та 18 довколишніх сіл. Свої землі він проголосив «Миньковецькою державою». Як справжня держава, вона мала свої кордони. Тут випускали власні гроші, а відносини між мешканцями базувалися на законодавчих актах, які створював сам поміщик.

Зокрема, він першим у Східній Європі у власних володіннях скасував кріпацтво. Як зазначає історик Володимир Захар’єв у статті «Перший децентралізатор влади в Україні», Ігнацій Махоцький наголосив на користі розширення та забудови поселень. Цьому може сприяти лише надання свобод. Тому він і вирішив подарувати мешканцям волю, і скасувати податки. Залишив лише орендну плату на землю. Однак зобов’язався не підвищувати її в майбутньому.

Чи не найбільш революційним його рішенням стало зрівняння в правах з католиками людей інших віросповідань — юдеїв, православних і лютеран. Крім того, Мархоцький надав свободу торгівлі, звільнив миньківчан від обов’язку утримувати на постої солдатів, бо вирішив збудувати власним коштом казарму для військових.

На жаль, в умовах самодержавно-кріпосницького ладу в Російській імперії так звана Миньковецька держава з її демократичним устроєм не мала шансів на виживання. Ігнацій Мархоцький помер у 1827 році й селяни знову стали кріпосними. Для відродження Миньковецької держави й вшанування пам’яті графа з 2008 року в селі Отроків Новоушицького району (нині Кам’янець-Подільський) проводитиметься етнофутуристичний «Фестиваль Отроків».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую