ye-logo.v1.2

Якою була вулиця Соборна у Проскурові на початку 20 століття

Історія 4544
Відтворені поштові картки з зображенням міста, які друкувалися на початку 20 століття
Відтворені поштові картки з зображенням міста, які друкувалися на початку 20 століття. Фото: обласного краєзнавчого музею

Проскурів на давніх поштових листівках.

В обласному краєзнавчому музеї показали, як виглядала одна з центральних вулиць міста понад сто років тому. Поштова картка, що виходила друком протягом 1904-1910 року, зафіксувала перспективу вулиці Соборної. На зображені дорога з будинками від перехрестя з Проскурівською (тоді – Олександрівською) й вище – в напрямку теперішнього Майдану Незалежності.

«Надійний орієнтир, аби впізнати це місце – триповерховий будинок ліворуч, який зберігся до наших днів на розі Соборної та Проскурівської. Побудований наприкінці ХІХ століття, він поєднав візерунчастість цегляного стилю з елементами неоренесансу і модерну. Первісно третій поверх мав вигляд симпатичної мансарди. Проте на початку 1970-х років її перебудували на звичайний поверх», - зазначають у музеї.

Століття тому на другому поверсі та в мансарді розташовувався готель «Сільва», вхід до якого був з вули Олександрівської. А от на першому поверсі був ряд крамниць, з боку ж вулиці Соборної –фотоательє Герша Давидовича Голованевського. Саме вивіска цього закладу добре видна на поштівці зліва.

«До речі, це ательє було одним з найстаріших у Проскурові – відкрите 1894 року купцем Давидом Голованевським, згодом перейшло у власність сина – Герша. Поруч з фотозакладом родина відкрила в одноповерховій прибудові до цього ж будинку власну друкарню (на поштівці зліва видно її вивіску», - додають музейники.

Двоповерхові будинки на картці справа до наших днів не збереглися. Ближчий з них знесли у 1950-х роках, коли будували універмаг «Дитячий світ». Інші два – у 1979-1980 роках, згодом збудувавши на їх місці банківську споруду з червоної цегли.

«Привертає увагу глибокий рівчак та дерев’яний місток через нього на передньому плані поштової картки. Такими рівчаками на початку ХХ століття були обкопані всі вулиці Проскурова. Їх призначення – відведення стічних вод, адже у місті каналізації на той час не було.

Щодо історії самої вулиці Соборної, то прокладена вона була як й більшість вулиць міста згідно Генерального плану забудови Проскурова від 1824 року. Назву отримала завдяки собору Різдва Богородиці, що височить й досі на початку вулиці. Майже через століття, в 1921 році, радянська влада перейменувала Соборну на честь німецького комуніста-революціонера Карла Лібкнехта. У 1991 році вулиці повернули історичну назву.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую