ye-logo.v1.2

У Хмельницькій громаді знайшли військове знаряддя, якому понад півтори тисячі років

Історія 1316
Знахідка датується ІІ-ІV століттям нашої ери
Знахідка датується ІІ-ІV століттям нашої ери. Фото: Управління культури і туризму м. Хмельницького

Знахідку виявили між селами Івашківці та Колибань.

Фонди Музею історії міста Хмельницького поповнилися археологічною знахідкою. Вона датується ІІ-ІV століттям нашої ери і належить до пшеворської культури.

Мова йде про комплекс речей ритуального поховання «на щиті» пшеворського воїна, повідомили в Управлінні культури й туризму Хмельницької міськради. Фахівці зазначають, експонат є доволі рідкісним для нашого краю.

Комплекс речей з 15 фрагментів передали до музею представники археологічної експедиції ГО «Пам'ять та слава Європи». Вони виявили цю знахідку на місці зруйнованого у XIX столітті села, розташованого між нинішніми селами Івашківці та Колибань у Хмельницькій територіальній громаді.

За переказом пана Романа Миколаїва – хмельницького історика, а нині військовослужбовця ЗСУ, який ініціював передачу артефактів у фонди музею – у розкопі на глибині 80-90 сантиметрів було виявлено перепалене вугілля, а навколо решток речей – розбитий товстостінний горщик, досить великого розміру. Його, на жаль, зібрати не вдалось.

Серед переданих артефактів – військова амуніція і зброя: ритуально зігнутий вдвічі меч, наконечник списа, шпори та вістря стріли, вкриті бронзою. Зберігся й умбон – металевий укріплювач у центрі щита.

«У тому, що це ритуальне захоронення пшеворського воїна залізної доби, не стало жодних сумнівів. Оскільки саме пшеворцям було притаманне характерне ритуальне згинання меча під час поховання воїна. Ритуал поховання вимагав вміщати у великий керамічний горщик, окрім спалених на стороні останків воїна, ще і його зброю та амуніцію, яку розміщували зазвичай на круглому щиті з масивним металевим умбоном, а щит, відповідно, слугував кришкою горщика. Після цього навколо горщика розкладали багаття і усе разом знов піддавали ритуальній дії вогню, що залишав по собі лише металеві фрагменти, які, власне, і знаходять сучасні археологи», – розповідають в Управлінні культури й туризму.

Надалі музейники виконають наукову атрибуцію знахідок та їх консервацію для подальшого якісного збереження.

Читайте також: Шматочок трипільської тканини, якому 6 тисяч років, був знайдений на Хмельниччині

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую