Гаряча тема:
- Війна
Мандрівники радять. ТОП-10 найгарніших сільських палаців Хмельниччини
Рейтинг спеціально для ye.ua склав відомий мандрівник Андрій Бондаренко.
“Я дуже люблю Хмельниччину. Разом із Тернопіллям це мої улюблені регіони для подорожей”, - розповів в інтерв'ю для читачів ye.ua мандрівник Андрій Бондаренко, який відвідав понад 40 країн та понад 500 населених пунктів в Україні.
На наше прохання досвідчений мандрівник склав рейтинг найгарніших, на його думку, сільських палаців Хмельницької області.
Антоніни
“Чесно кажучи, особливого бажання їхати туди я не мав, особливо, коли побачив забиту маршрутку, в якій довелося півтори години добиратися при 35-градусній спеці - це було справжнє пекло. Але Антоніни виправдили ці страждання і стали для мене справжнім відкриттям”, - згадує Андрій.
У містечку Антоніни збереглися залишки резиденції Сангушків-Потоцьких, хоча і без палацу, але з неповторними в'їзними брамами, фахверковим гаражем, флігелем та манежем. Про це знає багато подорожніх, однак не всі знають, що в Антонінах можна натрапити на справжнє фахверкове містечко, аналогів якому в Україні немає!
“Антонінівські вілли, зведені на зламі ХІХ і ХХ століть, стали місцевими пам'ятками архітектурних стилістичних віянь. Всі ці складні комбінації форм із вежечками, еркерами, балконами, лоджіями диктувалися суто функціональними потребами, але манірно декорувалися, ховаючи свій функціоналізм за романтичним зовнішнім виглядом мініатюрних казкових замків”, - ділиться мандрівник.
Читайте також: Замки Хмельницької області, які варто відвідати.
Самчики
Резиденція Чечелів в Самчиках - один з найохайніших і найдоглянутіших палацових комплексів в Україні. Що вражає: палац є одним з найкраще збережених, що дало змогу облаштувати музей-садибу, яка отримала статус заповідника.
Гарне враження на відвідувачів справляє не лише зовнішній вигляд палацу, а й його розкішні інтер'єри, а також парк, закладений відомим ландшафтним дизайнером Діонісієм Мак-Клером.
У Самчиках також зберігся старий млин і церква святої Параскеви з дзвіницею, збудована у 1771 році.
Маліївці
Андрій Бондаренко називає Маліївці одним із наймальовничіших куточків Поділля, а палац Орловських довершеним, витонченим і гармонійним. Крім того, у Маліївцях зберігся старовинний парк з двома ставками, фонтанами, стилізована під замкову вежу водонапірна башта, а також 18-метрова скеля з водоспадом і печерним гротом.
Палац у Маліївцях збудували у 1788 році відомі на той час архітектори - італієць Доменіко Мерліні і його учень Яков Кубицький. Палац постав у стилі раннього французького класицизму.
Читйте також: Старовинні костели Хмельниччини.
Отроків
“Маленьке село Отроків, що в Новоушицькому районі Хмельницької області, було другим за значимістю після Миньківців поселенням самопроголошеної Миньковецької держави. Саме тут знаходилася резиденція її правителя Ігнація Сцибор-Мархоцького - знаменитого дивака XVIII - XIX століть”, - розповідає мандрівник.
Замок Мархоцького разом з баштами, господарськими приміщеннями та форумом частково зберігся до наших днів. Крім нього, в Отрокові досі стоїть Триумфальна арка, через яку здійснювався в'їзд до резиденції, та природні романтичні гроти в долині річки Ушиці.
Тарноруда
На думку Андрія Бондаренка, Тарноруду можна віднести до одного з найцікавіших поселень на Збручі. Попри тотальне бездоріжжя, мандрівник побував тут двічі і планує приїхати знову. До речі, є дві Тарноруди: більша розташована у Хмельницькій області, а крихітна — на тернопільському боці Збруча.
Окрім костелу Пресвятої Марії, у хмельницькій Тарноруді є двоповерховий палац у еклектичному стилі, який, на думку мандрівника, є найцікавішою спорудою у селі. Історія маєтку залишається нечіткою, в різних джерелах називають різних власників: Фронтковських, Мордвинових. Якщо вірити досліднику Поділля Сіцинському, то на зламі ХІХ і ХХ століть власником Тарноруди був Ігнацій Малчевський, одружений з Антоніною Дуніною з Сангушків.
Кривчик
У селі Кривчик Дунаєвецького району Хмельницької області розташувався один з таємничих панських маєтків Поділля. Він стоїть на високому березі річки Тарнавки в шести кілометрах від траси Хмельницький-Чернівці.
“Палац є корпусом психоневрологічного інтернату, куди доступ стороннім особам заборонений без дозволу директора. Якщо він є на місці, вважайте, що вам пощастило. Якщо ж ні, то медичні сестри та пацієнти навряд чи дадуть вам можливість насолодитися шикарним панським палацом з неоготичною вежею”, - каже мандрівник.
Великий Жванчик
Великий Жванчик - не надто відоме туристам село в Дунаєвецькому районі Хмельниччини з цікавим палацом Хелмінських в стилі італійських вілл. Розташовується в 23 кілометрах від районного центру.
Палац почав будувати у 1868 році Ігнацій Хелмінський, закінчили будівництво - у 1788 році. Через сто років році до палацу прибудували гарну башту, яка докорінно змінила вигляд будівлі.
Читайте також: ТОП-9 найкращих місць України для велоподорожі і не тільки.
Голозубинці
Голозубинці лежать на півшляху між райцентром Дунаївцями та Великим Жванчиком. Розташування місцевої садиби Скібневських - дуже мальовниче: на пагобрі над річкою Студениця, куди веде справжній серпантин ґрунтової дороги.
В маєтку, де зберігся палац і флігелі, сьогодні розташувалась обласна протитуберкульозна лікарня для хворих з важкою формою сухоти.
Рахнівка
Неподалік від Кривчика, у селі Рахнівка зберігся скромний палац, а точніше — садибний будинок, родини Корф. Це довга одноповерхова і не надто декорована будівля. Звела його у 1910 році тодішня господарка Рахнівки Єлизавета-Софія Корф.
“В Дунаївцях гуляють розповіді про званий обід з фаршированими раками, який Єлизавета-Софія Корф влаштувала влітку 1915 року на честь вдалого завершення навчального року. Тоді в трикласній школі в Рахнівці навчалося дев'ять учнів. Сьогодні в палаці Корф у Рахнівці міститься сільська загальноосвітня школа”, - розповідає мандрівник.
Водички
Водички — маленьке подільське село в Хмельницькому районі. Тут зберігся доволі цікавий палац, збудований у 1825 році родиною Залеських. Палац має один поверх в середній частині і два поверхи — в одному із крил.
“На жаль, палац в радянський час вкрили шубою зі штукатурки в “кращих” совкових традиціях. І лише маскарони (скульптурна прикраса у вигляді голови людини, тварини чи фантастичної істоти — прим. авт.) з жіночими обличчям на фасаді та щось подібне до контрфорсів на бічних крилах нагадують, що перед нами — колишня панська резиденція”, - розповідає Андрій Бондаренко.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: