ye-logo.v1.2

Самостійно навколо світу. Експрес-подорож: як за три дні відвідати 29 міст і не перенасититись враженнями

Туризм 6362
В Індонезії, храмовий комплекс Прамбанан
В Індонезії, храмовий комплекс Прамбанан. Фото: з архіву Андрія Бондаренка

Мандрівник Андрій Бондаренко планує свої мандрівки заздалегідь та розписує день по хвилинах.

За його живим журналом, фейсбуком та сайтом стежать ті, хто люблять подорожувати як екзотичними країнами, так і маловідомими куточками власної країни. Адже Андрій Бондаренко – мандрівник зі стажем, він відвідав десятки країн і сотні населених пунктів України. Він не шкодує інформації, а щедро ділиться нею з іншими мандрівниками: описує свої враження від країни чи міста, детально змальовує архітектурні шедеври, складає рейтинги цікавих місць, дає корисні поради тим, хто поїде за його маршрутом.

Складається враження, що Андрій Бондаренко більшість життя проводить у мандрах або ж готує звіти після них. Насправді це не так. Він працює чиновником, заступником міського голови Хмельницького, і має традиційну відпустку. Просто він уміє подорожувати інтенсивно і за короткий проміжок часу встигає побачити багато цікавого.

- Як давно ви подорожуєте? З чого все починалося?

- Активно подорожую з 2004 року. А любов до подорожей та до географії виникла ще десь років у п‘ять, дідусь мені привив. В сім-вісім знав усі країни, столиці, вже тоді розмірковував, де побуваю, будував перші плани.


В індонезійському потязі.

- А ви пам‘ятаєте свою першу самостійну подорож?

- Це була мандрівка до Єгипту у 2004 році. Але це був не відпочинок на морі. У мене були лише квитки туди і назад, а там пересувався поїздами, автобусами. Наступна подорож у 2005 році була більш масштабною, п‘ятьма країнами: Туреччина, Сирія, Ліван, Йорданія і Єгипет. Увесь цей шлях подолав наземним шляхом, в тому числі і автостоп.

- Ви круто розпочали! А що, Україною почали їздити пізніше?

- Так, трохи пізніше, у 2007 році. Тоді я зрозумів, що Україна не менш цікава, ніж інші країни. Якраз тоді одружився, і ми з дружиною вирішити здійснити весільну подорож Західною Україною, де я ніколи не бував раніше. Ми побачили Кам‘янець-Подільський, Хотин, Чернівці, Чернівецьку, Тернопільську, Івано-Франківську, Львівську області… Я був вражений тим, що побачив. Після цього став активно їздити Україною. Якщо вдавалося відпроситися з роботи на декілька днів, використовував їх для цього.


Новий рік у Вірменії.

- Ви буваєте у маловідомих місцях, відшукуєте закинуті сільські палаци та інші забуті об‘єкти. Де ви шукаєте інформацію про них?

- Раніше виходило багато путівників по Україні, в яких була інформація про такі місця. Зараз вони майже не виходять, але і в інтернеті інформації достатньо. А коли з‘явилася програма Google Earth, вивчав за нею, що де є, натискав на фотографії, місця, таким чином дізнавався, що де є цікавого.


Іран, гора Софе.

- У своїх матеріалах ви багато уваги приділяєте архітектурним особливостям церков, палаців. Вас можна назвати знавцем архітектури?

- Я б так голосно не сказав. Багато описую з доступних джерел, навіть з радянського чотиритомника «Пам‘ятки містобудування і архітектури», з інших джерел, вони є насправді. Іноді і сам описую, коли немає інформації.


Нічний Баку.

- Чи ведете ви статистику: скільки країн відвідали, населених пунктів в Україні?

- Так, веду. 41 країна, в Україні близько 500 населених пунктів, за кордоном – близько 700 населених пунктів.

Читайте також: Вломандрівник: Щоб побачити щось гарне, не обов'язково їхати далеко.

- Скільки часу на рік ви проводити у подорожах?

- Близько місяця.

- Не може бути! У вас на сайті постійно з‘являється інформація про нові місця.

- Це так виглядає, що я постійно в мандрах. А насправді все не так. Наприклад, нещодавно я повернувся із короткої мандрівки Польщею. Так за три дні я встиг відвідати 29 населених пунктів. Писати про них я буду два місяці, і буде складатися враження, що два місяці я подорожую ними.


Кордон Палестини і Іорданії, місце Хрещення Іоана Хрестителя.

- Але як ви встигаєте? Хіба це реально?

- Основне – це планування. Навіть якщо подорож триває три-чотири дні, готуватися до неї можу і півроку. На кожну мандрівку складаю лист, де розписано все по хвилинах. Наприклад, о 5 прокидаюся, о 5.15 виходжу, о 5.20 сідаю на автобус. Такий графік складений на кожен день. У Європі це зручно робити, адже транспорту там багато і ходить він за розкладом. В Азії трохи складніше.

- А якщо щось пішло не за планом?

- Часто буває. Тоді я коригую маршрут. Іноді трапляється, що я посеред дня змінюю маршрут і їду туди, куди зовсім не планував. І такі моменти виявляються, як правило, найцікавішими.


Сакура на набережній в Монтре, кантон Во, Щвейцарія.

- Тобто, спонтанним моментам ви теж даєте місце?

- Так, обов‘язково день чи півдня приділяю тому, що не планував. Наприклад, їду у місце поруч, про яке нічого не знаю.

- А немає перенасичення враженнями? 29 населених пунктів за три дні!

- Ні, щоразу вдається спланувати подорож ще цікавішою, ніж попередня. Наприклад, ну що можна знайти у Польщі крутішого після Бельгії чи Німеччини? А я в останній подорожі відшукав такий дивовижний регіон (Нижня Сілезія і гірська система Судети) з неймовірними замками, казковими будиночками. Був просто в захваті!


Індонезія, вид на вулкани Бромо, Семеру і Баток з гори Пананджакан. 

- Здебільшого подорожуєте самотужки?

- Так. З таким інтенсивним графіком важко знайти собі партнера. На морі останній раз був в 2010 році, і це далося мені дуже важко. Дуже важливе розуміння і підтримка з боку сім‘ї. Раз чи два на рік ми з дружиною їдемо у «легку» подорож, а в основному – сам.

- Чи є у вас улюблені куточки планети? Місця, куди ви готові повертатися знову і знову?

- Важко так сказати, адже про жодну з відвіданих країн я не можу сказати, що вона – так собі. Всі насправді цікаві, оригінальні, неповторні. Із останніх відвіданих найяскравіші враження залишилися від Індонезії і Ірану.

Читайте також: Пішки з Києва до Говерли за 23 дні. 

- Від чого ви «ловите кайф» у подорожах?

- Багато факторів. По-перше, побачити шедеври, про які мріяв з дитинства. По-друге, зануритися в атмосферу, де люди по-іншому поводяться, думають, де все інакше. Крім того, навіть маленька подорож дає натхнення ефективніше працювати. Коли я три-чотири місяці занурений в роботу практично без вихідних, мені потрібна коротка мандрівка. З‘їздив кудись на три дні, і відчуваю себе новою людиною, очі горять, все хочеться робити, підвищується працездатність.


Індонезія, сірчане озеро Телега Варна в кратері вулкана.

- А як ви знаходите час ще й на те, щоб описувати подорожі?

- Щовечора, як пізно я б не закінчував робочий день, півгодини приділяю написанню звітів про мандрівки, обробці фотографій, опублікуванню інформації. І у вихідні півдня виділяю цій справі і плануванню нових поїздок. Описую і для себе, щоб пам‘ятати, і для читачів – ділюся інформацією, корисними порадами.


В Україні Андрій Бондаренко побував у близько 500 населених пунктах, серед них і Олесько на Львівщині.

- Ви – ас у плануванні мандрівок і у вмінні зробити їх максимально бюджетними. Що ви порадите іншим мандрівникам у цій сфері?

- По-перше, планувати треба дуже заздалегідь. За півроку чи за декілька місяців авіквитки можна купити за смішні гроші. Я раджу це робити, адже якщо квитки вже є, ви зможете вирішити усі питання, ймовірні проблеми.
Далі треба вивчити місцевий транспорт в країні, які є акції на автобуси, залізницю. Наприклад, у таких дорогих для подорожей країнах, як Франція чи Швейцарія, є можливість заздалегідь купити квитки у чотири-п‘ять разів дешевше.
Також вивчіть можливості, де зупинитися. З цим проблем немає. Залежно від того, скільки у вас грошей, можна скористатися готелем, хостелом, послугами каучсерфінгу чи наметом. Я всі перепробував.
Також бажано вивчити у Гуглі місцевість, тоді не будеш витрачати час на орієнтування у просторі. Приїжджаю, і знаю, де що розташовується.
Також можна зекономити на харчуванні, якщо їсти у фастфудах або купувати продукти у супермаркетах і готувати самому.

 

У Монголії: біля скелета динозавра в пустелі Гобі і в Улан-Баторі (монастир Гандан).

- Ви останні півтора року мешкаєте і працюєте на Хмельниччині, а бували тут і раніше. Поділіться, які місця вам подобаються найбільше? Що б ви порадили відвідати хмельничанам?

- Я люблю всю область, дуже люблю Поділля. Хмельницька і Тернопільські області – мої найулюбленіші регіони. Кам‘янець-Подільський навіть не обговорюємо. Хоча і тут насправді унікальна не сама фортеця, таких в Україні і Європі багато, а розташування міста та інші архітектурні надбання у місті і каньйоні. Серед моїх улюблених куточків – Маліївці, завдяки водоспаду, палацу, рельєфу місцевості, парку. Також це Антоніни. Був просто вражений, коли туди приїхав. Знав, що там є залишки палацу і брами, але коли побачив дві вулички, забудовані фахверковими будиночками, подумав, що потрапив у Німеччину.


Андрій Бондаренко вважає Маліївці одним із наймальовничіших куточків Поділля.

Також на Хмельниччині збереглося багато палаців польської шляхти: Кривчик, Голозубинці, Рихта, Рахнівка, Слобідка-Шелехівська. Також це Самчики – один із небагатьох комплексів, які перебувають у хорошому стані і за яким доглядають. Також подобаються Сатанів, Старокостянтинів, Чорнокозинці, Сутківці, Панівці, Чорний Острів, Зіньків. І ледь не забув! Колишня Миньковецька держава: Отроків, Миньківці, Притулівка, Кружківці. Дуже багато збереглося артефактів держави, старовинні млини, місцевість гарна.

   

В Аккерманській фортеці, Білгород-Дністровський. Кордон Польщі і Чехії в Цешині. 

- Оскільки ви плануєте заздалегідь, вже точно знаєте, куди ж буде наступна подорож…

- Так, заплановані дуже цікаві мандрівки, у такі місця, де мабуть, з України ще ніхто не був. Але ніколи не озвучую плани, інакше вони руйнуються.

- Інтригуєте. Ну що ж, тоді будемо стежити за новинами на вашому сайті. І удачі у подорожах!

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую