ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Запорізька Січ на Хортиці – зменшена копія козацької столиці

Туризм 11936

В історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» у Запоріжжі відтворено побут козаків.

 Сьогодні, у День козацтва та захисника України, пропоную здійснити мандрівку у Запоріжжя, а саме на острів Хортиця – вотчину козацтва. У цих краях (на острові Мала Хортиці) постала перша Січ під проводом Байди Вишневецького. Та й сама велика Хортиця стала козацьким островом. Звідси починалися повстанські походи, тут була залога реєстрових козаків, військова база Івана Сірка, козацькі зимовники (обійстя, де козаки перебували в невоєнний час, особливо взимку) XVІІІ століття.

Зараз на Хортиці функціонує історико-культурний комплекс «Запорізька Січ», де відтворено узагальнений вигляд козацької столиці у дещо меншому масштабі. На площі у три з половиною гектари представлені головні будівлі, притаманні традиційній козацькій Січі. Тут можна побачити, у яких умовах жили козаки, якою зброєю вони володіли, якими ремеслами займалися, як оборонялися від ворогів.


Відвідувачів зустрічає висока в'їзна вежа.

І хоча усі будівлі тут сучасні, музей справляє гарне враження. І раз по раз виникає відчуття, що потрапляєш у давні віки. Особливо, коли із куреня визирає справжній козак з оселедцем і кульчиком у вусі…

Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» складається з двох частин – Великого Коша або фортеці та торгово-ремісничого передмістя. Оточена вона захисними укріпленнями: валом, ровом та дерев’яним частоколом – засікою. На цьому слові базується одна із версій походження назви Січ.

Домінантою Січі є козацька дерев’яна церква Покрови Пресвятої Богородиці. Храм є діючим, усередині крім ікон є навіть дзвони.


Козаки завжди будували на Січі церкву.


Інтер'єр Покровської церкви.

Навколо розміщені одноповерхові дерев’яні та глиняні будівлі житлового та господарського призначення.

Читайте також: Дерев’яна церква у Новомосковську – шедевр козацького бароко.

Ось курінь, де живуть звичайні козаки. А це – оселя кошового отамана. Поряд канцелярія Війська Запорізького, де ведуться усі справи та зберігаються документи. Є тут навіть куточок, де виготовляють чорнила.
Також тут є пушкаря, скарбниця, козацька школа, пороховий льох.

  

На території Коша розташовані різні будинки.

Якщо в одних будинках відтворені відповідні інтер’єри і представлені предмети побуту, то інші є експозиційними залами. Наприклад, в одному будиночку представлені ремесла, якими займалися козаки, в іншому – колекція козацьких люльок, від мініатюрних до велетенських.


Виставкова зала "Козак Мамай і люлька".

Ще в одному будиночку розташувався музей зброї, де крім шабель, арбалетів, рушниць, гармат та інших видів зброї, можна побачити обладунки, ядра, вози, а також зброю і обладунки козацьких ворогів – поляків і татар.
Музейні експозиції виконані не традиційно, коли експонати лежать на поличках за склом. Більшість предметів, навіть гарматні ядра та кольчуги, «висять» у повітрі, тримаючись на невидимих мотузках. І це справляє цікаве враження.


Виставкова зала зброї.

Торгово-ремісниче передмістя називали ще Гасан-Баша. Передмістя, оточене окремим частоколом, значно менше, ніж Верхній Кіш, і сполучається з ним через вежу-дзвіницю. До речі, зайти на територію комплексу можна як через центральну в’їзну вежу до фортеці, так і через передмістя.

Читайте також: Суми - місто радості!


Будинок кошового атамана.

У передмісті є гончарня, кузня, грецька хата (готель) та корчма. Остання, до речі, функціонує, тут можна скуштувати борщ чи печену картоплю. Також у передмісті продають численні сувеніри.

Військова канцелярія.


До речі, за частоколом відкривається гарний краєвид на Дніпро та ДніпроГЕС (є тут і спеціальний оглядовий майданчик). Та й сам острів Хортиця, з його прекрасною природою та археологічними знахідками, вартий уваги кожного мандрівника.


Оглядовий майданчик на Дніпро і ДніпроГЕС.

Корисна інформація

Режим роботи історико-культурного комплексу «Запорізька Січ»:
- з квітня по жовтень: з 09.30 до 16.30 (в суботу та неділю - до 18.30), вихідний - понеділок.
- з листопада по березень: з 09.30 до 16.00, каса працює до 15.00.

Вхідні квитки коштують:
- дорослий – 24 грн,
- для дітей шкільного віку, студентів, пенсіонерів, інвалідів – 12 грн,
- для дітей дошкільного віку та учасників бойових дій – безкоштовно.
Фото- та відеозйомка – безкоштовно.

Поряд із музеєм на відкритому майданчику відбуваються виступи січових козаків. Вони демонструють вміння володіти шаблею, списом, проводять піші та кінні двобої. Детальну інформацію про виступи можна дізнатися за телефонами: 098 070 40 10, 099 417 33 44, 063 116 26 73.

Читайте також: Дніпродзержинськ-Кам’янське: великі заводи і старовинні храми.

Як дістатися до історико-культурного комплексу «Запорізька Січ»

Історико-культурний комплекс «Запорізька Січ» розташований у м. Запоріжжя, на острові Хортиця.

Дістатися туди можна будь-якою маршруткою, яка їде через Хортицю (острів сполучається з різними мікрорайонами міста за допомогою трьох мостів), і попросити водія висадити вас чим ближче до музею. Один кілометр доведеться пройти пішки:

Маршрутні таксі, що курсують у Запоріжжі через острів Хортиця:

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую