ye-logo.v1.2

Подорожуємо Хмельниччиною. Богородиця у вишиванці та інші цікавинки Чорного Острова

Туризм 9855
У Чорному Острові збереглося декілька цікавих пам
У Чорному Острові збереглося декілька цікавих пам'яток архітектури. Фото: автора

Селищу, що у Хмельницькому районі, є чим потішити мандрівників. Є тут і сакральні пам’ятки, і сільський палац, і дуже цікава ікона в українському стилі.

 Якщо у вас видався вільний день для короткої мандрівки, і ви не знаєте, куди поїхати, вирушайте у Чорний острів! Селище розташоване у Хмельницькому районі, а тому дістатися туди можна швидко і дешево. А подивитися є на що. Крім симпатичного сільського палацу, який зараз перетворився на музей та музичну школу, у селищі є два старовинні храми – католицький і православний, а також унікальна ратуша. Щоправда, остання після пожежі виглядає не найкращим чином. Тим паче треба поспішати до Чорного Острова, щоб застати цю споруду. Також через Чорний Острів тече Південний Буг, який разом із ставками і плавнями дарує селищу гарні водні краєвиди.

Якщо усе сказане ще не переконало вас, тоді додам, що у Чорному Острові можна придбати джинси навіть дешевше, ніж на речовому ринку у Хмельницькому:)


Вид на річку та Чорний Острів. Справа - Свято-Преображенська церква, зліва - костел Успіння Богородиці. 

Ратуша – постоялий двір

Перша пам’ятка, що зустрічає мандрівника у Чорному Острові, це ратуша, розташована у центрі населеного пункту на горбочку. Збудована у першій половині 19 століття, ратуша відносно добре пережила радянські часи, а от сучасність – не дуже. Влітку 2014 року будівля, яка стояла напівпусткою, зазнала пожежі.


Всередині ратуші після пожежі.

Як розповідав голова обласної громадської організації «Відродження Чорного Острова» Леонід Коваленко, чорноострівська ратуша унікальна для нашого краю споруда, адже крім місця засідання мерії вона була одночасно торговим приміщенням і постоялим двором.

«Купці заїжджали сюди прямо на конях, на другому поверсі були готельні кімнати, а також приміщення для засідань мерії на чолі з вітом, кабінети нотаріуса, судового пристова тощо. З північного боку до ратуші прибудували ятки (приміщення для торгівлі)», - розповів Леонід Коваленко.

Так ратуша виглядала зовні до пожежі... 


...а так - після.

Цікаво, що лише після пожежі чорноострівську ратушу було внесено до реєстру пам'яток архітектури місцевого значення.

Пречиста з вишеньками

Трохи далі від ратуші помічаємо блакитний храм – це Свято-Преображенська церква, збудована наприкінці 18 століття коштом уніатського священика.

У храмі є цікава старовинна ікона Пречиста з вишеньками. На ній Діва Марія і маленький Ісус у неї на руках одягнуті у вишиті сорочки. Спаситель тримає у руці кілька червоних ягід. До ікони йдуть молитися жінки, які не можуть завагітніти та ті, у яких померли діти. За словами настоятеля храму отця Віталія Масловського, існує чимало фактів чудесного зцілення, як задокументованих у минулому, так і зовсім недавніх, котрі відбувалися на його очах.


Свято-Преображенська церква збудована наприкінці 18 століття.

Вперше ця ікона згадується у 1648 році, коли під час битви під Пилявцями ікону, Євангеліє та інші церковні речі були врятовані із маленької церкви під час пожежі на хуторі неподалік. П’ять років ікона перебувала у козацького сотника Созонта із Збрижа. Коли він дізнався, що його прикута до ліжка донька одужала, сотник подарував ікону у церкву в Чорному Острові (тоді ще був дерев’яний храм, кам’яний збудували у 1775 році), біля якого в той час стояли табором війська Богдана Хмельницького. Однак тоді на іконі ще не було вишеньок, вони проявилися у 1680 році.

Читайте також: Від Фельштина до Гвардійського.

«Одна бідна вдова пристала до прощі, що йшла із Вінниці до Почаєва. По дорозі люди заночували у церкві. Вона поставила біля ікони горнятко із вишнями, які нарвала по дорозі. А на ранок, а це був день Іоанна Хрестителя, вишеньки з’явилися в руках у Ісуса, - розповідає отець Віталій. – Відтоді на Поділлі існує традиція: жінки, у яких були викидні чи повмирали маленькі діти, не їдять вишень до Іоанна Хрестителя».


Ікона Пречиста з вишеньками.

Ікона, написана в українському стилі, не подобалася ні польській владі, ні російській, ні радянській, яка прийшла їй на зміну. У 1933 році вишиванки на іконі були замальовані, а через три роки, коли церкву закрили, її врятував від знищення церковний староста Йосип Ліпніцький. Під час війни у 1941 році церкву відкрили знову, ікону повернули.

«Про те, що це Пречиста з вишеньками, ми дізналися випадково, аж у 2003 році під час реставрації ікони художником Олександром Островським», - каже настоятель.

Костел і Лаура

Трохи далі по цій же вулиці бачимо ще один храм – це костел Успіння Пресвятої Богородиці, трохи молодший за Преображенську церкву.

Колись на костелі стояли скульптури Богородиці, апостолів Петра і Павла та янголів. Зараз на їхньому місці – скромний хрест.


Костел у Чорному Острові розташувався неподалік від церкви.

У костелі також була своя реліквія, щоправда, не сакральна, а мистецька. Це надгробок Лаури Пшездецької роботи видатного польського скульптора Віктора Бродзького.

Колись красива і витончена скульптура стояла у крипті чорноострівського костелу, де була усипальниця Пшездецьких, а зараз вона зберігається у Кам’янці-Подільському, у костелі Петра і Павла.

  

Інтер'єр чорноострівського костелу. Надгробна плита одного із представників роду Пшездецьких.

«Лаура була молодшою донькою Кароля Пшездецького. Під час прогулянки верхи дівчина впала з коня і пошкодила хребет. Її лікували різні лікарі, та результату не було. Дівчину навіть возили до італійських лікарів, але дорогою вона померла. Тіло її привезла в Чорний Острів і поховали у родинному склепі»,– розповів брат Джорджіо, котрий раніше опікувався костелом у Чорному Острові. 

Детальніше про історію Лаури та її надгробку читайте тут.


Зараз цей надгробок зберігається у Кам'янці-Подільському.

Замок – палац – школа

У 16 столітті у Чорному Острові існував замок. Наприкінці 18 століття тодішній власник цих земель Михайло Пшездецький почав перебудову замку на палац, яка тривала майже 50 років. Врешті-решт Пшездецькі отримали розкішну віллу у неоготичному стилі.


Так палац у Чорному Острові виглядає у наші дні.

Вдова останнього власника маєтку із роду Пшездецьких, Кароля, продала Чорний Острів графині Ігнатьєвій, а та віддала резиденцію донським козакам. Радянська влада довершила руйнування і без того пошкодженого палацу.


Всередині палацу збереглися старі дерев'яні сходи.

До наших днів зберігся двоповерховий флігель, де розмістилися музична школа на першому поверсі та краєзнавчий музей – на другому.


На першому поверсі палацу. Старовинний комин.

Читайте також: ТОП-10 найгарніших сільських палаців Хмельниччини.

Ліст і Глібов

Із Чорним Островом пов’язані імена двох відомих особистостей. Перший – це композитор Ференц Ліст, який гостював у Пшездецьких і саме тут завершив написання Другої угорської рапсодії. На знак цього на палаці встановлено меморіальну дошку.

А другий – письменник Леонід Глібов, який викладав у місцевому народному училищі. Існує навіть чи то легенда, чи то історичний факт, що Глібов бував у Пшездецьких та користувався їхньою бібліотекою. Однак після однієї розмови із Каролем Пшездецьким назавжди став небажаним гостем у маєтку, а згодом і покинув Чорний Острів.

Згадкою про перебування Леоніда Глібова у Чорному Острові є його погруддя.

  

На згадку про перебування Ліста і Глібова у Чорному Острові.

Як дістатися до Чорного Острова

Чорний Острів – селище міського типу Хмельницького району, розташоване у 20 км від Хмельницького.

Сюди можна дістатися автобусом із автостанції № 3, що у центрі міста, а також електропоїздами, що курсують у напрямку Волочиська. Щоправда, тоді доведеться пройти близько двох кілометрів від залізничної станції до самого селища.

Власним транспортом слід їхати через Грузевицю та Мар’янівку:

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую