Гаряча тема:
- Війна
Подорожуємо Хмельниччиною: штучний водопад в Маліївцях, місце сили та легендарних скарбів
Звели це диво на монастирській кручі десь у XVIII столітті. Місцеві жителі кажуть, що довкола цього місця завжди особлива енергетика.
Бути в Маліївцях і не бачити диво-водоспаду – наче втратити півжиття. Навряд чи ще якийсь куточок України може похвалитися такою неймовірною спорудою. Самотня скеля висотою під два десятки метрів з небаченої краси водоспадом, приваблює сюди і туристів, і навіть прихильників язичницької віри. Вода, що стікає цівкою по зарослому мохом камінню, за два метри до землі розсіюється над входом у печеру, а потім збирається докупи і стікає довгим дерев’яним жолобом у ставок.
Здалеку двоярусний грот нагадує велета: порослого густим мохом, з роззявленою пащею-печерою. А вода, що стрімко падає з висоти майже двох десятків метрів і стікає до озера старезним дерев’яним жолобом, не зупиняється ні на мить вже кілька століть поспіль.
Тут було капище
Те, що водоспад у Маліївцях – селі, де донині зберігся палац польських поміщиків Орловських, місце унікальне, годі й сперечатися. По-перше, на відпочинок або просто помилуватися його красою, влітку ідуть з усіх околись і діти, і дорослі. А віряни називають це місце сповненим магнетизму. Тож помолитися сюди йдуть і православні, і католики, і навіть язичники.
За слов’янських часів саме на цій кручі було велике язичницьке капище. А з приходом християнства на Русь тут оселився мандрівний монах з Візантії, облаштувавши собі келію в невеличкій печері. Пізніше на цьому місці був заснований перший в околиці православний монастир, котрий згорів якраз напередодні Визвольної війни у 1648 році. Не вціліли й архіви, котрі могли б розповісти про його цікаву минувшину. У 1673 році (за деякими джерелами – на століття пізніше) поруч звели Воздвиженську церкву, яка, на жаль, не пережила часів червоного терору.
Напівзруйнований монастир пустував 60 років. А вже 1708-го один подільський суддя відродив печерну обитель як греко-католицьку, запросивши туди отців-базиліан. Згодом церкву в базиліан відібрали і передали православним. Базиліани ж господарювали в монастирі сотню років: в 1810-му монастир було закрито, а все його майно перевезено до Барської обителі.
Дослідники маліївецької спадщини переказують, що дерев’яна Хрестовоздвиженська церква, зведена тут, була особливою. Навколо росли велетенські сосни і стояли кам’яні статуї святих. Територія була обнесена кам’яним муром з металевими штирями. На вході – металева кована брама з дзвіницею і чотирма дзвонами.
У скалі - велетенська печера
Озеро біля неї було викладене по колу камінням. Саме тут знаходилася дивовижна скульптурна група, що нагадувала хрещення Ісуса. До кам’яних святих вода була підведена так, що падала з долонь Іванна Хрестителя на голову Христа.
Мальовничий вигляд зачаровує
Водопад врятувала лікар
Нині маліївецькі печери часто називають Кармалюковими. Мовляв, свого часу тут частенько ховався від переслідувачів народний месник. Втім в часи монастирські верхня печера носила ім’я Різдва Івана Предтечі, а нижня – святого Онуфрія.
Вода на гору подається по трубах
Штучний водоспад над печерами, ймовірно, спорудили вже Орловські, підвівши до нього дерев’яний водогін. Бо навряд чи в келіях хтось жив би, якби над ними падала вода. Кажуть, вже в радянські часи, коли водогін прогнив від часу, рятувати водоспад взялася лікар Маліївецького дитячого санаторію, котрий розташований у палаці Орловських, Олександра Соколова. Вона на отриману премію 400 рублів купила металеві труби, замінила водогін і водоспад ожив.
Якщо податися від водоспаду через місток – натрапите на неймовірне озеро.
Дерев'яним жолобом вода стікає до озера
Одне з кількох озер
Це одне з каскаду озер. Колись панство спускалося сюди через парк доріжками прямісінько від палацу. Нині потрапити до озера та водоспаду краще в об’їзд. Переповідають, що заповзяті шукачі скарбів не минають нагоди попірнати у водойму. Мовляв, як грянула революція, частину золота власники маєтку так і не вивезли. А може, думали знову сюди повернутися. Тож дехто вірить: а раптом пощастить і монетка Орловських таки опиниться в долоні…
До водойми веде дерев'яний місток
Нині поблизу часто збираються прихильники язичницьких вірувань, котрі тут облаштували своє святилище. Там, де колись стояла церква – пам’ятний знак на її честь. А ще кілька років тому сюди повернулася статуя святого Онуфрія, котру за радянщини вивезли на кладовище.
Через парк можна прогулятися до палацу Орловських
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: