ye-logo.v1.2

Песець: чи є шанси відродити маєток барона Местмахера?

Туризм 10869
Свого часу маєток був окрасою села
Свого часу маєток був окрасою села. Фото: автора

За легендою, князь Данило Галицький полюбляв у цьому селі влаштовувати полювання.

Навряд чи у селі Песець, що в Новоушицькому районі, коли-небудь водилися справжні полярні лисиці, що йому дали таку назву. Але лови, кажуть, тут влаштовував сам Данило Галицький. Принаймні, так свідчать усі місцеві легенди. А оскільки в давнину песцями називали і лисиць, і вовків, і борсуків, тож село і справді нарекли так неспроста. З історичних джерел відомо, що в ХІІІ столітті дружинники галицьких князів частенько влаштовували полювання в багатих лісах придністровського Пониззя. Тож на згадку про перебування тут на ловах у 1255 році князя Данила Галицького місцеві поселенці й назвали село Песець. Втім, зробив село відомим на всю околицю якраз не Галицький, а барон Местмахер, який мав тут маєок, гуральню, ремісничу школу. Нині у панському маєтку - повна розруха, тож гарних фото, на жаль, не буде... 

«А ще в нас є невеличка річечка Данилівка, – розповідає директор місцевої школи Василь Перепелиця. – Кажуть, її також назвали так на честь князя Данила. А щодо назви села, то ще існувала версія про вченого монаха, який вмів дуже гарно писати. Але її майже ніхто не підтримує, бо якихось документів, які б це підтверджували, немає. Натомість про княжі полювання якраз є: деякі історичні документи розповідають, що Данило Галицький їхав з Бакоти на Калюс і влаштував тут лови».

Мури, якими був обнесений маєток барока, досі міцні.

Як би там не було, Песець у своєму районі – село відоме. Жителі зізнаються, що з того часу, як село об’єдналося у громаду, бачать позитивні зміни: і дороги підсипані. І вода та світло на вулицях є. А ще тут багато родючих яблуневих садів, є сучасна школа, один з найкращих на околиці стадіон. От тільки, шкода, дітлахів-школярів все не так багато, як було кілька десятків років тому.

Ще кілька десятиліть тому, кажуть місцеві жителі, маєток був у досить доброму стані.

Місцеві жителі зібрали у школі невеличкий музей. Знесли різноманітні фотографії про розвиток села, облаштували світлицю в українському стилі, зробили куток кам’яної доби. Тут зберігають про село усілякі відомості, знайдені в архівах. Приміром, є у музеї газета, в якій йдеться про події тридцятих років минулого століття: день, коли в селі руйнували церковні дзвони з прізвищами «героїв», котрі це робили. А ще є свідоцтво про шлюб Михайла Оскаровича Патона (брата відомого будівничого мостів Євгена Патона,) з Олександрою Будде, племінницею барона Местмахера, у якого в Песці був величезний маєток.

В баронських покоях – розруха

Саме барон Павло Павлович Местмахер заснував в Ушиці ремісничу школу, бо хотів, щоб навколишні землі обробляли кваліфіковані спеціалісти. У Песці Местмахер мав, окрім маєтку, винокурний завод та добував воду з місцевого мінерального джерела. За переказами, тією водою він вилікувався від важкої недуги, тож в народі її і досі називають «баронською». Гуральня проіснувала до революції 1917-го: під час чергового повстання працівники завод зруйнували. Кажуть, тоді увесь спирт вилили в річку…

Звідси- близько до криниці, що має назву "баронська".

«Барон Местмахер усього цього вже не бачив, – розповідає Василь Іванович. – Він помер ще у жовтні 1909 в Кам'янці-Подільському. По обіді 22 жовтня барона привезли в Песець і поховали в родинному склепі. Старожили переповідали, що труна, в якій лежав барон, була цинковою з невеличким віконечком. Віконечко, кажуть, було чомусь зафарбоване. Той склеп і досі є на старому кладовищі. Щоправда, вже засипаний. Відновити родинне поховання не було кому».
Частково зберігся в селі маєток Местмахера. Нині він в дуже плачевному стані. За радянських часів баронські покої облаштували під зерносклад, а нині від усього того залишилися лише напіврозвалені стіни. Василь Перепелиця каже, що свого часу маєток був окрасою села. Чого лише варті муровані підвали, де зберігали усіляке добро. І дуже шкода його втратити. Зізнається, що є ідеї відновити маєток. Якщо навіть не в такому вигляді, як він був колись, то принаймні, залатати дах та підмурувати стіни, щоб не руйнувалися далі. Подейкують, що є людина, котра вже пообіцяла на ці заходи 2 мільйони гривень.

Маєток - в аварійному стані.

У грубках, традиційно, шукали золото...

Фестиваль часнику прославив Песець на всю Україну

Далекі від істини подорожні автомобілісти, які щорічно проводять гони позашляховиків на Бакоту, часом дозволяють собі в соцмережах поглумитися з назви. Звісно ж, такі асоціації неабияк ображають жителів цього славного села. Якби який з них поглумився отак прямо в очі, то одразу ж лишився б без коліс, кажуть у селі.

Фестиваль часнику зібрав як гостей з україни, так і з-за кордону.

«Песець – дуже гарний, – запевняє директор Василь Перепелиця. – Край багатий, співочий. Маємо свій відомий колектив художньої самодіяльності «Барвіночок». А головне, в селі є робота людям. Бо одним із найбільших агропромислових підприємств Новоушицького району є якраз наше місцеве товариство. А фестиваль часнику, що проходив у селі торік, прославив Песець на всю Україну! У селі є газ, амбулаторія, будинок культури… Тож у нас все добре, хай би що там не казали!»

Веселили гостей фестивалю відомі артисти.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую