ye-logo.v1.2

У Волочиському районі хочуть відновити… старовинний некрополь

Туризм 6099
Тарнорудський некрополь фігурує в багатьох історичних подіях
Тарнорудський некрополь фігурує в багатьох історичних подіях. Фото: Андрія Майхера

Тут може бути музей під відкритим небом.

Серед дев’яти проектів Громадського бюджету Волочиської об’єднаної територіальної громади, які були подані цього річ на розгляд, є один, що стосується відновлення історичних місць району, які в перспективі можуть стати осередками туризму. Це проект відновлення старовинного некрополя в селі Тарноруда. Загальна площа некрополя складає 4,7 гектара. Це старовинні похованя, поділені на кілька секторів.

Автор проекту, Андрій Майхер, зазначає, що наразі до цієї історичної місцин важко потрапити відвідувачам та туристам.

«Хочемо зробити умови для відвідування некрополя туристами і поціновувачами історії. Маємо за мету створити локацію у Тарноруді для туризму, зберегти пам’ятки і облагородити старовинний некрополь, щоб врятувати його від руйнування. Це місце - фактично музей під відкритим небом, одне з кращих старовиних місць, де ще можна побачити крипти (склепи). У 2016 році некрополь взятий під охорону, адже там є поховання священників, ксьондзів, військових, промисловців, митців, поміщиків та знаті. Велика частина надгробків мають велику мистецьку історичну та наукову цінність».

Щоб довести до ладу некрополь, в рамках проекту, потрібно майже 200 тисяч гривень.

Велика частина надгробків мають велику мистецьку історичну та наукову цінність.

«Потрібно прочистити територію від парослі та сухих дерев, що заважають доступу та в деяких місцях руйнують пам’ятки. Важливим аспектом є те, що великі дерева теж мають історичну цінність і теж потребують збереження як пам’ятки природи. Також потрібно провести опис і дослідження крипт та надгробків з можливістю визначення особливо цінних і цікавих з історичної точки зору для історії громади. На підставі дослідження і визначення сформувати мапу некрополя. Виготовити мапу з нанесення маршрутів для огляду. Також варто прокласти доріжки і встановити інформаційні вказівники і табличи з описами до об’єктів, облаштувати місце для паркування... Словом, облагородити територію».

Старі дерева потребують заповідання.

Як розповідає Андрій Майхер, Тарнорудський некрополь надзвичайно цікаве історичне місце, а тому крок до його облагородження піде на користь Тарноруді - колись знанному містечку, яке свого часу навіть мало магдебурзьке право. Донині тут збереглося чимало цікавих історичних пам’яток.

  

Тут є поховання священників, ксьондзів, військових, промисловців, митців, поміщиків та знаті.

«Тарнорудський некрополь фігурує в багатьох історичних подіях. Зокрема, на стінах деяких пам’ятників є сліди від куль після боїв Чорних запорожців із більшовиками 1920 року. А ще тут є цікаві захоронення. Зокрема, саркофаг, в якому зберігається серце. Жодної інформації про те, чиє воно, немає. Потрібно проводити дослідження. А ще є так зване поховання місцевого Казанови. Найцікавіше, що там похоронена жінка, і датується поховання початком ХХ століття. Тут збереглися фундаменти двох церков. Один з них - в відносно гарному стані з підлогою та підземним приміщенням, а інший потребує наукового дослідження і професійних розкопок. Варто зазначити, що велика кількість поховань була понищена та пограбована на початку 20 століття з приходом «червоного терору».

У цій вазі зберігається чиєсь серце...

Підтримати історичний проект можуть лише жителі громади. Триватиме голосування до 25 листопада.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую