ye-logo.v1.2
«Єдині новини» на Хмельниччині та Україні. Для цього натисніть на трансляції хмельницьких і всеукраїнських телеканалів, або слухайте радіо khm-radio.ye.ua чи radio.ye.ua
"Єдині новини" на Українському радіо

Унікальну печатку, якій майже 900 років, експонують в заповіднику «Межибіж»

Туризм 1771
Кожна з цих маленьких печаток, схожих на свинцеві пломби, що підвішувалися до листів та документів на шнурках, юридично означала більше, аніж власноручний підпис князя або іншої високопоставленої особи
Кожна з цих маленьких печаток, схожих на свинцеві пломби, що підвішувалися до листів та документів на шнурках, юридично означала більше, аніж власноручний підпис князя або іншої високопоставленої особи. Фото: Державний історико-культурний заповідник «Межибіж»

Особливість печатки у тому, що вона є старшою за першу письмову згадку про Меджибіж.

У Державному історико-культурному заповіднику «Межибіж» представили на огляд відвідувачів виставку з унікальними експонатами - печатками можновладців XII-XV століть, які знайдені археологами у Меджибізькій фортеці. Оскільки заповідник потрапив до переліку об’єктів, діяльність яких дозволена у період локдауну, то унікальні експонати може побачити кожен, хто сюди завітає.

Як зазначають у заповіднику, у часи середньовіччя кожна з цих маленьких печаток, схожих на свинцеві пломби, що підвішувалися до листів та документів на шнурках, юридично означала більше, аніж власноручний підпис князя або іншої високопоставленої особи. Документи, які було завірено цими печатками, до нас не дійшли - але збереглися металеві печатки, які свідчать про ту офіційну переписку, що велася з Меджибізьким замком.

«Кожна з печаток по своєму унікальна, - розповідають в заповіднику. Найдавнішою (номер 1 на фото) з них майже 900 років тому було завірено та надіслано до Меджибожа якийсь документ від Київського митрополита. Про це свідчить зображення шестикрилого серафима – символа митрополичої духовної влади. Особливість печатки у тому, що вона є старшою за першу письмову згадку про Меджибіж, 875-річчя якого буде урочисто відзначатися у 2021 році згідно Постанови Верховної Ради України».

Три інших печатки (2, 3, 4) мають зображення християнських святих, за якими можна визначити імена давньоруських князів, котрі у XII-XIII століттях вели переписку через «канцелярію» Меджибожа.

І нову загадку науковцям піднесла недавня знахідка – свинцева печатка від документу з гербом герцога Філіппа III Бургундського (під номером 5 на фото), одного з наймогутніших аристократів, який у середині XV століття об’єднав під своєю владою значну частину Європи. Яким чином власники Меджибожа були причетні до подій європейської історії – науковцям належить ще з’ясувати.

Читайте також: Два найдревніші міста Хмельниччини відзначатимуть ювілеї

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення

Робота для вас

  Так  Ні, дякую