ye-logo.v1.2

На території маєтку «Самчики» зберігся Сад в мурах XVIII століття: чим він унікальний

Туризм 6646
Парк, що зберігся на території історико-культурного заповідника «Самчики», закладено у двох стилях – французькому регулярному та англійському пейзажному
Парк, що зберігся на території історико-культурного заповідника «Самчики», закладено у двох стилях – французькому регулярному та англійському пейзажному. Фото: автора

Закладали Сад в мурах 1725 року.

Палац в Самчиках влітку потопає в зелені. 19 гектарів парку, в обрамленні якого стоїть палац, без перебільшення особливі. Тут проростає 287 порід та видів дерев та кущів. Наприклад, липа канадська широколиста, абориген північної Америки, а поруч - липа звичайна, 150-літня ялина європейська, а навпроти – тайгова або ж повисла, яка має 280 років… І такої цікавої та рідкісної флори, тут, гектари…

Закладено парк, за словами Богдана Пажимського, директора Державного історико-культурного заповідника «Самчики», у двох стилях – французькому регулярному та англійському пейзажному.

З поміж іншого, тут можна побачити унікальний сад, якого майже ніде не зустрінеш. Це Сад в мурах, щось на кшталт теплиці відкритого типу.

Сад в мурах - це відкрита теплиця для теплолюбних, рідкісних та екзотичних рослин

«Побудований Сад в мурах на початку XVIII століття, - розповідає Богдан Пажимський. – Це відкрита теплиця для теплолюбних, рідкісних та екзотичних рослин. Сад спеціально обнесений муром, щоб захистити ці насадження від зимових протягів».

Наразі тут частково ще зберігся мур 1725 року побудови. Деякі ділянки, там де мур руйнувався, вже підлатані майстрами в радянський період.

Таких теплиць відкритого типу лише дві в Україні: в Самчиках та в Білій Церкві, у парку «Олександрія»

«Таких теплиць відкритого типу лише дві в Україні: у нас, в Самчиках, та в Білій Церкві, у парку «Олександрія», що перебував у маєтності Браніцьких. Тільки тут у нас 15 соток, а в «Олександрії» він займає площу в один гектар і має дещо вищі мури».

В радянський період Сад в мурах за призначенням не використовувався. Тут були парники, згодом сміттєзвалище. Тож колишніх рослин-екзотів не збереглося.

Відновили Сад в мурах працівники заповідника вже в 2010 році, повернувши йому первісне призначення. Наразі тут вже зростає шість десятків різноманітних порід кущів та дерев. Чимало з них екзотичні: рододендрони, азалії, вейгели, магнолії, барбариси, спіреї, форзиції та багато інших.

Відновили Сад в мурах працівники заповідника вже в 2010 році. Наразі тут вже зростає шість десятків різноманітних порід кущів та дерев

Колекцію екзотичного саду працівники заповідника поповнюють щороку. Зараз чимало рослин квітують, перетворюючи Сад в мурах на справжню окрасу маєтку «Самчики».

Цікаво, що коли заходиш на територію цієї відкритої теплиці, то справді відчувається, що тут, за мурами, дещо тепліше, аніж за ними – на території парку.

Колекцію екзотичного саду працівники заповідника поповнюють щороку

Нагадаємо, що французький регулярний парковий стиль в Україні, зберігся лишень в Самчиках. Він передував англійському. Коли наприкінці XVIII століття маєток викупив Петро Чечель та почав розбудовувати палац, перепланував він і парк на модний на той час англійський.

Зараз чимало рослин квітують, перетворюючи Сад в мурах на справжню окрасу маєтку «Самчики»

Працювати над плануванням англійського пейзажного парку в Самчиках у 1801 році запросили відомого ірландця Діонісія Макклера.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую