ye-logo.v1.2

Хмельничанам розповідають про переваги та недоліки енергоощадних ламп

Суспільство 3618
А ви знаєте про небезпеку від розбитої енергоощадної лампи?
А ви знаєте про небезпеку від розбитої енергоощадної лампи?. Фото: citi.cv.ua

Звичні лампи розжарювання все частіше поступаються місцем люмінесцентним енергоощадним лампам. Вони стали ходовим товаром і на хмельницьких ринках, і у спеціалізованих крамницях. Це й не дивно, адже фахівці стверджують, що енергоощадні лампи мають низку переваг над лампами розжарювання.

Стверджують, ніби світлова віддача енергоощадної люмінесцентної лампи в середньому в п'ять разів більша, ніж у лампи розжарювання. Енергоощадні лампи знижують споживання електроенергії приблизно на 80%; термін служби енергоощадної лампи складає 8-12 тис. годин, що в середньому в 8-12 разів більше, ніж у лампи розжарювання; енергоощадні лампи виділяють менше тепла, що дозволяє використовувати їх у світильниках і люстрах з обмеженим рівнем температури і тим самим уникати плавлення пластикової частини патрону, кабелю і елементів обробки виробу; площа поверхні енергоощадних ламп більша, завдяки чому світло розподіляється м'якше і рівномірніше, тим самим знижуючи стомлюваність очей.


Однак, екологи, крім цих переваг, вбачають і певні небезпеки у використанні енергоощадних ламп. Та й хмельничан хвилюють питання безпеки використання люмінесцентних ламп. З цими питаннями вони звертаються до міської влади.

Начальник управління з питань екології та контролю за благоустроєм міста Райчук Олександр Петрович розповів, що останніми роками в нашому місті, та й у державі, класичні лампи розжарювання стрімко витісняються енергоощадними люмінесцентними лампами.

"Нині виробники й медики запевняють, що небезпеки при використанні ртутної лампи, навіть коли вона розіб’ється в приміщенні, немає: досить провітрити приміщення та протерти підлогу розчином із марганцівки - адже кількість парів токсичного металу тут незначна, - каже він. - І з цим можна погодитись. Але екологи не обмежують своє поле зору одним сміттєвим баком. У кожній лампі міститься приблизно 4 міліграма ртуті. Ніби не багато. Проте, як підрахували експерти, якщо помножити цю кількість на населення України та на кількість ламп, які припадають на кожного українця (вдома та на роботі), то щороку в українські смітники потраплятиме понад 500 кілограмів ртуті(!). І це при тому, що лише один грам ртуті, який потрапив у довкілля, здатний призвести до забруднення (перевищити рівні гранично допустимих концентрацій) більше ніж 3300000 кубічних метрів повітря чи 200000 кубічних метрів води".

Навіть такі мізерні дози можуть викликати гострі фізичні та психічні розлади, зокрема, особливим видом отруєння ртуттю є мікромеркуріалізм - хвороба, що виникає, коли на людину тривалий час впливають концентрації ртуті, значно менші від гранично допустимих.

Зараз енергоощадні лампи стають все популярнішими, і можна тільки уявити, що буде, коли сотні таких ламп потраплять до контейнерів для сміття поруч із нашими будинками та дитячими майданчиками. Лампи зроблені зі скла, тому, найімовірніше, до звалища вони не доїдуть, а розіб’ються вже в контейнері. Тож, усі ртутні випари осядуть поряд із нашими помешканнями - і нам доведеться цим дихати.

Відпрацьовані люмінесцентні лампи, зважаючи на вміст у них ртуті, віднесені до надзвичайно небезпечних відходів та поводження із ними, відповідно до законодавства, підлягає контролю з боку уповноважених органів державної виконавчої влади. Однак, таким контролем охоплені лише суб’єкти господарювання - підприємства, установи та організації, фізичні особи - підприємці.

На даний час в Україні не існує системи збору та утилізації люмінесцентних ламп, що вийшли із ладу у домашніх господарствах. Такі лампи зазвичай просто викидаються у побутове сміття, при цьому балон може бути пошкоджений (розбитий) ще у помешканні.

Єдиним доступним засобом зменшення негативного впливу є ретельне провітрювання приміщення. Але у разі, коли лампа розбилася безпосередньо у відрі із сміттям, мешканці навіть можуть не знати про потрапляння парів ртуті у повітря.

Для запобігання пошкодженню відпрацьованих ламп доцільно зберігати упаковки нових ламп протягом їх терміну експлуатації із подальшим розміщенням у таких упаковках відпрацьованих ламп. Це дозволить значно зменшити вірогідність пошкодженню відпрацьованих ламп безпосередньо у помешканнях.

Значною проблемою є потрапляння зіпсованих люмінесцентних ламп на полігони побутових відходів та сміттєзвалища, оскільки це призводить до проблеми загальнодержавного рівня - розсіяного забруднення довкілля ртуттю.

Існує нагальна необхідність термінової реалізації загальнодержавних рішень щодо збору та знешкодження відпрацьованих люмінесцентних ламп.

Хмельницькою міською радою вивчається можливість збору небезпечних відходів, які утворюються в населення міста.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую