ye-logo.v1.2

Протоієрей Олександр Дацюк: «Піст – не дієта. Можна не їсти м'яса, але їсти людей»

Суспільство 9511
Фото: з архіву Олександра Дацюка

Священики кажуть, що піст - це час, коли людина має можливість очиститися духовно і фізично, відчути свій зв'язок з Богом і зміцнити свої стосунки з оточенням.

 Як правильно постити, кореспондент «Проскурівського телеграфу» розпитувала у протоієрея Хмельницької єпархії Української православної церкви Московського патріархату Олександра Дацюка.
Харчове обмеження – не самоціль
- У митрополита Київського і всієї України Володимира є книга «Благословіть запитати», у якій він дає відповіді на найрізноманітніші запитання, у тому числі й про піст. Він пише, що «тіло – як віслюк: не догодуєш – впаде, перегодуєш – буде брикатися». Тому не потрібно вимагати від людини неможливого. У кожного має бути індивідуальний підхід до посту, з об’єктивною оцінкою свого духовного і фізичного стану. І взагалі, це питання бажано вирішувати зі своїм священиком.
Треба пам’ятати, що головним є піст душі. Вагітним, матерям, які годують дітей грудним молоком, хворим, малечі не варто утримуватися від їжі. Краще приділити увагу молитві й добрим справам.
Часто священиків запитують, чи потрібно постувати дітям. Суворість дитячого посту вирішують батьки. Але не треба бути занадто жорсткими. Дитина має свідомо сприймати піст, а не вбачати в ньому лише заборону або, ще гірше, покарання. Треба, щоб піст був їй під силу. Якщо дитина не може обійтися без цукерки, то краще її дати, ніж провокувати на нещирість.
Зазвичай дітей до семи років не обмежують в їжі. Головне для дітей в піст – це не сваритися, не лаятися з друзями, слухатися батьків і допомагати їм. Для них піст може починатися з певних тимчасових обмежень. І не лише в їжі. Це може бути й відмова від перегляду деяких телепрограм, музики або комп’ютерних ігор. Важливо, щоб це був вибір дитини, а не заборона батьків. Було б добре, коли б батьки під час посту взяли за традицію читати дітям Святе Письмо. Але батькам треба пам’ятати: не можна вимагати від дитини робити те, чого вона поки не розуміє або не усвідомлює.
Піст – не дієта. Можна не їсти м'яса, але при цьому їсти людей. В кожного своя межа посту. Харчове обмеження не повинно стати самоціллю, а має бути допоміжним фактором, однією зі складових посту. Адже піст – це час посиленої роботи над собою, наша підготовка до гідної зустрічі Святої Пасхи. Саме тому його потрібно провести гідно. Великий піст – це час каяття, тому в ці дні кожен християнин має гідно підготуватися до сповіді та причастя. Протягом посту потрібно частіше бувати у храмі, більше читати Святе Письмо та твори святих отців, допомагати ближнім, відвідувати хворих.
Не постіть напоказ!
У ці дні ми утримуємося від зайвих радощів та святкувань. Тобто, насамперед потрібно постувати душею. А як вчать святі отці: піст тілесний встановлено для того, щоб було легше постувати душі. У людини, яка перебуває у каятті та спокутуванні гріхів, повинен бути і настрій відповідний. Тому якщо у вас день народження припадає на піст, класичний варіант – перенести святкування. Але існує чимало варіантів, як відзначити цей день духовно. Не забувайте, що пісний стіл теж може бути святковим, а пісні страви смачними і вишуканими. А розважальну музику і танці можна замінити музикою класичною та дружнім спілкуванням.
Святе Євангеліє навчає нас, що піст, перш за все, повинен бути перед Богом, а не перед людьми. Тому не постіть напоказ! Якщо немає можливості утриматися від участі у святкуванні, то завжди існує можливість утриматися від споживання непісної їжі. І це зовсім не обов’язково робити з викликом для оточення!
Головними обмеженнями під час посту є обмеження бажань та стримання почуттів. Людина має бути стриманою в розмовах, не засуджувати іншого, не скаржитися на життя і не докоряти ближньому.
Суворий піст
Великий піст у Православ’ї є постом суворим. Тобто, окрім м’яса, молока та масла, заборонено вживати й рибу. До того ж існує традиція перший тиждень посту проводити у сухоїдінні, тобто, деякі християни беруть на себе подвиг не вживати олії та не варять у ці дні ніяких страв. Піст – це шлях, і якщо трапляються падіння, треба знаходити у собі сили підводитися і йти далі.
За церковною традицією кальмари, мідії, креветки, а також краби, раки, устриці та омари не вважаються рибними стравами. Про те, що їх дозволяється вживати у суботні та недільні дні посту є вказівка у богослужбовому уставі – Типіконі. Але ми живемо не в Греції, і морепродукти у нас є делікатесами і коштують вони значно дорожче за м’ясо. А піст – це не час для зайвих ласощів. Тож краще кошти, які ви заощадите, купуючи традиційну пісну їжу, витратити на допомогу безпритульним та нужденним. Хоча, можливо, саме морепродукти можуть стати прикрасою вашого столу під час свят, які припадають на піст.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую