ye-logo.v1.2

Законсервоване літо: будуємо теплицю з… віконних рам

Суспільство 5817
Фото: Дмитра Скрипника

У наших широтах землеробство обмежується чотирма місяцями в році. З власного городу за цей час вдається зазвичай зібрати овочі без нітратів та інших шкідливих для людини речовин.

 Для того, щоб продовжити період вирощування врожаю і мати можливість отримати екологічно чисті дари матінки-природи навіть ранньої весни, потрібно побудувати на своїй ділянці теплицю. Про те, як це зробити власними руками та які матеріали застосовувати, кореспонденти «Сімейної газети» запитали в умілого та вправного садівника-городника Леоніда Зачинського із села Вербка Ярмолинецького району. Чоловік зі своєю дружиною Наталею два роки тому побудували велику теплицю з віконних рам і неабияк захопилися городництвом. Тепер сім’я Зачинських вирощує розсаду не лише для себе, але й забезпечує нею усю округу. А багаті врожаї баклажанів, перцю, томатів та огірків, які подружжя збирає зі своєї «мобільної теплички» можуть сміливо конкурувати навіть зі своїми польськими «родичами».

Дешево, сердито і не забирає багато часу!
«Ми довго мріяли про свою теплицю і врешті-решт побудували її з віконних рам, - розповідає Леонід Зачинський. - Мені здається, простіше нічого не можна придумати. Зібрали основний каркас із бруса і дошки, а потім по периметру рами прикрутили на саморізи. Можна також під низ підставити по дві цеглини, щоб рами не гнили. З усіх боків потрібно забити по кілочку, аби теплиця не рухалася. Найприємніше в цьому разі, що кватирки вже готові та їх можна розташувати в будь-якому зручному місці - хоч з боків, хоч з торця. А це дуже важливо, адже теплицю потрібно провітрювати, щоб забезпечити рослинам циркуляцію повітря. Дверима послужили теж старі міжкімнатні дерев’яні двері. Дах ми покрили поліетиленовою плівкою. Ще одним плюсом я вважаю наявність зливів на рамах із зовнішнього боку. Якщо вони в пристойному стані, то фарбування збереже цю споруду на багато років. Нині у зв’язку з масовою заміною дерев’яних вікон на пластик із приходом потепління знайти рами в потрібній кількості не важко. Вони стоятимуть майже біля кожного будинку. Така «мобільна тепличка» - це і дешево, і сердито, і забирає мало часу!».
Із заходу на схід чи з півдня на північ?
Як запевнив нас Леонід Францович, передусім потрібно визначитися з місцем розташування теплиці. Її краще розміщувати на найосвітленішій ділянці, там, де немає дерев і будівель, які створюють тінь. Тоді рослини завжди будуть перебувати на сонечку і дадуть щедрий врожай. Також варто обирати місце під теплицю там, де немає холодного північного вітру, краще на узвишші, щоб убезпечитися від весняного паводку. «Розташовувати теплицю на ділянці слід залежно від того, як ви плануєте її використовувати, - каже городник. - Якщо вона буде експлуатуватися цілий рік, то її краще поставити із заходу на схід. Якщо ж передбачається, що грунт взимку буде відпочивати, теплицю краще розташовувати з півдня на північ – це зменшить небезпеку літніх опіків рослин. Найзручніша висота для теплиць 2-2,5 м, а ширина - 4 м. Хоча використовувати можна абсолютно будь-які розміри. Така ширина дозволяє зробити три грядки з двома доріжками між ними замість двох бічних із однією центральною стежиною. І хоч корисна площа при цьому трохи скорочується, але працювати в такій теплиці набагато зручніше. Ширина грядки, в основному, залежить від культур, які ви вирощуєте. Довжину ж споруди можна варіювати, оскільки теплиця збирається з окремих секцій».
Торфокрихта, рясний полив та якісне насіння – запорука успіху
Підготувати землю в теплиці до висаджування насіння на розсаду не важко, запевняє пан Леонід. Достатньо просто перекопати грунт і ретельно спушити його. Робити це краще вже після того, як ви побудуєте теплицю, адже під час будівельних робіт земля сильно втрамбується. Грунт можна «здобрити» торфокрихтою, тоді врожай дозріватиме набагато швидше та буде багатим. «Поставтеся до підбору сортів овочів дуже уважно, адже підготовка гарної, здорової і життєздатної розсади забезпечує 50% майбутнього успіху!, - каже городник. - Для початку можна відсортувати насіння на око, відбраковуючи ламане, дрібне й порожнє. Оптимальний час посіву – середина березня. Щоб прискорити проростання, насіння можна замочити у вологій серветці. Її при цьому на 2-3 дні краще помістити в тепле місце. Посаджене насіння потрібно добре полити з лійки, тримаючи її невисоко, щоб не вимивати сильним струменем води зернинки з грунту. Взагалі, розсада любить багато вологи, тому поливати її потрібно часто. Воду слід брати теплу, не нижче кімнатної температури, оскільки від холодної рослини можуть не лише захворіти, але й загинути».
Теплиця – чудовий помічник у вирощуванні врожаю
Теплиця – це незамінна річ на будь-якому городі. Вона дозволяє отримувати ранні й великі врожаї, адже рятує рослини від різких температурних змін і сильних опадів, вітру та інших природних проявів, які негативно впливають на врожай. Саме тому Леонід Францович планує найближчим часом побудувати ще одну таку корисну споруду, але вже для різноманітності - дугоподібну з полікарбонату. «Існує безліч варіантів облаштування теплиць, скло, плівка і полікарбонат - не єдині матеріали, - запевняє чоловік. - Деякі городники використовують навіть порожні пластикові пляшки. Кожен умілець шукає свій неповторний варіант, зручний і ефективний. Адже головне тут не те, скільки коштує теплиця, а те, який врожай у ній дозріває. Людина не повинна чекати милості від природи. Взяти їх у неї – ось наше завдання».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую