ye-logo.v1.2

Оранжерея у квартирі, зимовий сад - на лоджії

Суспільство 2585
Надія Колодій (праворуч) разом з колегою Розою Хоптовою на виставці вазонів.
Надія Колодій (праворуч) разом з колегою Розою Хоптовою на виставці вазонів.. Фото: автора

Ярмолинчанка Надія Колодій увесь вільний час присвячує вазонам

 Вазонами Надія Олександрівна захоплюється давно, вже більше двадцяти років. У квартирі в неї справжня оранжерея! Тут є і кактуси на півстіни, і різнокольорові орхідеї, і троянди… А ще вона має невеличку - метр на метр - грядочку під вікнами. Квітне вона з ранньої весни до пізньої осені.

А вазонів у мене - не перерахувати! Ціла кімната і дві лоджії ними заставлені. Любила їх завжди, але розводити почала відтоді, відколи мала де їх поставити, бо тривалий час жили по квартирах, та й діти були маленькі. А коли вже з’явилося власне житло, а особливо, коли вийшла на пенсію і на перших порах не знала, куди себе приткнути, почала розводити вазони. Бо внуки далеко, а за тваринами, яких дуже люблю, потрібен догляд.
От і зайнялася вазонами, які так само, як і грядочка під вікнами, тішать душу: щодня дивлюся, як він росте, чи є нові листочки. Особливо цікаво, коли вазон розквітає. Так ніби розквітає твоя душа.
Починала з в’юнких вазонів. І хоч кажуть, що чоловік буде гуляти, але то неправда. Ми вже разом 45 років разом, і навіть підозри на зраду ніколи не було: ні в нього, ні в мене. Так само «працює» і грошове дерево.
Лимонне дерево під саму стелю
… Першим солідним вазоном Надії Олександрівни була китайська троянда, яка все ще квітне в неї. Пані Надія тоді була ще зовсім молодою, і вазон їздив з нею з квартири на квартиру. В ранньому дитинстві донька, якій нині вже 36-й рік, встромила в землю біля троянди кілька кісточок з лимона. І з легкої дитячої руки вони пустили корінчики. Зараз це вже такі великі дерева! Якби я додумалася їх щепити, вони ще й плодоносили б. А так - виросли під саму стелю.
Нещодавно Надія Олександрівна виростила в хаті горіхове дерево. Встромила кілька горіхів у землю, і вони такі гарні виросли! «У моєї куми горіхи величиною з середні яблука, - каже пані Надія. - Я так їх хотіла, щороку садила під вікнами, але вони не приймалися. От у вазон і посадила. А на весну висадила на грядку, однак було ще холодно, і вони пропали. Напевно, треба було почекати, щоб потепліша ло.

Подарована на 8 березня троянда, рівно через рік знову розквітла
Надія Олександрівна має маленьку слабкість - кактуси, і в неї їх кілька десятків. «Є у мене такий цікавий вазон, - каже вона, - посаджений у горщик, схожий на селянина в капелюсі, який відтягнув шаровари, а звідти… росте кактус. Відріс вже на півтора метри, ми його відсадили, і з тих штанів вже другий росте».
Якось пані Надія купила два пірамідальні кактуси, не знаючи, що вони виростають до гігантських розмірів. Один подарувала невістці, і тепер обидвоє милуються деревами, які вигналися до стелі і займають півстіни. Поряд з кактусом-гігантом стоїть пальмочка, яка, як їй обіцяли, виросте не вище, ніж на півметра. А вона теж уже впирається у стелю.
Спеціально для невеличких кактусів чоловік Надії Олександрівни зварив каркас, але і його замало, так що вазони стоять навіть на підлозі та по кутках… «Я з ними розмовляю, - каже вона, - «Тобі водички треба?», «Тобі тут добре чи погано?» Думаю, що вони реагують на мене, бо якщо вода має пам'ять, то рослинка - тим більше».
Як стверджує пані Надія, єдине, що не бажано, це ставити вазони біля електротехніки, бо вона від цього псується.
Ботанічний сад біля гаража
Вазонів у неї так багато, що поступово вони «перебираються» у під’їзд. На третьому поверсі, де живе Надія Олександрівна, і на вікні, і на стінах, і на перилах - повсюди вазони, здебільшого, калачики. Люди приходять сюди з іншого кінця міста, щоб подивитися на цю красу. І як не дивно, ніхто, навіть діти, їх не зачіпають.
Такий же зелений куточок Надія Олександрівна створила і біля гаража. Поряд із лавочкою зробила з чоловіком арку, по якій в’ється виноград. Навколо нього висадила квіти, в основному, це калачики усіх існуючих кольорів. Вже третій рік там росте текома, щось на зразок ліан, обсипаних гронами яскраво-малинових квіток.
«Гарно так, - каже Надія Олександрівна. - Вазони стоять, люди ходять, на лавочку сідають, діти граються, і ніхто не чіпає. От якби мені більше землі, я б тут такий квітник посадила!.
«Коли купуєте вазон, дізнайтеся, що він любить»
Коли купуєте вазон, у кожному такому магазині є книжка, в якій можна прочитати все про рослину, яка вас цікавить.
Багато людей запитують, як доглядати за орхідеями. Якщо ви тільки починаєте їх розводити, краще вибирайте сорти, які не вимагають особливого догляду: каттлею, мільтонію, целогіну, фаленопсис, дендробіум, цимбідіум.
Орхідеї дуже люблять розсіяне (не пряме) сонячне світло, тож узимку їм потрібно ще якесь додаткове освітлення. А ще їм потрібна висока вологість повітря. Тому бажано створити щось на зразок теплиці. Якщо у вас в квартирі сухе запилене повітря, рослина загине. Поливати орхідею слід теплою водою. До 40 градусів, при цьому намагайтеся, щоб вода не потрапила на стовбур чи листки.
А ще я десь прочитала, що орхідею потрібно висаджувати в пластикові горшки, бо в керамічних у них корінці приростає до стінок і при пересадці відриваються.
Пересаджують орхідею лише тоді, коли корінці вилазять з горщика.
До речі, навіть, якщо орхідея втратила корінь, посадіть її у горщик, менший, ніж був до цього, і вона прийметься.
Якщо ваша орхідея не цвіте, причин тут кілька: ви її занадто удобрювали, в приміщенні занадто спекотно чи занадто холодно, недостатнє освітлення або протяги. З цих же причин у рослини можуть облітати бутони.
Що стосується кактусів, тут головне - не перелити. Недолив для них не дуже страшний. А взимку звичайний домашній кактус взагалі можна не поливати.
Земля йому підійде будь-яка, а з городу - найкраще. Я для своїх кактусів змішую її з річковим піском, адже в себе вдома він росте якраз на піску. І йому так комфортно. Ставлю на підвіконня, тоді він почуватиметься, наче в раю.
Багато кактусів цвітуть, а власники про це навіть не здогадуються. Спробуйте взимку потримати кактус в холодному приміщення - від 8 до 15 градусів. І навесні він розквітне.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую