ye-logo.v1.2

Чума в наших головах

Суспільство 1248

Кореспонденти «Є Поділля» спробували підтвердити чи, навпаки, спростувати ті чутки, які вдалося почути на вулицях міст і сіл області

За тиждень епідемія грипу на Хмельниччині помітно вщухла. За словами головного санітарного лікаря області Миколи Коломійця, захворюваність на грип та ГРВІ упала втричі. Якщо минулого понеділка було зареєстровано 7011 осіб, хворих на гострі респіраторні захворювання і 99 – на грип, то цього понеділка – 2297 людей, хворих на ГРВІ та 48 – на грип. Втім, якщо сьогодення порівнювати з тим же періодом минулого року, то захворюваність більша увосьмеро. А от викликів «швидкої» за тиждень зменшилося вдвічі. Другу хвилю грипу епідеміологи прогнозують на січень-лютий наступного року. Втім, і досі епідемія грипу в Україні обростає шаром чуток, міфів та домислів. Дозована інформація, яку видають чиновники та медики, ще більше лякає людей.  Навіть журналісти досить обмежені  у «епідемічних питаннях». Адже звичайні лікарі про епідемію можуть говорити тільки в приватній розмові – їм просто заборонили давати з цього приводу будь-які коментарі. А ті «перші особи», які таке право мають, найчастіше дуже й дуже заняті. Проте, ми все ж спробували підтвердити чи спростувати найпоширеніші в області чутки.

Міф 1. «Заражене» сміття
Хвиля чуток про тернопільське сміття, яке наче винне в тому, що нині відбувається в Україні, докотилася до Городка! Читачі «Є Поділля» почали скаржитися, що на тамтешній полігон твердих побутових відходів привозять сміття із Тернополя. Справа дійшла до вух місцевих депутатів та районного керівництва. Й справді з’ясувалося, що тернопільське сміття таки приїжджало до Городка, про що є записи у спеціальній книзі. Справу передали на розгляд у прокуратуру. «Рішення депутатів на ввезення сміття не було, – каже депутат міської ради Сергій Зборовський. – Ми самі дізналися  про проблему від мешканців міста. Гадаю, це питання порушимо на найближчій сесії міськради». «Наше комунальне підприємство уклало угоду з Тернопільським університетом про завезення із студентського містечка 10 автомобілів з відходами на сміттєзвалище, – підтвердив наявність у Городку сміття із Тернополя міський голова Віктор Хоптинець. – Але, фактично, завезли лише шість. І сталося це наприкінці вересня – початку жовтня. Я розумію стурбованість мешканців. Але переконаний, що епідемія не пов’язана зі сміттям. Однак воно додало «олії в вогонь» на фоні паніки. Угоду ж з тернополянами розірвали, і після 10 жовтня жодна вантажівка з Тернополя не в’їжджала на городоцький полігон».
Чому так схвилювалися городоччани? Подібне було й в Тернополі, де сміття, за твердженням наших колег-журналістів, вивезли ще на початку жовтня. Тернополяни, в перші дні епідемії репетували, що в них епідемія черевного тифу. Медики ж наче заспокоювали, кажучи: «У нас грип». Однак люди, здається, більше вірили чуткам, ніж офіційним заявам. До того ж, Тернопіль 26-27 жовтня залишився без води. Її вимкнули через планову промивку системи. За чутками ж, водопровід чистили від інфекції, яка потрапила у труби через сміття, яке не вивозили з липня. І 27 жовтня, коли з’явилася інформація, що від невідомого вірусу у Тернопільській області померло семеро людей, почалася справжня паніка. «Версія про черевний тиф швидко розвіялася», – згадують тернопільські журналісти, з якими поспілкувалися кореспонденти «Є Поділля». З’явилася нова… ще жахливіша.

Міф 2. Чума?..
«Вісім гелікоптерів щось сиплять з неба», «Закривайте вікна, ввечері Тернопіль посипатимуть хімією, щоб вбити чуму», «Знайомий лікар сказав, що у нас не грип, а легенева чума» - ось неповний перелік розмов тернополян на Інтернет-форумах. А звідки ж «ноги» ростуть? Найшвидше, чутка про легеневу чуму  з’явилася після іншої вигадки – у Тернополі розкопали старе кладовище, де були поховані люди, які померли від чуми. За іншою версією, розкопали колишню лабораторію, де вивчали чуму. Навіщо ж рили? Все просто – місце було продане одному олігархові як ділянка під комерційну діяльність. Однак, наші тернопільські колеги й досі не знайшли ані олігарха, який почав щось будувати, ані розкопаного кладовища чи лабораторії. В принципі, навіть і не шукають, бо вважають, що це нісенітниця. На підтвердження цього, одна з тернопільських газет надрукувала коментар місцевого лікаря, який заявив наступне: «Аналіз на виявлення чумної палички – доволі проста процедура. Тому це не чума! Якби вона була, то вже  пів Тернополя «спочивало б на кладовищі». Нині ж у Тернополі народ заспокоївся і вже нових байок не сплітає.
Хмельницькі лікарі теж стверджують, що ніякої легеневої чуми та черевного тифу немає, оскільки, як каже заступник головного лікаря міської лікарні з медичних питань Тетяна Дутчак, ці захворювання надзвичайно контагіозні (по-простому – заразні), і якби захворіла навіть одна людина, біля неї занедужало би сотні дві-три. І доки ми з’ясовували би, що це за захворювання, то вимерло би півміста. Взагалі ж, медики не розуміють людської паніки. «Від пневмонії і раніше помирали люди, – каже  у приватній розмові один з лікарів обласної лікарні. – Але про це ніхто так «голосно» не говорив. І не стільки грип у цьому винен, скільки люди самі недбало ставляться до свого здоров’я. Був у нас пацієнт, котрий десять днів лежав вдома з високою температурою і кашлем».

Міф 3. Лікарям видали гумовий спецодяг
Справді, так звані протичумні набори є у кожній лікарні – на випадок небезпечної хвороби. Як кажуть медики, вони мають дозвіл вдягати це вбрання при лікуванні важких хворих на каліфорнійський грип. У Хмельницькій міській лікарні цей одяг поновили ще навесні, бо вже тоді йшла мова про «свинячий грип», який, можливо, прийде в Україну. Однак, поки що від інфекції медики захищаються масками, гумовими рукавичками. Як зазначає заступник головного лікаря обласної лікарні Олексій Підмурняк, в трьох відділеннях лікарні – пульмонологічному, торакальної хірургії та реанімаційному вдягають ще й спеціальні окуляри.

Міф 4. Лише грип лікарі вважають хворобою
Чимало людей твердить, що у людини є лише один спосіб отримати стаціонарну медичну допомогу – захворіти на грип. А усіх хворих інших профілів з лікарень масово виписують. Насправді ж, кажуть медики, це абсолютна нісенітниця.  Усі, хто потребує стаціонарного лікування, його отримують. Та й ліжко-місць вистачає. Щоправда, в Хмельницькій інфекційній лікарні довелося додавати нові ліжка. Як повідомила головний лікар закладу Оксана Піддубна, хоч лікарня розрахована на 150 місць, госпіталізували 272 чоловік. «За сприяння міської влади МНС-ники виділили 67 комплектів – ліжка, матраци, білизну, – розповіла Оксана Вікторівна. – Додатково ставили ліжка у деяких палатах, звільняли сестринські, ординаторські. Нікому ми не відмовили, всіх приймали». А от у Городку поки що не довелося нічого додавати. «У нас 44 хворих, і додаткові ліжка поки що не потрібні, – каже головний лікар Микола Дралюк. –  Для хворих на ГРВІ та грип мобілізували не лише інфекційне відділення, а й терапевтичне та дитяче. Хворих усіх інших профілів ми лікуємо, як і раніше. Робимо й операції, ніяких обмежень немає». Однак, в неофіційних розмовах лікарі зізнаються, що намагаються відкласти операцію, якщо це можливо, так само рекомендують пацієнтам за можливістю лікуватися вдома. Насамперед, кажуть лікарі, вони дбають про хворих, котрі, на додаток до основного захворювання, можуть підхопити ще й застуду чи грип.

Правда 1. З грипом боремося… нарадами
 «Достукатися» до наших чиновників доволі важко, а до їх підлег-
лих – майже неможливо. За розпорядженням заступника губернатора Миколи Вавринчука, коментувати ситуацію з епідемією можуть він, губернатор, начальники санепідемстанції, охорони здоров’я та головні лікарі. Решті – зась! А ось із начальників цих «витягнути» щось – справа не з легких. Вони на нарадах або зайняті! Безумовно, щось вирішують таке важливе, а ось спілкуватися з пресою, мабуть, вважають неважливою справою. Як приклад, захотіли взяти коментар у головного медика області Миколи Янчука, а отримали у приймальні відповідь: «Начальник зайнятий! Він вже виступив на телебаченні, і більше не має часу на спілкування з журналістами». Так само постійно зайнятий головний санітарний лікар області Микола Коломієць. А зателефонувавши за номером у санстанції, котрий надали в обласному штабі по боротьбі з епідемією грипу, отримали лаконічну відповідь: «Ніяких коментарів не даємо». Аби отримати відповіді на запитання подолян й поспілкуватися із зайнятими керівниками, журналістам  довелося взяти участь в одній з нарад, після якої вдалося поговорити з головним санітарним лікарем області Миколою Коломійцем.
Натомість кожен подолянин може отримати оперативну інформацію на сайті Хмельницької облдержадміністрації – www.adm.km.ua Іноді, навіть незрозумілу… Станом на 8 годину ранку 9 листопада, за даними обласної санітарно-епідеміологічної станції, кількість померлих від початку епідемії на Хмельниччині становила 9 людей. А через 8 годин… померлих стало 7! Невже люди воскресли? І лише наступного дня, після телефонного дзвінка кореспондента «Є Поділля» в оперативний штаб облдержадміністрації (в якому, між іншим, теж нічого не кажуть журналістам, а лише посилають до того чи іншого керівника), з’явилися нові дані. Померло 7 подолян, а двох,  в зв’язку з уточненими діагнозами, виключили із загальної кількості померлих осіб від грипу, ГРВІ та їх ускладнень.

Правда 2. В області діагностувати каліфорнійський грип не можна
Хмельницька обласна санітарно-епідеміологічна станція має вірусологічну лабораторію із сучасним обладнанням, проте вірус каліфорнійського (свинячого) грипу наразі тут лабораторно виявити не можуть. „На жаль, до нині Мінохорони здоров’я не надало нам необхідних тест-систем для визначення грипу АН1N1, – каже головний санітарний лікар області Микола Коломієць. – Нині ми проводимо вірусологічні дослідження на грип типів А і В, парагрипу та аденовірусної інфекції, а для визначення вірусу каліфорнійського грипу аналізи направляємо до центральної санепідстанції у Київ. Втім, необхідне обладнання для нашої лабораторії, котре дасть змогу нам робити власні дослідження для лабораторного визначення каліфорнійського грипу, вже виділили. Воно поки ще в Києві, але до кінця тижня буде встановлене у нашій лабораторії”.
А от жоден з десяти апаратів штучної вентиляції легенів (два з них – дитячі), які ще тиждень тому Мінохорони здоров’я обіцяло виділити Хмельниччині, до нашої області так і не дістався.

Правда 3.
Військові масово хворіють
Найпроблемнішим регіоном із захворюванням на грип в оперативному штабі облдержадміністрації вважають Кам’янець-Подільський. Картину захворюваності на грип та ГРВІ в Кам’янці-Подільському суттєво «попсували» новобранці цьогорічного призову з різних областей України, які прибули служити в старовинне подільське місто у жовтні. За інформацією міського голови Анатолія Нестерука, 106 молодих солдатів приступили до служби з порушеннями здоров’я. Зокрема, з підвищеною температурою. З цих 106-ти 62 лежать у лазареті, ще 42 – у військовому госпіталі Хмельницького. В 11 юнаків встановлено діагноз: пневмонія. Про двох із них – Дмитра Ярему з Київської області та Сулеймана Алієва з Криму – повідомили навіть по телебаченні. Наразі хлопці одужують, хоч містом поширилися чутки про те, що вони померли. Значить, житимуть довго.
Як виявилося на засіданні оперативного штабу облдержадміністрації у вівторок, військові-кам’янчани не лише масово хворіють: у них немає ані достатньої кількості лікарів, ані обладнання для діагностування захворювань, пов’язаних з ГРВІ та грипом.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую