ye-logo.v1.2

«Зародження в пробірці, в лоні матері… Те і те – з Божого благословення», -

Суспільство 3368
автора
Цьогоріч виповнилося двадцять років з дня появи на світ першої дівчинки в Україні, яка народилася у пацієнтки професора Дахна.. Фото: автора

переконаний видатний український репродуктолог Федір Дахно

 Можливості сучасної медицини в подоланні такого тривожного для нації і страшного для жінок діагнозу як безпліддя у наш час безмежні. Спеціалісти застосовують десятки цілковито нових і прогресивних шляхів у подоланні репродуктивних проблем. Окрім традиційних методів лікування, уже й в Україні не є дивиною зачаття дитини за так званою системою ін вітро (in vitro), яка передбачає початок життя ембріона в пробірці. Методика ін вітро, коли запліднена в лабораторних умовах яйцеклітина переноситься в організм майбутньої матері, за роки незалежності України подарувала життя тисячам малюків. Останнім часом завдяки технологіям штучного запліднення в нашій країні народжуються 1,5- 2 тисячі дітей за рік. А в світі налічується близько мільйона таких хлопчиків та дівчаток.
Чи зможе врятувати негативну демографічну ситуацію в Україні застосування сучасних репродуктивних технологій? На це запитання прямої відповіді немає, але впору розмірковувати про можливість народження дітей у бездітних пар, яких в нашій країні за статистикою налічується близько 1,2 мільйона (фактично кожне п’яте подружжя дітородного віку безплідне).
Пари, які мріють про появу в сім’ї малюка, офіційно можуть стати учасниками спеціальної державної програми «Репродуктивне здоров’я нації», мета якої – підтримати жінку у її бажанні скористатися методом ін вітро. При цьому одна спроба – перша – штучного запліднення для жінки і її чоловіка (його роль може виконати партнер, донор) буде безкоштовною. Усі подальші операції із застосуванням ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення) в державних клініках для жінок коштують приблизно 20 тисяч гривень, а таких спроб може знадобитися декілька (в приватних клініках вартість цієї медичної допомоги – вдвічі більша). Як не прикро, успішною, як правило, виявляється тільки друга, третя, четверта спроби, а ті, що за ними, майже не залишають шансів на бажану вагітність. Таким чином, зі ста пар, що зважилися на штучне запліднення, доходять до фінішу своєї мрії лише 25-30. Є багато країн, у яких державний бюджет набагато охочіше покриває затрати, пов’язані з ЕКЗ, наприклад, у Бельгії це шість циклів, тобто спроб запліднення; в Ізраїлі – необмежена кількість спроб, за бажанням жінки.
Відповідаючи на запитання журналістів, фахівці зазначали, що в Україні зовсім мало приділяється уваги лікуванню безпліддя у чоловіків, які, за статистикою, в 40 відсотках випадків «винні» у бездітності пари. Та й коштів на реалізацію державної програми виділяється зовсім мало – їх катастрофічно не вистачає на те, щоб охопити усіх охочих скористатися такою можливістю. Держава фінансує до 700 циклів запліднення за рік, на що виділяє близько 6 мільйонів гривень. Щоб взяти участь у програмі практично, жінка повинна звернутися до свого дільничного гінеколога, здати велику кількість аналізів і написати відповідну заяву, яка розглядається у кінцевому рахунку спеціальною комісією при Міністерстві охорони здоров’я України. При позитивному результаті цій жінці необхідно ретельно підготувати свій організм до медичних маніпуляцій.
Залишається проблемним і моральний фактор народження дітей «з пробірки». Ще на початку досліджень у цій сфері, як зізнався професор-репродуктолог Ф.В.Дахно, цей новий крок в медицині засудили релігійні діячі, члени церков, які виступили проти втручання вчених у «святая святих» – Божий промисел при зачатті людського життя. Релігія визнає аморальними методи сурогатного материнства, народження дітей у жінок-одиначок – як ті, що порушують принципи святості сімейних відносин. Крім того, громадськість побоюється, що «штучні діти», як і все штучне, будуть непристосованими до життя, вразливими до хвороб. Втім, як підкреслює Федір Дахно, є Боже благословення на те, щоб цей білий світ побачили як малюки з лона матері, так і ті, що «з пробірки». А ще, на думку професора, діти, зачаті ін вітро, в біологічному плані нічим не відрізняються від звичайних дітей – це доведено багаторічними дослідженнями. Цьогоріч, до прикладу, виповнилося двадцять років з дня появи на світ першої дівчинки в Україні, яка народилася у пацієнтки професора Дахна. Наразі ця красива і розумна дівчина вже є студенткою столичного вишу.

Людмила РУДКОВСЬКА.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую