ye-logo.v1.2

Одяг на замовлення: економія чи ексклюзив?

Суспільство 18744

У хмельничанки Олени Паламарчук третина гардероба — пошитий на замовлення одяг.

 Це вечірні та повсякденні сукні, ділові костюми, пальто.
«Купиш гарну сукню на базарі, а через місяць півміста у таких ходять. Тому я віддаю перевагу індивідуальному пошиттю одягу. У мене є майстер, який вміє гарно втілити у життя мої ідеї, навіть підказати щось цікаве і неординарне», - каже Олена.
А от Ірина Пекарська не довіряє індпошиттю.
«Купуючи готовий одяг, одразу бачиш, чи пасує він. Не треба ходити по магазинах, щоб обрати тканину, думати над дизайном, відвідувати примірки і чекати на нову сукню кілька тижнів. Ще й не відомо, чи сподобається тобі результат, - розмірковує хмельничанка. - До того ж у місті величезний вибір одягу на будь-який смак і гаманець».
Безперечно, кожен спосіб оновлення гардеробу має свої переваги та недоліки. І якщо ціни на готовий одяг дуже варіюються, залежно від якості тканини та пошиття, країни-виробника та інших показників, то що ж індпошиттям?
“Проскурівський телеграф” дізнавався, скільки коштують у Хмельницькому тканини та послуги пошиття одягу в ательє та приватних майстрів.

Вибір варіантів
Щоб не розгубитися в асортименті тканин та можливих моделей одягу, ми вирішили «поповнити» гардероб на дві одиниці: класична пряма ділова спідниця до колін на підкладці та довгий літній сарафан простого крою, приталений та на бретельках.
У магазинах ми дивилися, за порадою фахівців, на костюмні та підкладочні тканини – для спідниці та поплін і штапель – для сарафану.
Вибір тканин дуже великий. Якщо попліну у деяких магазин не було, добре представлений батист та котон, які також підійдуть для наших цілей. Ціни на лляні тканини для сарафану коливаються в межах 50-150 гривень за погонний метр, на костюмні тканини діапазон ширший. Найдорожчі та, як вважається, найякісніші італійські тканини: їх ціна може становити до 300-400 гривень за метр. Також пропонують тканини українського та турецького виробництва. 

Огляд цін на тканини*

Усе залежить від…
Зателефонувавши кілька ательє (як правило, вони є у кожному Будинку побуту), дізналися, що чітко сказати наперед ціну послуги майстри не беруться. Вартість пошиття спідниць та сарафанів залежить від складності крою та тканини.
«Потрібно бачити Вас, тканину, визначитися з моделлю», - казали вони.
Після детальних розповідей і описів моделі, орієнтовна вартість пошиття в ательє виявилася 250-300 гривень за сарафан і 100-200 гривень за спідницю. У приватників коливання цін ще більше.
«Я беру 120-150 гривень за сарафан, стільки ж за спідницю. А взагалі, ціни дуже відрізняються: можуть і 200, і 400 гривень становити. У відомих модельєрів вона ще вища», - розповідає пані Наталя, яка шиє одяг на замовлення.

Підрахунок
Володіючи цією інформацією, ми вирішили підрахувати, у скільки приблизно обійдеться пошиття нашого одягу.
Для людини неповної комплекції та середнього зросту знадобиться 1,5-1,6 метра тканини на сарафан і 0,7-0,8 метра на спідницю. А далі все залежить вашого бажання та можливостей. Ми підрахуємо ціну для досить бюджетного варіанту (оберемо недорогу тканину середньої якості та пошиття в ательє «радянського зразку»).
Спідниця. Ціна обраної костюмної тканини – 100 грн./м, підкладочної – 40 грн./м. Купуємо по 0,7 м кожної, що обійдеться у 98 гривень (70+28). За роботу попросили 120 гривень. Отже, вартість спідниці складе 218 гривень.
Сарафан. Обираємо штапель по 80 грн./м, купуємо 1,5 м за 120 гривень, за роботу платимо 300 гривень. Всього сарафан, пошитий на замовлення, коштує 420 гривень.

Думка експертів
Олена Смотритель, конструктор-модельєр, майстер індивідуального пошиття:
«Шиючи на замовлення, сплачуєте кошти частинами»
«Індпошиття має суттєві переваги. По-перше, майстер допомагає розкрити індивідуальність людини, створити цілісний образ, який буде відповідати події. По-друге, це ексклюзив. Можна обрати саме те, що подобається. Я перешила багато одягу на замовлення, але двох однакових суконь не було. Навіть дуже вдала і популярна модель буде відрізнятися за кольором, тканиною, деталями. По-третє, індпошив враховує особливості фігури. В українок часто нестандартні фігури, і хороший майстер допоможе приховати, наприклад, широкі стегна чи великий живіт. По-четверте, якщо майстер вкладає душу у свою роботу, річ матиме особливу енергетику (як і вишита сорочка).
До мінусів можна віднести наступні моменти. Якщо майстер некваліфікований, то річ може бути просто зіпсована. Також необхідно чекати певний час, коли одяг буде пошитий. Якщо клієнт не знає чітко, що хоче, не має гарної уяви, буде перебувати у стресі, доки не побачить кінцевого результату. Для когось неприємними моментами можуть бути пошуки тканини, примірки, іншим це, навпаки, приносить задоволення.
Доцільно шити одяг для урочистих подій, адже немає нічого гіршого, ніж прийти на свято двом жінкам в однакових сукнях. Також прискіпливо мають ставитися до свого гардеробу люди на високих посадах.
Ціна ексклюзивних речей може бути вищою, ніж у магазинах, але це не обов‘язково. Хмельницький – місто, приречене бути модним. У нас багато майстрів, існує велика конкуренція, а тому і ціни невисокі. До того ж, шиючи одяг на замовлення, ви сплачуєте частинами: спочатку за тканину, потім – за роботу».

Наталя Тарашевська, дизайнер одягу, власниця торгової марки «Tarashevska»:
«Дизайнер певною мірою працює як стиліст»

«Одяг – це візитна картка людини, він демонструє, як ми себе позиціонуємо і як нас сприймають у суспільстві.
Безперечно, якщо шити у професіонала високого рівня – вартість буде високою, зате через якість не доведеться хвилюватися. Шити в звичайних ательє дешевше, але іноді люди скаржаться на якість. Ательє часто використовують старі технології, немає деякого специфічного обладнання.
Індивідуальне пошиття дає можливість отримати таку річ, яку ніколи не купиш, щось ексклюзивне. Майстер допомагає створити образ, він певною мірою працює як стиліст: допомагає підібрати взуття, сумку, аксесуари.
Також іноді шиють копії відомих брендів. Наприклад, сподобалася сукня «Dolce&Gabbana», яка коштує п‘ять тисяч доларів. Копія обійдеться значно дешевше.
Серед моїх клієнток – багато жінок з нестандартними фігурами, зокрема, пишних. Вони скаржаться на вибір готового одягу: «Якщо у мене 54 розмір, то що мене в мішок одягнути?». У будь-якої фігури є переваги, і професіонал завжди зможе їх підкреслити».

Людмила Поворозник, дизайнер фірми «Трикотаж-центр»:
«Ідеальний варіант – 50/50»

«Шити одяг чи купувати – залежить від психології і доходів людини. Ідеальний варіант – 50/50, коли базові речі, які присутні в гардеробі не один рік (пальто, класичні брюки, костюми), шити на замовлення, а модні повсякденні речі купувати. Адже готовий недорогий одяг розрахований на нетривалі модні тенденції: купив річ, поносив сезон-два і відклав. А пошиті речі будуть використовуватися роками.
З іншого боку, серед відомих брендів, у яких великий асортимент на індивідуальний підхід до одягу, можна за ту ж ціну, що й пошити, а то й дешевше, купити готову якісну річ. Зате не потрібно витрачати час та заморочувати голову.
Індпошив дозволяє підкреслити хорошу фігуру. Якщо любите носити одяг, який облягає фігуру, краще шити його на замовлення. Адже для масового пошиву характерні великі прибавки для вільного руху – близько 4 см, тоді як майстер зробить прибавку в 1-2 см.
Щоб одяг, шитий на замовлення, був дешевшим, слід розвивати вітчизняне виробництво тканин. Якщо за якістю українські тканини можуть конкурувати з турецькими, то за ціною – ні. Виходить, що продавцям дешевше і швидше привезти тканини з-за кордону (в Туреччині обрав зразок – і завтра забрав замовлення, у нас – потрібно тиждень чекати). Тому й готовий одяг у Туреччині чи Польщі дешевший, адже пошитий із власної сировини».

Досліджувала Ксенія ЖУЖА.
Фото Дмитра СКПИПНИКА та з архіву експертів.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую