ye-logo.v1.2

Творець із міста над Смотричем

Суспільство 1321

чекає винагороду від держави

Чи часто  зустрічалися вам люди, котрі носять на грудях знак «Творець»?!  Такою нагородою Державний департамент інтелектуальної власності відзначає  кращих винахідників і раціоналізаторів України. Не сумніваюся, скажете «ні».  Бо, очевидно, творці – особистості дуже скромні, тож одразу ховають відзнаку до ящика і зовсім не чваняться досягненнями. Бо їх розум та душа щомиті зайняті іншим, невтомно працюють над тим, що б ще такого корисного для людства придумати. Отакий і Аркадій Божко, який отримав аж 252 авторських права та патенти за свої винаходи. Працює винахідник в Подільському державному аграрно-технічному університеті  старшим викладачем кафедри тракторів, автомобілів та енергетичних засобів Інституту механізації та електрифікації сільського господарства, керує лабораторією теплотехніки.
Уже чотири десятки літ Аркадій Михайлович займається винахідництвом та раціоналізаторством, у цьому він один із кращих в нашій державі. Мріяв про таку роботу ще з дитинства. І, мабуть, було це іскрою Божою, бо ніхто із його родичів такими речами не займався. І зараз у своїй власній родині Аркадій Божко – справжня біла ворона. Він один на всю сім’ю технар. Інші  надихають його на пошук. Чи ж не для своєї родини придумав він колись оригінальний засіб для побілки приміщень, з якого жодна крапля на підлогу не впаде, вапно не потрапить ні в очі, ні на одяг працюючого? Спеціальна чаша під щіткою забезпечує просто ідеальну чистоту під час ремонту. Ну як не шанувати чоловіка за таку господарчу новацію?!
Друга родина винахідника –  університет, студенти. Про них він теж подбав. Придумав таку класну дошку, яка сама себе очищає від написів. І крейдяного пилу в аудиторії немає.
Чудеса  народжуються також у співавторстві з колегами.  До слова, в аграрному університеті винахідництвом займається більш як півтисячі людей. З Андрієм Барановим Божко  створив пристрій для оповіщення  моменту падіння граду та визначення  його ударної сили. Корисна річ в аграрному секторі, яка дозволяє запобігти втратам від стихії. Бути корисним людям – не одноденне бажання у Божка. Численні ДТП на трасах України, особливо ж неподалік рідного Кам’янця-Подільського на злощасному «тещиному язику» ( так називають цей небезпечний відтинок дороги) наштовхнули на ідею засобу, що попереджує перекидання автомобілів на поворотах при великій швидкості. Якраз нею й грішать водії на віражах згаданого «язика» – у результаті що не тиждень перекидаються фури, нищиться товар, страждають люди. Цей засіб подано на цьогорічний  всеукраїнський конкурс «Винахід-2009». На галузевий конкурс Міністерства оборони Божко у співавторстві з військовими представляє поліпшені машини для гасіння пожежі.
Щоразу при вигуку «Еврика!» винахідник дивується: це ж так просто! Бо й справді досконале завше вражає простотою. Складними моментами цієї благородної справи сьогодні є те, що винахіднику самому доводиться фінансувати свої пошуки, втілення в життя ідей, випробування винаходу, оформлення патенту. До того ж, дуже часто винахідник нічого не знає про те, що на котромусь виробництві почали масовий випуск його винаходу. Буває, вже готову розробку хтось краде та видає за свою. «Українська держава повинна подбати про те, щоб створити Інноваційний фонд, який би займався виготовленням вже готових технічних розробок, – каже Аркадій Божко. – Слід налагодити обмін досвідом між авторами, запровадити консультації для молодих науковців. Молоду ініціативу маємо підтримати, а не похоронити».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую