Гаряча тема:
- Війна
«Сорок три роки – як один день»

Живуть у щасливому шлюбі ярмолинчани Григорій та Валентина Гром'яки
Зустрілися вони в парку, де росли вікові липи, посаджені ще за Катерини другої. Обидвоє навчалися у Красилові, в професійно-технічному училищі. Валентина – на контролера, Григорій – на токаря-фрезерувальника. Практикувалися на старому заводі, який виробляв запчастини для літаків.
Поряд був старовинний замок, оточений древнім парком, у якому й створили училище.
«У тому парку ми з дівчатами після уроків гралися у хованки, – розповідає Валентина Гром'як, – і одна від одної ховалися. В дуплах. І якось, коли сховалася в одну із лип, відчула, що там вже хтось сидить. «Ти хто?» «А ти хто?» Так і познайомилися. Григорій був молодший на кілька років, і спочатку ми просто товаришували. Хлопців у нас вистачало, то я навіть і не думала про того, як ми казали, «малолєтку». Тим більше, що чекала з армії хлопця.
Але сталося так, що рука Григорія потрапила у верстат. А колись у гуртожитках створювалися такі трійкидружини, які перевіряли кімнати: чи чисто, чи хто не симулює, аби не йти на заняття. У тій трійці була і я. Коли зайшла в одну з кімнат, цей хлопчик сидів на стільці і не міг зав'язати шнурка собі на черевику. Поранена рука була у гіпсі, і мені його стало так шкода, що я нагнулася, зав'язала шнурок. А потім погладила по голівці, як маленького, бо він був на два з половиною роки молодший. Хоч і на дві голови вищий».
«Хочеш, я буду твоїм Ромео?»
«...Якось пішла на танці, – продовжує Валентина. – А тоді дуже популярною була «пошта» – хлопці й дівчата писали одне одному листи, по залу ходив поштар і розносив їх. І от приходить мені записка: «Хочеш, я буду твоїм Ромео?» Дивлюсь на номер – мій новий знайомий. Нічого не відповіла.
Але потихеньку почали товаришувати. Дійшло до осені, і ми зрозуміли, що не можемо одне без одного. Він був такий оптиміст! Навіть зі зламаною рукою знаходив сили грати у футбол. З ним не було сумно, бо я сама веселунка: співала, танцювала, грала у студентському театрі – і нудних людей не люблю. Він мені дуже підходив, бо мій хлопець, який служив в армії, був настільки правильний, усе розкладав по поличках! Спланував, що мені треба вчитися далі, бо в майбутньому він має стати інженером, ми з ним прийматимемо гостей, і я повинна знати, як ніжку показати, як рукою повести... Словом, щоб була гідною його, і щоб він мною пишався. А мене це неприємно зачепило, бо коли любиш людину, то немає значення, як вона ногу виставляє і як руками водить. Тож вирішила, що Гриша мені більше підходить, хоч і молодий. І ми вирішили одружитися.
Але його батьки не прийшли в захват від цієї ідеї, бо йому ще треба було вчитися. Тож ми з ним зустрілися в тому самому дуплі і вирішили: якщо нам не дадуть одружитися... підемо в монастир.
Звичайно, не пішли. Але приїхала його мама, почала просити: «Навіщо тобі, дитино, це все? Грай ще собі у волейбол, у футбол. Сім’я – це відповідальність, проблеми, а ти ще ж сам – дитина!»
Тим часом через кілька місяців з армії мав прийти мій хлопець. Я заздалегідь чесно йому написала, що в мене є інший, він же мені повідомив, що познайомився з якоюсь дівчиною. Щоб було менше проблем, заявили батькам, що весілля нам не треба. Але моя мама сказала: «У мене вас четверо, всіх одружила, і тебе теж, навіть з останнього, видам заміж по-людськи». Тож продали корову і зробили нам весілля».
«Я тобі народжу ще одну дитину...»
«Коли народилася старша дочка, сталася біда – один за одним трагічно загинули два чоловікові брати. І він важко захворів. Міг днями лежати, відвернувшись до стіни, на додачу у нього почався розлад в роботі внутрішніх органів, а підшлункова взагалі відмовила. «Ти мене покинеш?» – запитував. «Ніколи! – кажу. – Якби ти пив, інша справа, а хворого не покину ніколи». Підтримувала, просила: «Ти майже здоровий, у нас все буде добре. Хочеш, я тобі народжу ще одну дитину?» Лікування у Хмельницькому нічого не дало, я силоміць його звідти забрала і виходжувала вдома сама. А потім знову завагітніла».
«Прожили, як один день»
Десятки років Валентина боролася за чоловіка, доки хвороба не відступила.
«За весь час, що ми прожили, все робимо разом, – каже жінка. – Він мені допомагає по господарству – підлогу, посуд помиє, картоплю начистить. Я ж допомогти йому не можу, але намагаюся хоч патика потримати, коли він дрова рубає. Або хоча б поряд постояти.
І коли я перенесла дві важкі операції, він від мене не відходив: «Ти мене всі ці роки витягувала, тепер я тебе буду рятувати». Підтримував, хоч у самого душа рвалась на шматки. І я вдячна долі за чоловіка, за його мудрість, за Богом дане кохання. Зараз у нас двоє дівчат і троє хлопчиків-онуків: 14, 17 і 22 років.
...Вже вісім років, як він добре почувається, і до мене повернувся мій веселий Григорій. Я трохи малюю, пишу вірші, пісні. Не для когось, лише для нього і для себе. Читаємо удвох, він радіє, сміється: «І чого ти свій талант закопала?» Тільки-но з'явиться зайва копійка, ми кудись їдемо. Не хоче вдома сидіти, і мене тягне з собою. Захотіли – поїхали на екскурсію у стару фортецю до Кам'янця-Подільського, захотіли – в Луцьк. «Чого вдома сидіти? – каже. – Ще прийде час, що доведеться сидіти на воротах. Якщо зможеш». Улітку возив до Хмельницького. Ми пішли на вулицю, де не їздять машини, він посадив мене на лавочку, накупив солодощів: «Посидь, відпочинь, подивися на людей».
Третього жовтня 2014-го минуло 43 роки, як ми разом. Чоловік у мене романтик, і того дня ми поїхали до Красилова, пішли в парк, до своєї липи, і знову повернулися у молодість, у день, коли ми лише познайомилися». Лариса ШАНДОВСЬКА. Фото автора.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: