ye-logo.v1.2

Бойові снаряди зі шкільного музею могли підірвати школу разом з дітьми

Суспільство 1316

Адміністрація навчального закладу заперечує факт вилучення боєприпасів, а МНСники його підтверджують

Днями за селом Западинці на Красилівщині пролунало кілька вибухів. Працівники МНС знешкодили снаряди, гранати та протипіхотну міну часів Другої світової війни. Можливо, ця подія не привернула би уваги, якби ці боєприпаси не були вилучені зі шкільного музею бойової слави села Западинці.
Музей організував місцевий вчитель історії ще у 1975 році. З тих часів, нині вже 70-річний Микола Мормолюк разом з учнями постійно поновлює колекцію. Музей нараховує понад 2,5 тисячі експонатів і, мабуть, є кращим подібним виставковим центром у Західному регіоні.
«У березні 1944 року тут точилися запеклі бої, – каже Микола Мормолюк. – Річка Бужок розлилася. Тут полягло два наших полки. А за Западинці бої тривали з 9 по 13 березня. Звідси йшла пряма дорога на Проскурів. Наше село тричі переходило з рук в руки. Донині тут знаходять багато боєприпасів. А ті, що вилучили МНСники, вчителю військової підготовки ще навесні приніс хтось із хлопців. Якось приходив воєнком. Сказав, що на випадок пожежі їх потрібно забрати. Приїхали хлопці з МНС і вилучили. Два 24-міліметрові артилерійські снаряди, один крупно-калібровий патрон і гранату. Вони лежали в підсобці історичного класу».
А от адміністрація Западинської школи заперечує вилучення боєприпасів.
«Нічого подібного в нас не було, - каже завуч Западинської школи Наталя Галомага. – Принаймні, я про це нічого не знаю».
Натомість старшокласники охоче розповідають, як приносять боєприпаси до школи.
«За селом під час війни була радіоточка, – каже десятикласник Ігор Сабадаш. – Після дощів, або коли зійдуть сніги ми часто там знаходимо снаряди і патрони. Патрони деколи підриваємо, а снарядів не чіпаємо. Нам недавно розповідали МНСники, як поводитися, коли знайдеш боєприпаси. А до музею всі все зносять. Але хто приніс саме ті снаряди, я не знаю».
Під час цієї розмови директорка Западинської школи перебувала на засіданні районного управління освіти, що відбувалося в Красилові. Пані Галомага запевнила журналіста, що директорка очікуватиме на нього в районі. Однак усі намагання зустрітися з жінкою не дали результатів. Головний спеціаліст районного відділу запевнила, що прокоментувати нічого не може, оскільки подібною інформацією не володіє. Начальник Красилівського районного відділу МНС, як і його заступник: «перебувають на
об’єктах». На об’єктах посадовці були як до обіду, так і після.
Прокоментували ситуацію лише в обласному управлінні МНС.
«8 грудня при огляді шкільного музею бойової слави села Западинці нашими співробітниками було виявлено, що серед музейних експонатів є боєприпаси часів Великої Вітчизняної війни, в котрих залишилися вибухові речовини, - каже заступник начальника групи піротехнічних робіт аварійно-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення головного управління МНС України в Хмельницькій області Костянтин Старковський. – Ми вилучили шість одиниць боєприпасів: три артснаряди (один калібру 30 міліметрів і два 76-міліметрових), дві гранати «Ф-1» та одну мінометну міну. Боєприпаси стояли на полицях, як музейні експонати. Вимиті, вичищені, покриті лаком. Щоправда, детонатори були викручені. Але боєприпаси могли вибухнути під час пожежі. Все це було транспортовано за село і знешкоджено. Загальна вага боєприпасів у тротиловому еквіваленті сягала трьох кілограмів. До прикладу, 9 кілограмами тротилу можна підірвати дев’ятиповерхівку. Так що при вибухові ушкодження були б серйозними».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую