ye-logo.v1.2

За півтора кілометра від Хмельницького горів склад боєприпасів

Суспільство 4441

Осколки від снарядів розліталися в радіусі п’ятиста метрів

Склади з авіаційним боєприпасами розташовані на території військової частини А 3013 поряд з селом Грузевиця Хмельницького району. Всього за півтора кілометра від обласного центру. Саме тут, на підприємстві «Укроборонсервіс», котре з 2000 року проводить утиль боєприпасів, 13 березня близько 15 години дня детонували зенітні снаряди.
На цій же території у бараках мешкає близько ста людей, сім’ї з дітьми. Як правило, це колишні військовослужбовці. Вони першими почули вибухи.
«Як почула вибухи, вийшла на вулицю, – розповідає Валентина Селєзньова. – І тут, просто на голову посипалися осколки. Тікали, хто куди. Дітей евакуювали, а ми, старики, кому потрібні…».
Дзвінок на черговий пункт МНС надійшов о 15.17. Повідомили про пожежу.
«Я був у гаражі, коли почув вибухи, – каже мешканець мікрорайону Гречани Сергій Колесник. – Спочатку подумав, що то рвуться петарди, але вибухи не припинялися. Я зрозумів, що біда на військовому складі у Грузевицях. На машині під’їхав до військової частини. Вирішив піти через поле. Дивлюся, а на складах пожежа. Полум’я здіймалося метрів на п’ятнадцять. Снаряди почали вибухати поряд зі мною. Я налякався і повернув назад».
Чоловік дістає з кишень близько десятка нерозірваних боєприпасів. Показує. Снаряди чорні від нагару. Сніг на полі навколо складу також чорний від сажі. Під ногами повно осколків. Час від часу натрапляєш на цілі боєприпаси. Не території підприємства, обнесеного двома рядами колючого дроту, стоять залишки автомобіля. Автівка настільки пошкоджена вогнем, що у ній важко розгледіти вантажівку. Навколо обгорілі дерев’яні ящики. Трохи далі складені ще сотні ящиків.
На територію, де мешкають люди, військові журналістів не пустили. Пояснень ніяких не надали. Аби поспілкуватися з журналістами, обурені мешканці продиралися через солдатський заслін.
«Я сидів вдома, коли почув постріли. Вийшов на вулицю, а тут таке почалося! Сусідка вибігла з дитиною, а біля її голови пролетів осколок. Все кругом вибухає. Осколки шиплять. Справжні військові дії. А якби вогонь не загасили? Та тут зберігають авіаційні боєприпаси. Це була б друга «Новобогданівка». Хмельницький би накрило повністю!» – обурюється військовий пенсіонер Віктор Селєзньов.
Як розповів Віктор Селєзньов, держпідприємство, котре утилізує боєприпаси, позаливало тротиловими відходами усе навколо військової частини. Отрута потрапила до криниць.
«Через це неможливо пити воду. Недавно дівчинка народилася без пальців на руці. І нікому немає до цього діла. Куди ми тільки не скаржилися, а нам шлють одні відмовки, відписки або обіцянки. Живемо, як на пороховій діжці. Ми вже тут тридцять років, а щоночі нам війна сниться», – скаржиться Віктор Селєзньов.
Як стало відомо, зенітні снаряди 37 калібру детонували під час загоряння вантажного автомобіля «Volvo». Боєприпаси вантажили для перевезення їх на Сумщину.
«Дальність розльоту боєприпасів складала понад 400 метрів, – каже начальник центру громадських зв’язків МНС України в Хмельницькій області Андрій Козак. – Під час вибухів поранення дістав один із працівників цього підприємства. Його відвезли до лікарні. Пожежу вдалося локалізувати за 20 хвилин. Автомобіль обгорів повністю, тож причини загоряння встановлюються. На пожежу виїжджало 8 автоцистерн».
52-річного колишнього військовослужбовця, а нині працівника державного підприємства «Укроборонсервіс», привезли до міської лікарні.
«Пацієнт поступив з множинними осколочними пораненнями ніг, сідниць, рук та тулуба, – розповідає заступник головного лікаря міської лікарні Михайло Соболь. – Чоловік втратив багато крові. Його стан був важкий. Спочатку його вивели з шокового стану, а потім підняли до операційної. Операція тривала майже 4 години. Нині його життю загрози немає».
У справі ведеться слідство. Лише відомо, що склад боєприпасів діє з часів Великої Вітчизняної війни. Один з працівників «Укроборонсервісу»  анонімно повідомив журналістові, що на складах є авіаційні боєприпаси, кожний з котрих сягає ваги кількох тонн. Радіусу їх розльоту справді достатньо для того, аби «накрити» увесь Хмельницький.
Р. S. На Хмельниччині це не перший подібний інцидент. У 2005 році горіли склади з боєприпасами поблизу села Цвітохи у Славутському районі. А у 90-х роках просто у рові  біля грузевицьких складів знаходили ракети класу «Земля-Земля».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую