ye-logo.v1.2

Скільки коштує біографія твоєї прабабусі?

Суспільство 2679
Фото: Колоднюк Сергій

Небагато пересічних громадян відносять архівну галузь до важливих

Її необхідність та важливість кожен відчуває лише тоді, коли життєві обставини змушують розшукувати і поновлювати документи з історії особистого життя чи життя пращурів.
А між тим, Держархівом області щорічно виконується, в середньому, 2-2,5 тисячі запитів громадян і юридичних осіб України та ближнього та далекого зарубіжжя. За словами директора Держархіву області Петра Слободянюка, більша частина запитів виконуються безкоштовно. До них належать звернення соціально-правового характеру, тобто: підтвердження трудового стажу та заробітної плати, нагородження та присвоєння почесних звань, освіти та навчання, перебування в місцях примусового вивезення до Німеччини та інших країн Центральної та Східної Європи у період Другої світової війни, репресії, розкуркулення тощо. Сплачуються лише декілька гривень за накладні витрати.
Проте, архівом надаються й платні послуги. Наприклад, за гроші вдовольняють запити, що стосуються підтвердження майнових прав на землю та нерухоме майно, родинних зв’язків з метою отримання спадщини, біографічні запити (персональні запити щодо життя та діяльності, уточнення окремих фактів біографії), тематичні та генеалогічні запити.

В обласному архіві не вистачає 30 співробітників

- Петре Яковичу, а в які терміни виконуються звернення?
- Згідно з вимогами Законів України «Про  інформацію», «Про звернення громадян»  та інших нормативних актів термін виконання запитів – місяць, звернення депутатів розглядаються не більше 10 днів, запити від органів державної влади, правоохоронних, контрольно-ревізійних органів – у строки, зазначені у запитах, але не більше 15 днів.
Окремо хочу сказати про величезну кількість звернень до архіву в останні декілька років, що ускладнює його роботу з недостатнім штатним апаратом. До нормативної потреби в архіві не вистачає 30 чоловік, які були скорочені в другій половині 1990-х років. Також після збільшення архівних фондів на пів-мільйона справ, перевезених до нас після пожежі в Кам’янець-Подільському архіві, нам не виділили жодної додаткової посади. А за цей час ми видали десятки тисяч довідок для отримання грошової компенсації «остарбайтерам»; депутатам різних рівнів і орденоносцям для підтвердження особливих заслуг перед Україною; власникам землі і майна.
- Скільки, в середньому, коштує запит  з підтвердження майнових прав?
- Вартість довідки залежить від кількості переглянутих документів та стану тексту в них. На особливо цінні рукописні тексти ХIХ – початку ХХ століття, які мають поліграфічні особливості текстів, зростає вартість запиту. Довідка для здійснення приватизації коштує, в середньому, 100 гривень.
До речі, громадянин чи представник юридичної особи може сам працювати в читальному залі архіву над пошуком потрібної інформації і завірити в установленому порядку копію потрібного документа. Це зменшує вартість архівної послуги.
- А чи можна за додаткову плату прискорити виконання запиту?
- Можна. Архів виконує запити за скороченим терміном — 14 днів. При цьому вартість запиту збільшується на 50%.

Генеалогічне древо –  від 800 до 1500 гривень

- Петре Яковичу, зараз прийшов той час, коли багато людей хочуть відновити своє генеалогічне древо. Яку інформацію необхідно вказати заявнику для проведення генеалогічного пошуку за архівними джерелами?
- Звертаючись до архіву, заявник повинен надати назву населеного пункту та регіону, де проживали предки; прізвище (для жінки - дівоче прізвище); дату народження, шлюбу, смерті; віросповідання; суспільний (майновий) стан.
- В які терміни виконуються такі запити та від чого залежить їхня ціна?
- Швидкість та результативність пошуку інформації залежить від повноти й точності вказаних вихідних даних. Робота по пошуку відомостей по запиту коливається від 7 до 30 днів, а при потребі подальшого виявлення документів терміни збільшуються.
Щодо вартості виконання запиту, то вона залежить від його складності, й, відповідно, часу, який витрачається на пошуки необхідної інформації. Вартість генеалогічного дослідження складається з оплати за перегляд справ (їх кількість та поліграфічні особливості тексту документів), виготовлення копій документів, надання довідки, витягів з документів тощо. Середня вартість пересічного запиту становить від 800 до 1500 гривень.
- Хто більше цікавиться своєю родинною історією – громадяни України чи  зарубіжжя?
- Останнім часом інтерес до історії родини зростає у громадян України. Але слід відзначити, що все-таки більше запитів надходить з далекого зарубіжжя: з Ізраїля, США, Канади та Польщі.
- Петре Яковичу, чи на всі запити надається повна відповідь?
- На жаль, ні. В 2003 році в Кам’янець-Подільському міському архіві пожежею знищена частина документів дореволюційного періоду, які використовувалися в дослідженнях родоводів. На позитивне виконання запиту впливає мінімальний об’єм наданих заявником даних, який необхідний для пошуку інформації. Крім того, запит не виконується, якщо не надійшла за нього оплата.
- А якщо людина хоче самостійно провести дослідження свого генеалогічного древа – чи зможе вона це зробити у обласному архіві?
- Звісно. Для цього необхідна заява та документи, що засвідчують особу. На замовлення дослідника видаються документи в читальний зал Держархіву, де з ними і працюють. Робота з документами в читальному залі проводиться безкоштовно. Оплата лише за надання копій та оформлення довідок.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую