ye-logo.v1.2

Канікули, як можливість для молоді підзаробити. Та чи усім?

Суспільство 2584
Сезонна робота для неповнолітніх має чимало законодавчих ньюансів, як для працівників, так і для роботодавців
Сезонна робота для неповнолітніх має чимало законодавчих ньюансів, як для працівників, так і для роботодавців. Фото: istockphoto.com

У деяких випадках для працевлаштування неповнолітніх потрібна письмова згода батьків.

Розпочалися літні канікули. Для багатьох студентів та учнів це період не лише відпочинку, а й підробітку. Щоправда, не всі неповнолітні знають, що, знайшовши собі роботу, вони мають право на особливі умови. І в багатьох аспектах ці умови відрізняються від тих, на яких працюють дорослі.

Тож з якого віку дозволено влаштовуватися на роботу та які особливості використання підліткової праці розповідає Ірина Щербина, головний спеціаліст відділу систематизації законодавства, правової роботи та правової освіти Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області.

«Відповідно до Кодексу законів України про працю неповнолітні, тобто ті, хто не досяг вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, – каже Ірина Миколаївна. – В той же час, трудове законодавство України встановлює певні особливості правового регулювання праці неповнолітніх, наприклад щодо прийняття на роботу та звільнення, умов праці, відпустки. Саме тому, влаштовуючись на роботу, бажано, щоб кожен неповнолітній працівник знав свої трудові права та гарантії та як діяти у випадку їх порушення».

За словами спеціаліста, загальним правилом допускається приймати на роботу лише тих неповнолітніх осіб, які досягли шістнадцяти років. Щоправда, як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює (усиновлювача чи піклувальника), можуть прийматися на роботу й особи, які досягли п’ятнадцяти років. Також допускається брати на роботу тих, кому виповнилося чотирнадцять років, але дотримуючись лише деяких важливих нюансів.

«Приймати на роботу в такому віці можна тільки учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних та середніх спеціальних навчальних закладів, – каже Ірина Щербина. – Однак вони можуть виконувати лише легку роботу, що не заподіє шкоди їхньому здоров’ю. Ця робота не повинна порушувати процес навчання та має виконуватися виключно у вільний від навчання час. Наприклад, під час літніх канікул. Варто пам’ятати, що обов’язково батьки мають дати письмову згоду на це. Також трудовий договір з неповнолітнім має бути укладений письмово. Це обов’язкова умова для роботодавця».

Робочий тиждень – коротший, відпустка – довша

Згідно з законодавством, для осіб, які не досягли 18 років, випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється. Також неповнолітніх приймають на роботу лише після попереднього медичного огляду.
«Варто знати, що в питаннях охорони здоров’я неповнолітніх у трудовому законодавстві існують певні обмеження, що стосуються всіх працівників, молодших вісімнадцяти років. Так, не можна неповнолітнім працювати на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Забороняється залучати неповнолітніх працівників до нічних, понадурочних робіт і робіт у вихідні дні».

А ще такі працівники мають особливі гарантії та права щодо робочого часу та надання відпусток: «Для всіх працівників, які не досягли вісімнадцяти років, чинним законодавством встановлено скорочену тривалість робочого часу. Так, якщо для дорослих працівників нормальна тривалість робочого часу становить 40 годин на тиждень, то неповнолітні віком до шістнадцяти років не повинні працювати більше 24-х годин на тиждень, а працівники віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років – понад 36 годин на тиждень. А тривалість щорічної відпустки для неповнолітніх працівників становить тридцять один календарний день».

Мають свої особливості й ті моменти, які стосуються умов звільнення неповнолітніх працівників.  «Законодавством передбачено, що звільнення працівників, молодших вісімнадцяти років, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається (крім додержання загального порядку звільнення) тільки за згодою районної чи міської служби у справах дітей» – каже Ірина Миколаївна. – Без такої згоди звільняти неповнолітніх не можна».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую