ye-logo.v1.2

У Городку виникли проблеми із школою з польською мовою навчання

Суспільство 10166
Поки питання як же назвати школу з польською мовою навчання, залишається відкритим.
Поки питання як же назвати школу з польською мовою навчання, залишається відкритим.. Фото: gorodocka-gromada.gov.ua

Проблему виявили при реєстрації статуту навчального закладу.

 

Після створення Городоцької об’єднаної громади, навчальні заклади, які діють на її території, переходять на баланс ОТГ. Відповідно, змінюється владсник, якщо раніше освітня субвенція з державного бюджету надходила у районний, то тепер буде йти безпосередньо у громаду. Зі зміню засновника, навчальні заклади вносять зміни до статуту. А згідно із новим Законом «Про освіту», який набув чинності у вересні 2017 року, передбачається, що загальна середня освіта здобувається на трьох рівнях – початкова школа, гімназія і ліцей. Протягом п’яти років, як передбачено у законі, усі школи будуть перейменовані в ліцеї, гімназії або початкові школи залежно від того, освіту яких ступенів вони надають.

Якщо школа реалізує навчальні програми на різних рівнях, то тип навчального закладу визначається за найвищим рівнем, якщо школа до 9 класу, тобто І-ІІ рівнів, то вона буде гімназією, якщо ж І-ІІІ ступенів, тобто до 11(12) класу – ліцеєм.

Школа із польською мовою навчання, яка діє у Городку, як і інші дві – будуть перейменовані у ліцей і рішення про це уже прийняли місцеві депутати. Однак. Польська спільнота, яка була ініціатором зведення школи, наполягла, щоб навчальний заклад назвали «Ліцей №3 із польською мовою навчання». В управлінні юстиції повернули документи, не зареєструвавши навчальний заклад. Аргументуючи тим, що це порушує закон «Про освіту», який не передбачається безпосередньої вказівки в назві закладу таких особливостей ведення навчального процесу, як навчання мовою національної меншини.

Тепер у Городку змушені вносити зміни до рішення сесії, яку призначили на 3 серпня. Але, за словами, голови громади Василя Підлісного, ні керівництво школи, ні представники польської спільноти зараз не йдуть на контакт і поки що притримуються своєї позиції стосовно назви.

Як зазначають у громаді, питання більше морально-людське, аніж документальне, адже у Городку чимало поляків і співпраця із польськими містами триває вже багато років. Тому усі ці непорозуміння хочеться вирішити мирно, шляхом домовленостей.

«Ми вже провели зустрічі із вчителями, батьками, представниками польської сторони, тобто все, що можна було зробити з боку депутатського корпусу, ми зробили, подали школу на реєстрацію і юстиція пояснила це порушення закону. Зараз ми збираємо сесію на 3 серпня будемо вносити зміни у назву, щоб привести її відповідність до закону і назвати школу з польською мовою навчання – Ліцей №3», – пояснює Василь Підлісний.

За його словами, польська сторона, ставить вимоги «або так, або ніяк», на контакт не йдуть.

«Якщо питання не буде вирішено, то можна догратися до того, що діти з польської школи підуть на навчання до школи №4 та №2 (за старими назвами – авт.). Ці школи вміщають необхідну кількість дітей, але на такі крайнощі не хочеться йти, адже ми гарно завжди працюємо із польськими спільнотами», – пояснює Василь Підлісний.

У Городку вже відбулося дві зустрічі між владою, освітянами та представниками польської спільноти, але єдиного рішення знайти поки не вдалося.

В обласному управлінні освіти пояснили, що вимоги польської сторони не зовсім законні, адже мова навчання не вказується.

«Польська сторона не може диктувати свої умови, бо вони теоретично є власниками приміщення, адже у БТІ немає документів, свідоцтва на право власності польської спільноти чи когось іншого», – пояснює Олег Фасоля.
На запитання чи вплине відсутність реєстрації школи до 1 вересня на освітній процес, Олег Іванович відповів «Вивчаємо це питання. На сьогодні ж школу якось фінансують, тому є певні ризики, але остаточно сказати що має бути, сказати не можемо».

У Хмельницькому ЦРМС кажуть, якщо ОТГ приймає повноваження щодо управління освітою, то засновник освітнього закладу, в даному випадку Городоцька громада, змінюється і це має бути відображено в статуті.

«Якщо у статуті не відображено, що засновником школи є ОТГ, ним залишається, як і раніше райдержадміністрація, освітню субвенцію для школи мають виділяти вони. Але так не може бути, бо бо реформа децентралізації передбачає не тільки передачу на місця додаткових фінансових ресурсів, але й повноважень. Не розумно, коли дві школи перебрало на себе ОТГ, а одна залишилася на балансі району. Така вибірковість не допустима», – каже радник з місцевих фінансів Наталя Любченко.

Довідка: Історія цього навчального закладу розпочалася майже 20 років тому, у 1999 році, коли з Товариством «Вспульнота Польська» (Польська община) було підписано угоду про оренду земельної ділянки на термін 49 років для будівництва школи. У 2002 році по завершенню будівництва між Товариством та відділом освіти Городоцької райдержадміністрації був укладений договір про безоплатну передачу у користування шкільного об’єкта на 480 учнів, а також обладнання, меблів та шкільного приладдя.

 

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую