ye-logo.v1.2

Білосніжна краса: на Нетішинському водосховищі зимують лебеді

Суспільство 8635
Щороку з настанням холодів сотні птахів злітаються на озеро атомної станції, щоб комфортно пережити морози
Щороку з настанням холодів сотні птахів злітаються на озеро атомної станції, щоб комфортно пережити морози. Фото: ілюстрація зі сторінки у фейсбуці Хмельницької АЕС

Щороку сюди злітається дві сотні птахів, щоб пережити морози.

На водосховищі Хмельницької АЕС знову оселилися лебеді. Щороку з настанням холодів сотні птахів злітаються на озеро атомної станції, щоб комфортно пережити морози. Завдяки тому, що вода в ставку-охолоджувачі на кілька градусів тепліша, ніж у навколишньому середовищі, пернаті мають удосталь їжі та не ризикують загинути від холоду. Водойма не замерзає навіть у люті морози, оскільки АЕС зливає у ставок воду після охолодження реакторів.

«Власне, лебеді кочують в пошуках їжі. Тож чимало летять зимувати до Нетішинського водосховища. Там вода не замерзає ніколи. Щороку на цій водоймі зимує близько двох сотень лебедів», - каже Володимир Новак, орнітолог, учитель біології Голосківської школи, що на Летичівщині, голова Подільського відділення Українського товариства охорони птахів та клубу «Aves».

Оргітолог додає, що лебеді – птахи, які живляться виключно рослинною їжею. «Помилково люди вважають, що лебеді їдять рибу. Це не так. Можуть поїдати і молюсків, водорості, словом, все, що дістають з мулу. Оскільки лебеді не вміють пірнати, то живляться тим, що вдається дістати за допомогою довгої шиї. Тож і їжу добувають собі переважно на мілководді. І коли водойми замерзають, летять саме до тих, які лід не вкриває».

За словами Володимира Новака, на Хмельниччині лебеді почали гніздуватися на початку 80-х років минулого століття. До цього в нашому регіоні вони зустрічалися виключно під час міграції. Гніздуються у нас переважно лебеді-шипуни. Рідше на міграції можуть зустрічатися і лебеді-кликуни, та навіть такий вид як лебідь малий.

«Перша пара шипунів загніздувалася в Деражнянському районі у 1981 році, – розповідає Володимир Новак. – З того часу кількість лебедів в області почала зростати. Гніздовою популяцією лебедя-шипуна наразі вже зайнята практично уся Україна. Цьому сприяли, звісно, кліматичні умови. Нині, враховуючи порівняно теплі зими, багато лебедів не відлітають, а залишаються зимувати на водоймах, які не замерзають. Наприклад, на Південному Бузі від Летичева до Хмельницького, як правило, зимують близько трьох десятків лебедів. По всій області, за підрахунками, залишається на зимівлю зо дві сотні цих птахів. Більшість з них, як вже згадувалося, злітаються зимувати саме на Нетішинське водосховище».

Світлина з фейсбуку Володимира Карчевського.

Тим часом у користувачі соцмереж діляться світлинами цих граційних птахів, а водосховище стає своєрідною туристичною атракцією, куди їдуть, щоб полюбуватися на лебедині зграї посеред зими. Фото з лебедями також прикрашає сторінку Хмельницької АЕС у фейсбуці.

Світлина з фейсбуку Володимира Карчевського.

Коментарі:

Віталій Українець 12.01.2019 22:35

Колись бачив чорних лебедів в Головчинцях на П.Бузі.

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую