Гаряча тема:
- Війна
Березові “сльози” зцілюють організм
Березовий сік – це чудовий тонізуючий напій, що поліпшує загальне самопочуття.
Він ефективний при лікуванні набряків, захворювань нирок і сечового міхура, ниркокам’яної хвороби, адже має сечогінну та протизапальну дію. Березовий сік часто використовували у лікуванні анемії, фурункульозу, подагри, артриту, ревматизму, трофічних виразок, туберкульозу тощо. При наявності вугрів і пігментних плям на обличчі ним умивалися, а примочками з нього лікували екземи та лишаї.
Тонкощі збирання березового соку
Шанувальники березового соку, які знаються на технології його збирання, кажуть, що найкраще збирати сік з тих берез, вік яких перевищує 30 років, а діаметр стовбура понад 30 сантиметрів. І в жодному разі не рекомендують підточувати молоді берізки, адже тоді вони всихають. До того ж, можна ще й заплатити за це величезний штраф. А збирати березовий сік в лісі можна тоді, коли маєте відповідний на це дозвіл від лісництва.
Хмельничанин Олександр Миколайович вже не один рік збирає сік з кількох старих берез, що ростуть у нього на подвір'ї. А ті щороку не шкодують своїх цілющих “сліз”, бо господар про них гарно піклується. Він поділився деякими тонкощами збирання соку з берез.
“Круглий отвір краще робити з північного боку дерева за допомогою свердла або ножа, а не сокирою, знизу вгору, щоб сік вільно стікав вниз. Глибина отвору має бути не більше 2-3 сантиметрів, залежно від товщини кори, а висота – близько 1,5 метра від землі, адже саме там найсмачніший сік, – розповідає пан Олександр. – В зроблений отвір необхідно вставити трубочку, якою березовий сік витікатиме у заготовлений посуд. Збирати свіжий березовий сік бажано в скляну банку з широкою шийкою або у відро, але не пластикове. Більше одного отвору в одному дереві робити не варто. До того ж, за день з однієї берези можна зібрати не більше трьох літрів соку, після чого зроблений отвір необхідно обов'язково закрити кілком та змастити мохом чи пластиліном. Якщо дотримуватися цих правил, то таким чином з одного дерева можна збирати сік майже 10 років. Зберігати свіжий березовий сік можна в холодильнику чи коморі не довше двох діб”.
Смачно та корисно
Як стверджують лікарі, березовий сік містить понад 30 цінних компонентів, серед яких: корисні цукри, високий вміст вітаміну С, солей калію, магнію й заліза, органічні кислоти та ферменти, що покращують кровообіг людини й роботу її кишківника, виводять з організму різні шлаки. Особливо корисний березовий сік для літніх людей і тих, хто страждає на гастрит, виразкові хвороби, недокрів'я, головний біль, бронхіт і туберкульоз, хронічний кашель чи ревматизм, радикуліт, подагру або артрит, має проблеми з печінкою, нирками і жовчним міхуром, потерпає від закрепів чи імпотенції. Протипоказами до вживання березового соку є наявність каменів-оксалатів у нирках. Тому варто порадитися з лікарем, який визначить кількість та тривалість вживання березового соку в якості лікування.
Що, де та скільки?
До речі, березовий сік на Хмельниччині заготовляє дочірнє підприємство “Деражнянський плодоконсервний завод” Хмельницької облспоживспілки. Широкий асортимент можна зустріти у багатьох магазинах нашого міста, як от: “Бакалія”, “Вінницький”, “Юність”, “Дари природи”, “Каное”, “Берестьє”, кіоски “Вершковий рай” тощо. Тут вам і чистий березовий сік, і з різними добавками – шипшиною, яблучним та вишневим соками, плодами чорної горобини та чорної смородини, настояний на звіробої та м'яті тощо. Розлитий сік у одно- та трилітрові банки та у однолітрові пляшки зі скла, а середня вартість за три літри березових “сліз” – 12 гривень. Зберігається консервований березовий сік близько року.
До речі, незабаром хмельничанам запропонують посмакувати новими смаками березового напою – з журавлиною, чорницею, лимоном та суницею.
Господиням на замітку
Квас із березового соку
Рецепт №1. Свіжий березовий сік нагріти до 35 градусів і додати 20 грамів дріжджів на літр. Закваску поставити на 3-4 дні в темне холодне місце, після чого березовий квас можна законсервувати.
Рецепт №2. До триденного березового соку додати підсмажені житні зерна або сухарики (5 г на літр), настоювати добу, процідити.
Крюшон із березового соку
Змішати по літру свіжого березового соку та сухого білого вина, додати склянку цукру. Настояти в холодильнику чи коморі 3 години.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: