ye-logo.v1.2

Примусово чи добровільно: чому Колибаївська сільська громада не хоче приєднуватись до Кам'янця

Суспільство 4730
Розроблений Хмельницькою облдержадміністрацією перспективний план ще має затвердити Кабмін
Розроблений Хмельницькою облдержадміністрацією перспективний план ще має затвердити Кабмін. Фото: скрін з презентації оновленого перспективного плану

Мешканці не бачать себе у складі міста.

Близько п’яти років в Україні та на Хмельниччині зокрема триває процес децентралізації. Наразі в області створена 51 громада, що покриває понад 60 відсотків території.

Аби сформувати загальну концепцію поділу області і повністю покрити її територію громадами, робоча група при Хмельницькій облдержадміністрації розробила перспективний план, який почне діяти із 2021 року. Пропонована посадовцями перспектива деяким громадам не сподобалась. Серед них Колибаївська ОТГ, яка була створена ще у 2015 році і, згідно із перспективним планом 2021 року, має відійти до Кам'янець-Подільської міської ОТГ.

«Громада створена одна із перших, коли починались добровільні об'єднання. Я її не створював, але так склалося, що коли балотувався на голову, — люди мене обрали. І однією з їхніх вимог було не передати громаду місту. Але тоді такої проблеми не було. Ми - спроможна громада, освоїли великі кошти, побудували інфраструктуру. Зробили з нуля місцеву пожежну команду, наші рятувальники проходили навчання у Польщі. Маємо службу цивільного захисту, поліцейську станцію, зробили амбулаторію за євростандартами, побудували до 10 кілометрів доріг, відремонтували два будинки культури, базову школу. Щодня курсує шкільний автобус, який довозить учнів», - розповідає голова Колибаївської сільської ОТГ Михайло Желізник.

Додає, що люди із завзяттям поставилися до змін, які відбувались. Загалом, до Колибаївської ОТГ входить 7 населених пунктів, а це приблизно 5600 тисяч мешканців. Михайло Дмитрович каже, що, згідно із перспективним планом, який був затверджений два роки тому, громада мала відійти до Жванецької сільської ОТГ.

«У перспективі я як голова розумію, що укрупнення буде. Два роки тому нас збирали експерти з децентралізації й пропонували об’єднатися із Жванцем, але там громади ще не було створено. Пів року тому на комісії, коли розглядали перспективний план, нас знову «малювали» до Жванця. Місцеві мешканці спочатку це погано сприйняли, бо хотіли щоб центр був у Колибаївці. Та нам вдалось переконали людей, бо ж - Жванець - історичний населений пункт, який  мав магдебурзьке право. На одній з останніх нарад, де обговорювали перспективний план на 2021 рік, я висловив бажання наших жителів, і мені Володимир Кальніченко, на той час виконувач обов'язків голови ОДА, при всіх сказав, що думку врахують», - зазначає Михайло Желізник.

За його словами, під час засідання останньої робочої групи, на якій не було представників Колибаївської ОТГ, вирішили сільську громаду приєднувати до Кам'янець-Подільської міської громади. Михайло Дмитрович каже, рішення було неочікуваним для громади Колибаївки.

«Треба їхати до людей і все пояснювати, а не отак все робити. Сільські мешканці мають розуміти, які матимуть преференції у разі об’єднання із містом. Після цього рішення робочої групи люди влаштували скандал. Ми зібрали сесію, вислухали думку мешканців громади. Сільські люди не хочуть до міста, вони не розуміють, що їм можуть гарантувати. Специфіка об’єднання – наблизити фінанси й послуги до жителів сіл, а це вийде все навпаки. На сесії ми ухвалили звернення до голови ОДА, президента, Верховної Ради, Кабміну про те, щоб залишити громаду самостійною або об'єднувати її тільки із сільськими громадами. Чекаємо на рішення», - каже Михайло Дмитрович.

Голова розповідає, що свого часу теж приймав непопулярні рішення. Зокрема – закриття двох малокомплектних шкіл. Але робив це все по-іншому.

Читайте також:  Поділ Хмельниччини на громади: як може виглядати область за оновленим перспективним планом

«Це ми зробили спокійно. Звісно, не напередодні 1 вересня, а рік готували людей. Пояснювали, возили в центральну школу, ремонтували дорогу, купили новий автобус. Підвели людей до того, і за рік вони добровільно на це пішли. Можливо, і тут було б по-іншому, якби мешканців готували. А так нам «малювали» одне, казали, що будемо або самі, або зі Жванцем. Люди з цим змирились. А нас віднесли нас до Кам'янця. Так не можна», - обурюється очільник Колибаївської громади.

Після публічного представлення перспективного плану 2021 року, громада Колибаївки на знак протесту вийшла на місцеву автодорогу і перекрила рух. У ході акції мешканці громади збирали підписи проти приєднання до міста. Минулого тижня, аби розібратись із ситуацією, до Колибаївки на обговорення навідалось керівництво області. Як повідомляють у Хмельницькій ОДА, жителям пояснили, що питання приєднання Колибаївської громади виникло не випадково, адже є серйозні побоювання, чи зможе вона і надалі так вдало господарювати.

«Підставою для них є те, що понад 32% місцевого бюджету складають надходження від акцизного податку з реалізації пального. Однак, згідно з Бюджетним кодексом дію норми щодо зарахування цього податку до місцевого бюджету продовжено лише на 2020 рік. Далі він буде спрямовуватися до державного бюджету. До того ж громада має один із найнижчих серед громад області коефіцієнт податкоспроможності – 0,3. То ж чи зможе вона і надалі відповідати критеріям спроможності, втративши третину надходжень до бюджету – питання складне», - йдеться у повідомленні.

Наразі розроблено лише проєкт перспективного плану на 2021 рік, який може бути доопрацьований. Аби остаточно визначитися із тим, чи зможе Колибаївська ОТГ працювати самостійно, керівництву громади доручили підготувати фінансово-економічне обґрунтування спроможності ОТГ. Якщо аргументи будуть достатньо вагомими, питання щодо приєднання Колибаївської ОТГ до Кам’янець-Подільської міської ОТГ може бути переглянуте. 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую