ye-logo.v1.2

Важка втрата у родині політв’язня та дисидента Кузьми Матвіюка – померла дружина Софія Матвіюк

Суспільство 5239
На 83-у році пішла з життя Софія Петрівна Матвіюк
На 83-у році пішла з життя Софія Петрівна Матвіюк. Фото: ілюстративне pixabay.com

Поховають Софію Матвіюк сьогодні, 22 жовтня.

У родині Кузьми Матвіюка, колишнього дисидента та політв’язня, почесного громадянина Хмельницького сталася непоправна втрата – на 83-у році пішла з життя дружина Софія Петрівна Матвіюк. Саме вона була його вірною підтримкою протягом життя, не лише розділяла його політичні переконання, а й чекала з таборів та була поруч в роки гонінь. Разом вони виховали двох синів та доньку.

Кузьма Іванович завжди у розмовах розповідав про дружину з особливим теплом. Софія Петрівна родом з Волині. Її батько був вояком Української повстанської армії, загинув у 1943 році в бою з нацистами. Після війни Софію разом з матір'ю вислали до Сибіру, де вони відбули 20 років, а вже потім повернулися в Україну.

З майбутньою дружиною Кузьма Іванович познайомився у Києві під час навчання в Українській сільськогосподарській академії. І коли за політичні переконання його засудили до 4-х років позбавлення волі в таборах суворого режиму та заслали в Мордовію, вона не зреклася його, а чекала та приїжджала на побачення. Утім Софію не пустили жодного разу до Кузьми Івановича, КДБ намагалися через дружину вплинути на політв’язня, аби той зрікся своїх поглядів. «А побачення з рідними давали лише один раз на рік, - пригадував Кузьма Матвіюк ті часи. - Софія з України в Мордовію добиралася кілька діб, аби годину (на той час ми ще не були зареєстрованими у шлюбі і в таких умовах давали лише годину короткого побачення) побути зі мною. І коли вона вже приїхала, обіцяного побачення не дали». Йому ж лише коротко, без пояснень, наче знущаючись відповідали: «Там за зоною твоя дружина». Звільнився він у 1976 році і був щасливий тим, що Софія його дочекалася.

Кузьма Іванович із родиною: дружиною Софією Петрівною, Оленою, Петром, Іваном тещею Василиною Яківною. 1983 рік.. Фото: з домашнього архіву Кузьми Матвіюка

Після таборів Кузьма Іванович разом з Софією Петрівною винесли всі тяготи гонінь та поневірянь. Їм доводилося переїдждати з місця на місце, адже колишнього політв'язня не лише скрізь тримали «в полі зору», а й створювали нестерпні умови для життя та роботи. Лише у 80-х роках вони з сім'єю оселилися в селі Пирогівці Хмельницького району Хмельницької області. Згодом почали вести з дружиною фермерське господарство…

Поховають Софію Матвіюк сьогодні, 22 жовтня, у селі Пирогівці, що у Хмельницькому районі.

Заупокійне богослужіння відбудеться сьогодні, 22 жовтня, об 11-й годині в Хмельницькому, у храмі Введення Пресвятої Богородиці на вулиці Прибузькій 11/5А. А о 13-й годині із Софією Матвіюк прощатимуться на цвинтарі в Пирогівцях.

Висловлюємо щирі співчуття Кузьмі Івановичу та усій родині з приводу непоправної втрати. Вічна пам'ять Софії Матвіюк…

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую