ye-logo.v1.2

Вигідніше продати, ніж створити музей: чому в Хмельницькому приватизовують пам’ятку архітектури

Суспільство 4974
Планувалося, що будинок на Проскурівській, 79 стане новим краєзнавчим музеєм, але нині його хочуть продати
Планувалося, що будинок на Проскурівській, 79 стане новим краєзнавчим музеєм, але нині його хочуть продати. Фото: автора

Хмельницька облрада розраховує продати будівлю за понад вісім мільйонів гривень.

Поблизу хмельницького стадіону «Поділля» у будинку на вулиці Проскурівській, 79 понад пів століття працювало музичне училище. Невдовзі після його переїзду в нове приміщення виникла ідея розмістити там обласний краєзнавчий музей. Щоб реалізувати цей задум, будівлю спершу потрібно відреставрувати. Вже навіть було проведено частину необхідних проєктних робіт. Проте нині музей може забути про це приміщення. Хмельницька обласна рада вирішила його продати й 22 жовтня вже оголосила відповідний аукціон. Яка ж доля може чекати на нього та чому область відмовилася від створення там музею, спробували з’ясувати кореспонденти сайту «Є».

Згідно з опублікованою документацією, будинок на Проскурівській, 79 належить Хмельницькій облраді й поки що він перебуває на балансі краєзнавчого музею. Загалом площа двоповерхової цегляної будівлі становить понад 1 тисячу 417 квадратних метрів. Частина її конструкцій та оздоблювального покриття потребує капітального ремонту. Оскільки цей будинок є об’єктом культурної спадщини, новий власник зобов’язаний його зберігати в належному стані.

Аукціон з приватизації будинку запланований на 19 листопада. Стартова ціна визначена на рівні 8 мільйонів 365 тисяч 673 гривень.

Шлях від будинку купця та готелю до приватизації

Будівлю на Проскурівській, 79 можна розділити на дві частини, збудовані у різні часи. Згідно зі «Зводом пам’яток історії та культури України, Хмельницька область, місто Хмельницький», спершу наприкінці XIX століття там виник прибутковий будинок купця Пінхаса Мозеля. Ця цегляна споруда, розташована поблизу нинішнього центрального входу на стадіон, зберігся майже без змін. Після початку Першої світової війни Пінхас Мозель віддав свій будинок військовим.

Зокрема, під приватизацію підпадає купецький будинок XIX століття

Зокрема, під приватизацію підпадає купецький будинок XIX століття

До цього будинку в 1936-1939 роках прибудували готель на 27 номерів. У 1959-у його ліквідували й передали приміщення новоствореному Хмельницькому музичному училищу (нині Хмельницький музичний коледж імені Владислава Заремби). Свого часу в його стінах освіту здобули народні артисти України Володимир Дідух, Михайло Дідик, Валентина Степова, Микола Балема, Віталій Газинський, Ірина Даць та Олександр Пономарьов. Там заклад перебував до 2017 року, поки не переїхав у нове приміщення на вулиці Прибузькій, 8.

Тому виникла ідея розмістити у ньому Хмельницький обласний краєзнавчий музей. Хоча кілька років тому цю будівлю передали йому на баланс, заклад досі не залишив старе приміщення на вулиці Подільській, 12, адже будівля колишнього училища потребує реставрації. Для цього навіть вже провели науково-проєктні роботи, вартістю понад 1 мільйон 478 тисяч гривень. Втім, вони виявилися марними — у вересні цього року Хмельницька обласна рада вирішила винести будівлю на приватизацію.

Решту будівлі збудували у 1930-х роках. Спершу там розмістили готель

Решту будівлі збудували у 1930-х роках. Спершу там розмістили готель

Музею потрібне нове приміщення, але коштів немає: чому вирішили продати пам’ятку

Про причини такого рішення сайту «Є» розповів начальник управління з питань спільної власності територіальних громад Хмельницької облради Едуард Монастирський. За його словами, реставрація будинку на Проскурівській, 79 під потреби краєзнавчого музею виявилася надто коштовною. Приблизна вартість таких робіт може становити 70-100 мільйонів гривень. Тому було вирішено, що недоцільно витрачати такі кошти.

«Це старе приміщення з дерев’яним перекриттям, яке потрібно замінити. Й це лише частина необхідних робіт. Загалом стан будинку важко назвати «хорошим». Тому доцільніше його винести на приватизацію», — пояснив Едуард Монастирський.

Він запевнив, що незалежно від власника історичній пам’ятці нічого не загрожуватиме. Переможець аукціону повинен укласти пам’яткоохоронний договір і виконувати його.

Нинішній вигляд однієї з аудиторій колишнього музичного училища. Фото: з презентації на порталі «Прозоро.Продажі»

Нинішній вигляд однієї з аудиторій колишнього музичного училища. Фото: з презентації на порталі «Прозоро.Продажі»

За словами депутата облради й члена комісії, яка опікується питаннями культури, Артема Ромасюкова, обласному краєзнавчому музею «тісно» у нинішньому приміщені. Йому складно показати відвідувачам усі експонати. Тому заклад потребує нового. Проте нині немає однозначного бачення, як розв’язати цю проблему.

«В обласному бюджеті немає коштів, щоб відреставрувати будинок на Проскурівській, 79. Це стара будівля з дерев’яними перекриттями, у якій все потрібно змінювати. Коли я там навчався й проїжджала якась важка техніка, то весь другий поверх дрижав. Головне, що майбутній власник зобов’язаний зберегти фасади будівлі у тому вигляді, у якому вони є», — зазначив Артем Ромасюков.

Нагадаємо, наприкінці вересня пройшов аукціон з приватизації майна ліквідованої школи-інтернату в селі Соколівка Хмельницького району. Переможцем стало місцеве товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Ансевіан». Хоча обласна рада спершу визначила стартовою ціною понад 4 мільйони 647 тисяч гривень, агрофірма може купити комунальне майно врази дешевше. А саме: за понад 1 мільйон 975 тисяч. Причиною стала кілька скасованих аукціонів, на яких не подався жоден учасник.

Наразі для завершення приватизації майна Соколівської школи-інтернату обласна рада має підписати остаточний договір з ТОВ «Агрофірма «Ансевіан».

Читайте також: Аеропорт Хмельницький: як відновлюють раніше занедбане летовище

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую