ye-logo.v1.2

Заборона на пластикові пакети: у що доведеться класти продукти

Суспільство 4812
До 2023-го все ж буде дозволено використовувати надтонкі пластикові пакети для пакування круп, риби, м
До 2023-го все ж буде дозволено використовувати надтонкі пластикові пакети для пакування круп, риби, м'яса. Фото: ілюстративне pixabay.com

Обмеження розповсюдження поліетиленових пакетів запроваджуватимуть поступово.

Погодьтеся, одноразові поліетиленові пакетики стали настільки буденними предметами, що нині без них досить важко уявити похід у магазин чи на базар. Продавці пакують у них хліб, крупи, овочі, м’ясо… Однак українцям доведеться переглянути свої звички. З 10 грудня набуває чинності закон, який поступово обмежить розповсюдження деяких пластикових пакетиків.

Для початку розберемося, що саме мають «обмежити». У законі визначено кілька видів пакетиків: за товщиною та способом виготовлення. Якщо говорити про першу групу, то заборонити мають надтонкі й тонкі поліетиленові пакети. Їх товщина не перевищує 50 мікронів. Йдеться про одноразові, переважно прозорі пакетики, звернені у рулони. Наприклад, саме у них продавці кладуть хліб чи оселедець. Натомість звичні багаторазові пакети, які можуть витримати вагу в 15 кілограмів, ніхто не забороняє.

Інший вид пакетів, які потрапляють під законодавче обмеження, — оксорозкладні. Під час їх виготовлення до поліетилену додаються спеціальні домішки. Завдяки їм пакет швидше розкладається під дією повітря та сонячного проміння. Але є проблема: він не повністю перегниває, а розпадається на дрібні, потенційно небезпечні для людського здоров’я частинки — мікропластик.

Альтернативою є біорозкладні пластикові пакети. Вони не шкодять довкіллю, адже їх виготовляють з картопляного або кукурудзяного крохмалю. Саме вони поступово мають замінити звичні одноразові поліетиленові пакетики. Такі законодавчі новації запроваджуватимуть у три етапи.

Перший етап: за пакетик доведеться платити

Він починається 10 грудня цього року й передбачає заборону на безоплатне розповсюдження пластикових пакетів. Ця вимога не поширюється на біорозкладні та надтонкі пластикові пакети, призначені для пакування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів (крупи, цукор) і льоду. Проте їх ширина не повинна перевищувати 22,5 сантиметра, глибина — 34,5 сантиметра, а довжина — 45 сантиметрів з урахуванням ручок.

Крім того, уряд встановив мінімальні роздрібні ціни на багаторазові пластикові пакети, які й нині у магазинах не дадуть безоплатно. З 10 грудня не можна їх продавати дешевше за:

  • пакет без ручок і без бокових складок — 2 гривні;
  • пакет без ручок з боковими складками — 2 гривні 50 копійок;
  • пакет з ручками без бокових складок — 2 гривні 50 копійок;
  • пакет з ручками і боковими складками — три гривні.

Другий і третій етапи: від часткової до повної заборони

З 10 березня 2022 року закладам торгівлі та громадського харчування в Україні заборонять розповсюджувати надтонкі, тонкі та оксорозкладні пластикові пакети. Надтонкі пакетики лише можна буде використовувати для пакування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів, льоду.

Навіть для таких цілей їх заборонять через рік — з 1 січня 2023-го. Тоді можна буде використовувати лише біорозкладні пакети. Наприклад, виготовлені з крохмалю чи паперу.

За порушення заборони — штраф

Звісно штрафуватимуть не покупців, а власників магазинів, супермаркетів, кафе, ресторанів, торгових точок на ринках… Перевірятимуть, як вони дотримуються законодавства працівники Держпродспоживслужби.

З 10 грудня цього року за безоплатне розповсюдження поліетиленових пакетів загрожуватиме від 1 тисячі 700 до 3 тисяч 400 гривень штрафу (тут і далі крім вище перерахованих винятків — авт.). При повторному порушенні — від 3 тисяч 400 до 8 тисяч 500 гривень.

Натомість з 10 березня 2022 року за платне та безоплатне розповсюдження поліетиленових пакетиків можуть накласти від 8 тисяч 500 до 17 тисяч гривень штрафу. А у випадку повторного порушення — від 17 тисяч до 34 тисяч гривень.

Читайте також: Чому мінімальна зарплата суттєво не зросте — аналізуємо бюджет-2022

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую