ye-logo.v1.2

Аномальне січневе тепло розбудило кажанів. Що робити?

Суспільство 2998
Кажан прилаштувався у під
Кажан прилаштувався у під'їзді будинку. Фото: Дмитра Полюховича

У випадку щонайменшого морозу залишені на вулиці кажани приречені на загибель.

У перші дні січня цього річ погода здивувала неочікуваним теплом. Природа зреагувала на аномалію – у соціальних мережах навіть можна було побачити світлини підсніжників, котрі, обмануті неочікуваним теплом, ось-ось викинуть бутони.

Несподіване тепло обдурило й кажанів, які в цей час мали би спати в місцях зимівлі, і вони, вирішивши, що вже весна, масово повилітали зі своїх сховків.

У Городку автору цього допису впродовж лише одного дня довелося перейматися долею одразу кількох рукокрилих. Один – прилаштувався просто у під’їзді будинку. Найвірогідніше це був нетопир Куля (Pipistrellus kuhlii). Ці кажани, зазвичай, живуть поблизу людей на горищах будинків чи у підвалах. Поки велися консультації, що з ним робити далі, стемніло і тваринка зникла. Найвірогідніше, через завбачливо відкриті двері перелетіла до підвалу. Там у щілинах зимують її родичі.

До теми: Січнева аномалія: на Хмельниччині зафіксували температурний рекорд

Іншого кажана, вже з виду вуханів (вони мають величезні вуха), довелося рятувати від дворової кішки. Вірогідно вона його витягла десь з гаражів чи сараїв, але, на щастя, кажан був живий. Вуханя перенесли до підвалу та залишили у ніші на висоті, аби знову коти не схопили.

На щастя, пошкоджень тваринка не отримала, бо за годину ніша вже була порожньою.

Що робити, якщо ви взимку натрапили на кажана

Якщо ви натрапили на кажана, то в жодному разі не вбивайте його. Попри поширені порівняння з вампірами, ці тваринки абсолютно нешкідливі (ба, дуже корисні), і кров’ю не харчуються. Кажани-вампіри живуть лише в Південній Америці. Крім того, всі наші кажани є червонокнижними тваринами та підлягають охороні.

Якщо ви натрапили на кажана взимку, перенесіть рукокрилого до місця, де тваринка зможе перезимувати. Найкраще до підвалу. Фото: Дмитра Полюховича

Якщо ви натрапили на кажана, який перебуває на землі, то знайдіть гілочку, підведіть її під задні лапки тварини і вона рефлекторно вчепиться. Потім перенесіть кажана у безпечне місце. Якщо бачите тваринку десь на стіні – то краще її дуже акуратно зняти, одягнувши рукавиці. У кажанів тендітні кості і їх легко зламати.

Перенесіть рукокрилого до місця, де тваринка зможе перезимувати. Найкраще до підвалу, але такого, що має вільний вихід назовні, наприклад, вентиляційні продухи. Бо у випадку щонайменшого морозу залишений на вулиці кажан приречений на смерть.

Можна знайденого кажана перед цим підгодувати, але для цього підходять лише комахи чи їх личинки. М'ясо, сир тощо давати не можна. Утім, навряд чи у кого знайдеться таке під рукою, хоча кормових личинок часто продають в зоомагазинах. Також можна дати води з піпетки, а личинок підносять кажану під ніс пінцетом.

А так зимують рідкісні малі підковоноси в підземних порожнинах у Товтрах неподалік Сатанова. Фото: Дмитра Полюховича

До слова, в багатьох містах існують волонтерські групи з порятунку кажанів, але у Хмельницькому таких немає. Якщо під загрозою велика колонія - можна звернутися за порадою до київських волонтерів.

Дмитро ПОЛЮХОВИЧ, Городок

Читайте також: Не п’ють крові й дуже вразливі: які кажани мешкають на Хмельниччині та що про них відомо

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую